Pozycjonowanie stron internetowych: SEO

Pozycjonowanie stron internetowych: SEO to jedna z naszych głównych usług z działu e-marketingu. Audyt SEO, optymalizację SEO, link building to pozostaw nam i zaufaj specjalistom Ideo Force.

Bezplatna konsultacja
Renata Grodzka
Renata Grodzka
Key Account Manager
  • tel. 601 240 168

Pozycjonowanie stron internetowych w wyszukiwarkach (usługi SEO) to proces budujący widoczność w organicznych wynikach wyszukiwania. Ma celu zapewnienie maksymalnie wysokiej pozycji na możliwie, jak największą liczbę fraz kluczowych wpisywanych przez użytkowników podczas poszukiwania przez nich produktów i usług.

Pozycjonowanie stron

Wyszukiwarki są najistotniejszym źródłem pozyskiwania klientów w Internecie. Wszyscy na co dzień szukamy w Google produktów i usług, informacji, opinii, przydatnych treści, które pomagają rozwiązywać problemy. Strona, której nie ma w TOP10 wyników wyszukiwania, praktycznie nie istnieje, a im wyższa jej pozycja na daną frazę, tym strona jest częściej odwiedzana przez użytkowników. Kolejność stron w wynikach wyszukiwania związana jest z ich zawartością (np. treścią) i czynnikami zewnętrznymi takimi jak np. linki zwrotne czy reputacja strony. Wszystko to osiąga się poprzez pozycjonowanie strony.

Pozycjonowanie stron w wyszukiwarce Google pozwala wygenerować wartościowy ruch za cenę znacznie niższą niż wiele innych form promocji w Internecie. Dobrze wypozycjonowany serwis utrzymuje stabilną pozycję w wynikach wyszukiwania.

Co to jest pozycjonowanie stron internetowych?

Pozycjonowanie stron internetowych, czyli działania optymalizujące (Search Engine Optimization), link building i budowanie zaufania Google do witryny to szerokie spektrum działań, których zadaniem jest zaprowadzić stronę szczyt listy adresów (SERP). Wymagają one jednak ciągłości (trzeba pamiętać, że konkurencja robi dokładnie to samo), kreatywności, dostosowania się do dynamicznie zmieniającej się technologii IT i wytycznych wyszukiwarek.

Zdobywanie i utrzymywanie wysokich pozycji strony w wynikach wyszukiwania to nieustanna praca. Jednak wpływ pozycjonowania na ruch w witrynie i idące za nim korzyści, pokazują, że praca ta jest warta zaangażowania. Nie jest możliwe wypracowanie zadowalających efektów po jednym tygodniu. Dopiero po miesiącach regularnych i intensywnych prac, rezultaty spełniają oczekiwania i co najważniejsze – są trwałe. 

Bywa, że porównuje się pozycjonowanie stron, a raczej efekty SEO do reklamy. Różnica między SEO a reklamą jest taka, że rezultat kampanii Google Ads jest szybki, a reklama pojawia się na pierwszej stronie wyników wyszukiwania tuż po uruchomieniu kampanii. Jednak będzie ona widoczna tak długo, jak płacimy. Z kolei efekty w obszarze pozycjonowania strony wymagają czasu, ale są stabilne (oczywiście przy zachowaniu ciągłości prac). 

Zapytaj o ofertę na pozycjonowanie swojej strony!

Dlaczego warto pozycjonować stronę?

  • Niski koszt pozyskania ruchu na stronie – w dłuższej perspektywie koszt pozycjonowania w przełożeniu na jednego użytkownika trafiającego na stronę internetową może wynieść nawet 9 groszy.
  • Docieranie do wartościowych użytkowników – pozycjonowanie stron www pozwoli trafić przede wszystkim do użytkowników zainteresowanych zawartością strony.
  • Idealny moment kontaktu z potencjalnym klientem – wpisanie przez użytkownika poszukiwanej frazy w Google jest jednoznaczne z intencją zakupową – to dlatego tak istotne jest, aby znaleźć się na stronie wyników wyszukiwania.
  • Długotrwały efekt – skuteczne pozycjonowanie strony internetowej pozwala zachować długotrwały efekt na stronie wyników wyszukiwania (w przeciwieństwie do płatnych form promocji, gdzie wstrzymanie działań oznacza natychmiastowy spadek liczby odwiedzających).
  • Wysoki współczynnik konwersji – ruch organiczny pochodzący z wyszukiwarek internetowych we wszystkich branżach cechuje się jednym z najwyższych współczynników konwersji.
  • Zaufanie użytkowników – częste wyświetlanie się strony na wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwania buduje zaufanie internautów i wpływa pozytywnie na reputację marki.
  • Zaznaczenie pozycji rynkowej – każda firma, która chce wyraźnie zaznaczyć swoją obecność w branży  i pozycjonować się w świadomości potencjalnych klientów musi być widoczna w wynikach wyszukiwania Google (lub innych wyszukiwarek). Brak widoczności strony internetowej to oddanie pola konkurencji.
  • Wpływ na decyzje zakupowe – skuteczne pozycjonowanie strony to w dużej mierze dbanie o treści. Wartościowy content oddziałuje decyzje zakupowe użytkowników.
  • Wpływ na inne źródła ruchu – działania wchodzące w skład pozycjonowania stron to publikowanie w Internecie wartościowych i wiarygodnych informacji o witrynie wraz z odnośnikami, które dodatkowo generują w niej ruch.
  • Skalowalność – pozycjonowanie stron www jest skalowalną formą promocji, dlatego mogą z niej korzystać zarówno małe firmy (z stosunkowo niewielkim budżetem), jak i wielkie korporacje (z dużym budżetem i wysokimi celami).
     

Pozycjonowanie w Google

Którą wyszukiwarkę wybrać? Nikt nie ma wątpliwości, że najpopularniejszą wyszukiwarką w Polsce jest Google. W rankingach i to z ogromną przewagą zostawia za sobą inne (Bing, Yahoo!, DuckDuckGo itp.). Posiadamy doświadczenie w zakresie pozycjonowania stron w tej wyszukiwarce – jesteśmy specjalistami od Google. Jednak mamy świadomość tego, że rynek jest różnorodny, a potrzeby użytkowników Internetu nie zawsze wpisują się w ogólno przyjęte standardy. Naszą odpowiedzią jest pozycjonowanie stron w wyszukiwarkach zagranicznych.

Najpopularniejsze wyszukiwarki internetowe w Polsce – desktop

Ranking wyszukiwarek na urządzeniach desktopowych (wg gs.statcounter.com – styczeń 2023 r.):

Najpopularniejsze wyszukiwarki internetowe w Polsce – mobile

Ranking wyszukiwarek na urządzeniach desktopowych (wg gs.statcounter.com – styczeń 2023 r.):

Zawsze i w każdej sytuacji szukamy dla naszych klientów najlepszych rozwiązań. Dlatego specjalizowanie się w obsłudze Google nie stanowi dla nas przeszkody do wykonania usługi w ramach innej wyszukiwarki (np. pozycjonowanie w Bing). Pozycjonowanie za granicą czy pozycjonowanie zagranicznych stron nie stanowi dla nas problemu, ponieważ współpracujemy partnerami zapewniającymi efekty SEO w innych krajach.

Pozycjonowanie lokalne

Celem pozycjonowania lokalnego jest pojawienie się strony internetowej w wynikach wyszukiwania i Mapach Google odpowiadającym frazom zawierającym nazwę regionu lub miasta. które odpowiadają frazom kluczowym zawierającym nazwę regionu, miasta czy dzielnicy. Dla firm o zasięgu regionalnym widoczność lokalna jest kluczowym czynnikiem oddziałującym na sprzedaż, rozpoznawalność i pozycję w branży. Jednym z głównych elementów wpływających na wynik wyszukiwania jest geolokalizacja. Google na podstawie dostępu do danych o lokalizacji jest w stanie rozpoznać miejsce użytkownika i na tej podstawie skonstruować lokalne wyniki wyszukiwania. Algorytm pozwala uzyskać informacje o tym, czy wpisana przez użytkownika fraza ma charakter regionalny oraz wskazuje miejsce, z którego użytkownik wyszukuje frazy.

SEO regionalne sprawdzi się w przypadku firm, których zasięg obejmuje miasto lub region. Są to firmy usługowe lub sprzedające produkty lokalnie, np.: mechanik samochodowy, fryzjer, restauracja, gabinet kosmetyczny, sklep. 

Oto dlaczego warto zadbać o lokalny biznes przy pomocy pozycjonowania:

  • Długotrwały efekt – SEO lokalne pozwala na utrzymanie wysokich pozycji w zapytaniach lokalnych Google.
  • Dopasowanie fraz kluczowych do miejsca – regionalne pozycjonowanie zwiększa prawdopodobieństwo pozyskania klienta.
  • Konwersja bez ponoszenia sporych wydatków  – koszty pozycjonowania regionalnego są niższe, niż pozycjonowania na frazy ogólne.
  • Większa sprzedaż – pozycjonowanie lokalne dla firm powoduje większy ruch na stronie, wzrasta liczba odsłon a wraz z nią pojawiają się nowi klienci i transakcje. 
  • Zwiększenie świadomości marki – pozycjonowanie lokalne w Google buduje nie tylko widoczność w wynikach wyszukiwania, ale rozpoznawalność na rynku.
  • Dane firmy w Google – wizytówka w usłudze Google Moja Firma zawiera informacje, które pozwolą szybko zlokalizować firmę i skontaktować się z nią (nazwa firmy, adres firmy, godziny otwarcia, numer telefonu), co jest kluczowe dla sprzedaży. 
  • Niski współczynnik odrzuceń – lokalne pozycjonowanie przyciąga wartościowy ruch, a takim jest aktywność użytkowników, którzy chcą skorzystać z usług i nie trafili na stronę przez przypadek.
  • Zwiększenie widoczności w Internecie – użytkownicy poszukujący konkretnych usług na terenie swojego regionu, zobaczą stronę firmy w mapach Google.
  • Rozwój biznesu – pozyskiwanie nowych klientów lokalnie pozwoli firmie rozrastać się do poziomu krajowego lub globalnego – to Ty decydujesz, jakie granice będzie miał biznes, którym zarządzasz. 
  • Informacje zwrotne od klientów – wizytówka Google Moja Firma pozwala zamieszczać użytkownikom opinie o firmie i oceny.
  • Reklama regionalna strony – uwzględnienie wyników wyszukiwania w działaniach marketingowych firmy jest jedną ze skutecznych form promocji lokalnej.

W biznesie typowo lokalnym, marketing regionalny powinien stanowić priorytet. Zwłaszcza w czasach rozwoju urządzeń mobilnych, kiedy to użytkownicy o wiele częściej wyszukują firm, znajdujących się możliwie jak najbliżej nich. 

Współpracę rozpoczynamy od poznania usług i produktów klienta, wymagań i celów oraz ustalenia regionu działania, a następnie przygotowania planu i określanie czasu obowiązywania usługi. Wraz z klientem wybieramy frazy kluczowe, bez których lokalne wyniki wyszukiwania nie wskażą użytkownikowi firmy. Słowa kluczowe monitorujemy, w razie potrzeby wykluczamy i dodajemy słowa o większej skuteczności. Lokalne SEO jest dla nas procesem, a więc nie poprzestajemy na założeniach. Stale analizujemy działania, by móc je usprawniać. 

Przeprowadzamy również audyt SEO strony, którego wynikiem jest raport z opisem wytycznych zmian. Wiemy, jak sprawić, by strona zyskała przychylność robotów Google, ale pamiętamy również o prawidłowych zasadach UX. Kolejnym krokiem jest dokładna analiza linków prowadzących do witryny oraz opracowanie i wdrożenie strategii pozyskania wartościowych odnośników lokalnych.

Zadbamy również o strukturę linków wewnętrznych i optymalizację strony. Wyniki wyszukiwania związane są z zawartością strony, dlatego konieczne jest umieszczenie na stronie wysokiej jakości contentu wraz z frazami lokalnymi. Możesz skorzystać z jednej z naszych usług, jaką jest copywriting SEO.

Przygotujemy dla Ciebie treści zgodne ze standardami SEO, merytoryczne, dostosowane do grupy docelowej. Założymy również dla Twojej firmy wizytówkę w Google Moja Firma. Narzędzie to umożliwia zarządzanie informacjami o firmie w wynikach wyszukiwania Google, mapach Google i innych usługach. 

Jaka jest cena pozycjonowania lokalnego? 

W Ideo Force cena jest przedmiotem indywidualnych ustaleń. A na te z kolei oddziałują czynniki bezpośrednio związane z witryną (np. typ i rozmiar strony, historia prac SEO lub jej brak) i oddziałujące na nią (rodzaj branży, pozycja firmy na rynku). Cenę warunkują również frazy kluczowe wraz z poziomem ich konkurencyjności i cele, jakie stawia przed nami klient (np. czas znalezienia się strony www w TOP10) oraz narzędzia, usługi towarzyszące SEO (przygotowanie i optymalizacja treści na stronie, wsparcie graficzne, programistyczne), czas trwania umowy o współpracy i częstotliwość raportowania. 

Pozycjonowanie grafik w wyszukiwarce

Przy pozycjonowaniu grafik bierzemy pod uwagę elementy takie jak:

  • Opis alternatywny (atrybut alt) – opis alt pojawia się w przypadku niewczytania się obrazka, dlatego opisy są ważne nie tylko dla SEO, ale i użytkownika – opisy alternatywne do zdjęć powinny być krótkie i zawierać słowo kluczowe.
  • Tytuł zdjęcia (atrybut title) – title powinien różnić się od opisu atrybutu alt. 
  • Nazwa pliku graficznego – powinna odpowiadać zawartości grafiki, w nazwach plików graficznych nie należy stosować polskich znaków.
  • Rozmiar obrazu – należy zwrócić uwagę czy zdjęcia mają odpowiednią wagę, bo rozmiar pliku wpływa na ładowanie się strony. Być może będzie konieczna kompresja grafik, czyli zmniejszenie rozmiaru obrazków poprzez redukcję ich objętości. Warto przy tym pamiętać o jakości zdjęcia, gdyż zmniejszenie rozmiaru wpłynie na rozdzielczość.
  • Format grafiki – format grafik obsługiwanych przez Google to: BMP, GIF, JPEG, PNG, WebP i SVG, ale zdjęcia zapisywane są w rozszerzeniu JPG.
  • Dane strukturalne – dodając dane strukturalne do zdjęć (dla produktów, filmów i przepisów kulinarnych) sprawimy, że użytkownik obok grafiki zobaczy np. cenę i informacje o produkcie.
  • Mapa strony zawierająca obrazy – dzięki mapie wyszukiwarka wykryje obrazy, które bez mapy mogłyby zostać pominięte – obrazy można dodać do istniejącej mapy lub utworzyć nową.

Pozycjonowanie zdjęć w Google dotyczy nie tylko powyższych aspektów technicznych. Ważne z punktu widzenia SEO jest rozmieszczenie grafik na stronie i dostosowanie strony www do urządzeń mobilnych.

Treści (wraz ze słowami kluczowymi, danymi strukturalnymi itp.) umieszczone obok obrazka wpływają na trafność wyszukiwania. Należy również zadbać, by zdjęcia były oryginalne. Format obrazów powinien pasować do zawartości pliku. W przypadku animacji będzie to GIF, grafikę wektorową (np. mapę lub logo) zapiszemy w SVG,  zdjęcie w JPG, a jeśli chcemy, by część obrazu była przezroczysta to skorzystamy z PNG (np. zrzut ekranu). 

Reputacja przedsiębiorstwa w wyszukiwarkach

Na wizerunek firmy w Internecie składają się działania związane z obsługą klienta, reakcja na pozytywne, ale i negatywne komentarze lub jej brak, sposób komunikacji z klientami, historia marki. Celem SERM (Search Engine Reputation Management) określanego również, jako SEO PR jest budowanie pozytywnego wizerunku firmy w Internecie.

Pozytywny wizerunek marki kształtuje opinie klientów i buduje pozycję w branży. To, jak klienci widzą Twoja firmę, wpływa na ich zaufanie i w konsekwencji na decyzje zakupowe. Pomożemy Ci dbać o wizerunek Twojej firmy przez pozycjonowanie wizerunkowe.

Kto powinien zdecydować się na budowę wizerunku w wyszukiwarkach? Przede wszystkim firmy, których istota działalności opiera się na kontakcie z klientem, a więc sklepy internetowe i przedsiębiorstwa usługowe (np. fryzjerzy, restauracje, hotele), również lokalne oraz osoby prowadzące działalność publiczną. Zdecydowana większość użytkowników przed zakupem poszukuje w Internecie głosów klientów o produktach/usługach, ale także chce wiedzieć więcej o obsłudze i przebiegu transakcji.

Opinie mające znaczenie dla internautów w Polsce, to przede wszystkim te znajdujące się w Google Moja Firma, na Allegro, w porównywarkach cen (np. Ceneo) czy w serwisach Opineo i TripAdvisor.

Jak zdobywać pozytywne opinie albo jak zachęcić klientów do wystawiania opinii? Z pewnością nie możemy usuwać wszystkich negatywnych opinii, ale odpowiednio na nie zareagować, tak by odbyło się to bez uszczerbku na wizerunku firmy. Ważną rolę odgrywa komunikacja w trakcie procesu sprzedażowego, jak i posprzedażowego. Klientów możemy zachęcić do umieszczenia opinii bezpośrednio po udanym zakupie lub poprosić o komentarz.

Kiedy warto korzystać z SEO wizerunkowego? Ten typ działania zaleca się w szczególności firmom, które mają problemy wynikające z negatywnych opinii w Internecie (mogą to opinie nieprawdziwe) i fałszywych informacji, które powodują wśród użytkowników chaos informacyjny zaniżając, chociażby sprzedaż. Z pozycjonowania wizerunkowego mogą korzystać również marki, które chcą umocnić silny wizerunek w sieci lub zwiększyć rozpoznawalność.

W zakres usługi pozycjonowania wizerunkowego wchodzi:

  • Analiza marki i produktów, konkurencji i rynku oraz przygotowanie strategii SEO-wizerunkowej.
  • Pozycjonowanie strony internetowej (m.in. optymalizacja witryny, wybór fraz kluczowych) – wysoka pozycja strony jest jednym z czynników oddziałujących na wizerunek.
  • Pozycjonowanie pozytywnych komentarzy i wysokiej jakości artykułów.
  • Monitoring Internetu i śledzenie wzmianek w mediach społecznościowych – na bieżąco obserwujemy informacje i reakcje użytkowników w sieci.   
  • Działania mające zachęcić klientów do wystawiania pozytywnych opinii w Google, social media, na stronie internetowej. 
  • Kampanie reklamowe w Google skupione na budowaniu wizerunku firmy. 
  • Komunikacja z użytkownikami, czyli  m.in. moderowanie i odpowiadanie na komentarze, reagowanie na nieprzychylne reakcje (w razie konieczności usuwanie).  
  • Korzystanie z narzędzi wspierających dialog  z klientami (np. newsletter) i monitorujących wzmianki o firmie w Internecie.
  • Tworzenie i optymalizacja treści (artykuły specjalistyczne, grafika, prowadzenie bloga) wspierających SEO wizerunkowe.
  • Współpraca z influencerami w różnych serwisach społecznościowych.
  • Opracowanie strategii komunikacji spójnej z przekazem wizerunkowym firmy. 
  • Obecność naszych specjalistów na forach i w serwisach kształtujących opinie.
  • Konsultacje ze specjalistami w obszarze Public Relations w Internecie.
  • Wsparcie w zarządzaniu kryzysowym przedsiębiorstwa, którego skutki widać w sieci. 
  • Badanie i analiza efektów pozycjonowania wizerunkowego.  

Budowanie PR marki w Internecie poprawia wizerunek przedsiębiorstwa na rynku, wśród potencjalnych klientów i kontrahentów. SEO wizerunkowe to szereg działań mających zwiększyć widoczność w wynikach wyszukiwania i zbudować pozytywny odbiór wśród użytkowników. Co to oznacza dla marki?

  • poprawę reputacji firmy,
  • odzyskanie przez klientów zaufania do marki,
  • wzmocnienie wypracowanego już wizerunku,
  • kreowanie przez markę przekazu na własnych warunkach,
  • wsparcie wprowadzenia na rynek nowego produktu/usługi,
  • wzrost zainteresowania marką i jej ofertą,
  • ograniczenie negatywnego przekazu,
  • rozbudowanie bazy klientów,
  • zwiększenie liczby ambasadorów marki,
  • pozyskanie informacji o marce z punktu widzenia klientów,
  • wysoka pozycja firmy w wyszukiwarce i większy ruch na stronie,
  • zdobycie przewagi nad konkurencją,
  • frazy kluczowe wzmacniające pozycję firmy w wyszukiwarce,
  • pozytywny odbiór marki wśród potencjalnych pracowników,
  • nawiązanie nowych relacji biznesowych, 
  • ograniczenie skutków kryzysu wizerunkowego.

Ile trzeba czekać na efekty pozycjonowania?

Pozycjonowanie stron w wyszukiwarce Google jest czasochłonne. Efekty pozycjonowania stron w wynikach wyszukiwania Google wraz z terminem zależą od kilku czynników.

Case study

Wzrost sprzedaży o 201% w rok w sklepie internetowym dzięki pozycjonowaniu.

Sprawdź! 

Bywa, że właściciele stron współpracujący z nami mają za sobą określone działania SEO prowadzone pod kątem wyszukiwarki Google. Dlatego inaczej będzie wyglądało pozycjonowanie na stronie nowej (takiej, która nie prowadziła dotąd prac pozycjonerskich), a inaczej w przypadku strony korzystającej już z takich rozwiązań (klient korzystał z usług SEO innych firm).

Co jeszcze wpływa na wyniki pozycjonowania? Istotne jest to, w jakiej branży działa strona i czy klient jest gotowy na wdrożenie naszych sugestii związanych z optymalizacją (np. treści SEO na stronie, pozyskiwanie linków prowadzących do strony itp.). Oczywiście nie możemy zapominać o wielkości budżetu. W tym przypadku warto przeanalizować poczynania konkurencji.

Na ogół pierwsze efekty pozycjonowania pojawiają się po około dwóch miesiącach. Niekiedy czas ten może się wydłużyć, co wynika ze złożoności stosowanych przez nas rozwiązań.

Nie bez znaczenia są również dotychczasowe działania SEO na stronie. 

Analiza fraz kluczowych

Wybór odpowiednich fraz kluczowych zależy od specyfiki firmy, obszaru działalności i oferowanych usług lub sprzedawanych produktów. Ale to nie wszystko. Istotne jest to, do kogo marka kieruje ofertę, czyli kim jest odbiorca produktów/usług i czego oczekuje. Wymaga to dokładnego poznania potrzeb zarówno rynku, jak i potencjalnych klientów. W całym procesie potrzebne są konkretne umiejętności, dlatego to właśnie agencja zajmująca się pozycjonowaniem okazuje się najlepszym wyborem, a korzystanie z usług firm specjalizujących się w tej tematyce stało się normą. 

W Ideo Force sprawnie przeprowadzamy naszych klientów przez poszczególne etapy współpracy. Jednym z nich jest wybór fraz i słów kluczowych. Korzystamy z narzędzi wspierających pozycjonowanie strony i z ich wykorzystaniem przygotowujemy dla klienta zestawienie odpowiednich słów wraz z analizą. W tym celu wykorzystujemy przede wszystkim:

  • Google Trends – usługa, dzięki której wiemy, czego użytkownicy szukają i jakie tematy w danym czasie zyskują na popularności.
  • Answer The Public – narzędzie prezentujące w wizualnej formie kombinacje najpopularniejszych fraz kluczowych i pytań używanych przez użytkowników wyszukiwarki Google.
  • Senuto – narzędzie zawierające bazę słów kluczowych oraz umożliwiające dokładną analizę widoczności strony w Google i monitoring pozycji na konkretne słowa kluczowe.
  • SEMSTORM – narzędzie, które pokazuje, na jakie słowa kluczowe pozycjonuje się dowolnie wybrana strona internetowa.

Zawsze podczas wyboru fraz kluczowych sprawdzamy aktualną kondycję strony w wynikach wyszukiwania Google. W tym celu korzystamy z Google Search Console, które umożliwia monitorowanie pozycji strony przy korzystaniu z konkretnych fraz, a także z narzędzia Google Analytics.

Warto mieć świadomość, że coraz więcej użytkowników „wyszukuje” interesujących ich produktów i  usług za pomocą konkretnych pytań, niekiedy bardzo precyzyjnych (wraz ze szczegółowym opisem danego produktu). Z tego też względu, poza skupieniem się na pojedynczych słowach, warto zastanowić się nad pozycjonowaniem przy pomocy long tail, czyli tzw. długiego ogona – jest to pozycjonowanie szerokie, czyli takie, które wymaga użycia złożonych fraz. W długim ogonie występuje główne słowo kluczowe oraz słowa, które je opisują. Frazy z długiego ogona są rzadziej wykorzystywane przez użytkowników, ale dają większe korzyści, niż te powszechnie wpisywane. Posługują się nimi osoby, które dokładnie wiedzą czego szukają. Oznacza to, że szansa dotarcia do potencjalnego klienta jest znacznie wyższa, niż w przypadku pozycjonowania strony internetowej w sposób tradycyjny. Zwiększa się tym samym prawdopodobieństwo skorzystania z oferty.

Pozycjonowanie stron na długi ogon jest szczególnie zalecane sklepom internetowym oraz portalom z dużą ilością treści, ale także mniejszym sklepom (również tym, które zaczynają swoją „przygodę” z Google). Pozycjonowanie sklepów w Google pozwala z czasem uzyskać coraz wyższy poziomu ruchu organicznego, co w przypadku dużej konkurencji jest zasadniczą kwestią budowania rozpoznawalności w sieci.

Jak pozycjonujemy?

Proces pozycjonowania strony rozpoczynamy od poznania biznesu i potrzeb klienta. Na tej podstawie wspólnie ustalamy konkretne cele w jasno określonym horyzoncie czasowym. Kolejny krok to audyt obecnej sytuacji poprzedzony wykorzystaniem niezbędnych narzędzi służących do oceny kondycji strony pod kątem SEO. Podczas analizy bierzemy pod uwagę nie tylko stronę internetową, ale całe jej otoczenie.

Audyt SEO poprzedzający pozycjonowanie strony zawiera więc analizę witryny, innych stron należących do klienta, witryn partnerów. Ocenie poddajemy odnośniki prowadzące do pozycjonowanej witryny. Wszystkie dane są oceniane w kontekście witryn konkurencyjnych wskazanych przez klienta lub wybranych przez nas.

Na podstawie zebranych danych przygotowujemy plan działania dotyczący samej strony internetowej (optymalizacja SEO) i poprawienia jej reputacji przez pozyskanie wartościowych linków przychodzących. Podczas realizacji założeń planu pozycjonowania monitorujemy kondycję strony, parametry SEO, treści, postrzeganie witryny przez wyszukiwarki internetowe i pozycje strony na wybrane słowa kluczowe. Jesteśmy w stałym kontakcie z klientem, informujemy o postępach, wykonanych pracach i efektach pozycjonowania strony. 

Przebieg procesu pozycjonowania

Na każdym etapie pracy, ale również przed jej rozpoczęciem analizujemy konkurencję. To bardzo ważne ustalić, kim jest nasz rywal w sieci i co powinniśmy zrobić, by zyskać nad nim przewagę. Warto poważnie traktować swoją konkurencję, ale także…uczyć się od niej. Podobnie, jak podczas analizy słów kluczowych, korzystamy z przeznaczonych do tego narzędzi, czyli (wybrane funkcje):

  • Senuto, umożliwiającego analizę widoczności witryny i stron konkurencyjnych na podstawie słów kluczowych oraz monitorowanie pozycji.
  • SEMSTORM, narzędzia pozwalającego na dokładną analizę konkurentów i sprawdzenie ich kondycji na rynku (mocnych i słabych stron).
  • MAJESTIC, narzędzia, które dostarcza całościowych danych związanych linkami dzięki zaawansowanym opcjom (np. wyszukiwanie, śledzenie, filtrowanie).  
  • Surfer, narzędzia, które analizuje i porównuje naszą stronę z konkurencyjnymi oraz pozwala na poznanie gęstości słów kluczowych i dopasowanie fraz.

Dlaczego Ideo Force?

  • Kilkanaście lat pomagamy naszym klientom pozycjonować się w wyszukiwarkach (krajowych i zagranicznych).
  • Mamy na koncie ponad 1500 projektów e-marketingowych, również dotyczących pozycjonowania stron.
  • Posiadamy wiedzę na temat projektowania stron internetowych, dlatego w celu udoskonalenia procesu pozycjonowania jesteśmy w stanie przeprogramowywać strony internetowe lub dorobić do nich brakujące funkcjonalności. W naszym zespole pracują programiści, webdeweloperzy (HTML, PHP, SMARTY, React, JavaScript, ASP .NET, Python), administratorzy serwerowi.
  • Każdy nasz klient jest w stałym kontakcie z  indywidualnym opiekunem, który łączy role kierownika projektu, doradcy marketingowego i biznesowego. Opiekun odpowiada za koordynację wszystkich prac (np. SEO, link building, analityka, tworzenie treści), dzięki czemu klient ma kontakt z jedną osobą, a w komunikacji projektowej panuje porządek.
  • Jeśli firma naszego klienta wykorzystuje aplikacje do zarządzania projektami, to  jesteśmy w stanie na nich pracować.
  • Podczas pozycjonowania wykorzystujemy szereg narzędzi wspierających proces: SEMSTORM, MajesticSEO, Searchmetrics, Google Search Console, Narzędzia dla Webmastera Bing, Ahrefs, Sentione i wiele innych.
  • Wśród naszych klientów są najbardziej wymagający liderzy w swoich branżach na rynku w Polsce i Europie, np.: Wolters Kluwer, iParts, BPH TFI, GlaxoSmithKline, Melvit, Cobi. Kliknij, aby zobaczyć nasze realizacje →

Najczęstsze pytania: FAQ

Dlaczego warto powierzyć pozycjonowanie stron agencji SEO?

Skuteczne pozycjonowanie strony internetowej wymaga czasu, wiedzy i doświadczenia. To niejednorazowe działanie, a nieustanny proces, który by przynosić efekty w postaci wysokiej pozycji w wynikach organicznych potrzebuje stałej uwagi i konsekwencji w działaniu. Coraz to doskonalsze algorytmy Google stawiają właścicielom e-sklepów i stron www nowe wymagania. Wszystko po to, żeby dawać użytkownikom odpowiedzi, które najlepiej pasują do ich zapytania. Czy jako zapracowany przedsiębiorca masz czas na śledzenie zmian w algorytmach wyszukiwarek, optymalizację strony lub linków? Z pewnością nie. Dlatego warto powierzyć pozycjonowanie stron agencji SEO.

Profesjonalna agencja SEO dostarczy Ci także kompleksowych rozwiązań oraz narzędzi, dzięki którym pozycja Twojej strony firmowej będzie piąć się w górę. Specjaliści, będąc na bieżąco ze wszystkim, co dzieje się w wyszukiwarkach, zagwarantują szybką reakcję na pojawiające się zmiany, wzrost pozycji oraz jej utrzymanie.

Od czego zacząć pozycjonowanie strony internetowej?

Pozycjonowanie strony internetowej powinieneś zacząć od audytu SEO swojej witryny. Dzięki temu dowiesz się, które obszary wymagają poprawy, które należy bezwzględnie usunąć i jak rozkłada się ruch organiczny na każdej z podstron. Błędne przekierowania, podstrony zwracające błąd 404, brak atrybutów alt w grafikach, to tylko niektóre elementy wpływające na pozycję Twojego e-sklepu czy strony firmowej.

Uwagę musisz skierować również na domenę. Tu ważny jest jej wiek oraz profil linków odsyłających. Domeny „z dobrą historią”, regularnie aktualizowane, z wartościową i unikalną zawartością zawsze będą lepiej oceniane niż świeżo zrobione strony. Z kolei backlinki informują wyszukiwarkę o popularności Twojej witryny – im jest ich więcej (pochodzących ze stron o wysokim autorytecie), tym lepiej wypadniesz w rankingu Google. Szczegółowy audyt SEO pozwoli Ci odnaleźć wszystkie błędy i ułatwi optymalizację witryny, która jest pierwszym krokiem na drodze do budowania wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania.

Dlaczego warto pozycjonować stronę?

Mówiąc najprościej, pozycjonowanie prowadzi do większych zysków. Chociaż jest to długotrwały proces, którego wyniki nie przychodzą od razu, po czasie zwraca się z nawiązką. Celem działań pozycjonujących stronę www jest umieszczenie strony na najwyższej możliwej pozycji w rankingu wyszukiwania zapytań.

Co to daje? Będąc na pierwszej stronie w wyszukiwarce, zwiększasz szansę na dotarcie do nowych odbiorców (ponad 80% użytkowników sieci NIGDY nie zagląda na drugą i kolejne strony wyszukiwania, a wielu z nich omija linki sponsorowane, przechodząc od razu do wyników organicznych). Im więcej z nich będzie miało okazję odwiedzić Twoją witrynę, tym większa szansa na to, że staną się Twoimi klientami.

Co więcej, pozycjonowanie wpłynie na większą popularność Twojej strony: gdy będzie często odwiedzana, wzrośnie jej wartość w oczach algorytmów wyszukiwarki, a także zaufanie internautów. Pozycja strony będzie rosła, a wraz z nią zyski. Nie zapominaj o swojej konkurencji – oni też pozycjonują swoje strony. Nie daj się wyprzedzić.

Ile kosztuje pozycjonowanie strony?

Cena pozycjonowania strony zwykle ustalana jest indywidualnie. Wiele zależy od tego, jak dużo pracy należy wykonać przy stronie oraz od domeny, na której się znajduje. Pozycjonowanie bardziej złożonych witryn, jak sklepy internetowe czy rozbudowane serwisy zwykle kosztuje więcej, niż działania SEO na prostych stronach. Najpopularniejszą metodą rozliczania za pozycjonowanie jest abonament, czyli co miesięczna opłata w stałej wysokości, dzięki której agencja SEO może kontynuować ustalone działania, bez przerw związanych z brakiem budżetu. Każda taka przerwa skutkuje bowiem spadkiem wypracowanej już pozycji, a co za tym idzie – wydłuża czas potrzebny na osiągnięcie celu.

Na koszt pozycjonowania składają się takie działania, jak:

  • audyt i optymalizacja strony,
  • wyszukanie i wybór kluczowych fraz dla strony - keywording,
  • tworzenie i optymalizacja treści,
  • pozyskiwanie linków, tzw. link building,
  • analiza wyników i raporty.

W zależności od potrzeb te podstawowe działania są wspierane dodatkowymi, które pomagają w budowaniu wizerunku oraz w zwiększeniu sprzedaży produktów i usług.

Dlaczego dwie agencje jednocześnie nie powinny pozycjonować strony?

Nie zawsze więcej znaczy lepiej i tak dokładnie jest w tym przypadku. Pozycjonowanie jednej strony www przez dwie różne agencje w tym samym czasie wprowadzi jedynie chaos.

Bez względu na to, czy specjaliści z obu agencji działają w podobny, czy zupełnie różny sposób, swoją pracą mogą doprowadzić do nałożenia kar przez roboty wyszukiwarek. Nagły wzrost linków prowadzących do Twojej witryny – a przez dwie agencje będzie ich dwa razy więcej – może wzbudzić ich podejrzenia i doprowadzić do zablokowania strony.

Poza tym dwóch pozycjonerów pracujących równocześnie na tej samej stronie, może wzajemnie wykluczać swoje działania. Chociaż obie strategie mogą być właściwe i z czasem przynieść oczekiwane rezultaty, to podczas optymalizacji tych samych zasobów przez dwie osoby, może dojść do usuwania/zmieniana już zoptymalizowanych elementów.

W takiej sytuacji ciężko jest także ocenić, które działania przyniosły efekty i komu można przypisać zasługi, a to oznacza, że nie będziesz w stanie ocenić pracy agencji.

Jak poprawić widoczność grafik w wyszukiwarkach internetowych?

Figurowanie w Google Grafika generuje ruch na witrynie. Kliknięcie w przedstawiony tam obraz przekierowuje bowiem na konkretną stronę internetową, oferującą dany produkt/usługę lub poruszającą interesującą użytkownika kwestię. Zdjęcia stanowią odpowiedź na stawiane zapytania, co sprawia, że szansa konwersji dzięki wynikom w Google Grafika jest dużo większa.

Aby zdjęcie znalazło się w Google Grafika, musi spełniać kilka wymogów branych pod uwagę przez algorytmy wyszukiwarki. 

Zdjęcie musi być dobrej jakości, zarówno pod względem oryginalności (Google „nagradza” własny content), jak i właściwości (wymiarów, rozdzielczości itd.). Ważny jest także wybór odpowiedniego formatu. Najpopularniejszy i najbardziej rozpoznawany przez algorytmy .jpg niestety traci na jakości podczas kompresji. Dlatego w przypadku grafik przedstawiających szczegóły (np. infografiki, logo) warto zastosować inne formaty, na przykład .png.

Kolejną cechą widocznej grafiki jest segregacja za pomocą mapy zdjęć, ułatwiająca algorytmowi znalezienie tego najlepiej odpowiadającego na zapytanie użytkownika. Ważne jest także odpowiednie nazwanie grafiki. Odpowiednio, czyli zwięźle, precyzyjnie i bez trudnych dla algorytmu znaków (np. polskich). Najważniejszy człon wielowyrazowej nazwy powinien znaleźć się na początku. Warto także umieścić w niej słowo kluczowe.

Jak przygotować zdjęcia do publikacji na stronie?

Od pomysłu na zdjęcie do pojawienia się obrazu w Google Grafika, jego twórcę czeka długa droga. Aby osiągnąć cel należy stworzyć atrakcyjną treść wizualną. Zdjęcie należy opatrzyć odpowiednią nazwą i w przypadku strony z wieloma obrazami, umieścić je w specjalnym „katalogu”.

Zacznijmy od początku, czyli zrobienia dobrego zdjęcia. W dobie powszechności social mediów wizualne wyróżnienie się wcale nie jest takie proste. Fotografia powinna atrakcyjnie prezentować to, co znajduje się w ofercie lub czego dotyczy treść. Udowodniono, że tekst opatrzony zdjęciem jest czytany chętniej niż ten „czysty”. Dobre zdjęcie nie tylko ładnie przedstawia rzeczy, ale także wyróżnia się wysoką jakością – dzięki temu internauta widzi każdy detal zaprezentowanego elementu.

Kolejnym etapem zbliżającym obraz do pojawienia się w Google Grafika jest odpowiednia nazwa. Powinna precyzyjnie określać to, co znajduje się na zdjęciu, być odpowiednio zapisana i pozbawiona trudnych dla algorytmów znaków. Widoczność grafiki poprawiają słowa lub frazy kluczowe umiejętnie wplecione w nazwę.

Porządek na witrynie z wieloma zdjęciami zapewni mapa strony, w której powinny znaleźć się adresy URL wszystkich pozycji. Ułatwia to pracę algorytmom.

Jak nazywać zdjęcia?

Odpowiednio oznaczona grafika ułatwia algorytmom wyszukiwarek przyporządkowanie obrazu do konkretnego zapytania. To z kolei zwiększa szanse na konwersje – internauta w chwili poszukiwania informacji na dany temat jest potencjalnym klientem. Aby udostępnione na stronie zdjęcie pojawiło się w Google Grafika, należy je odpowiednio „zaserwować”. Jedną z ważniejszych czynników jest odpowiednia nazwa. Odpowiednia, czyli jaka?

Aby poprawić widoczność zdjęcia, jego nazwa musi być prosta – precyzyjnie określać to, co znajduje się na obrazku. Należy unikać metafor, bo algorytmy wyszukiwarek „nie lubią” dwuznaczności – mają problem z odszyfrowaniem „co autor miał na myśli”. Następnym elementem, o którym warto pamiętać są tzw. znaki niewidoczne, czyli to, co oddziela poszczególne słowa. W tekście, który właśnie czytasz, jest to spacja, która podpowiada, gdzie kończy się jedno słowo, a zaczyna następne. Algorytm potrzebuje czegoś bardziej widocznego, dlatego wyrazy należy oddzielać łącznikiem (-). Aby ułatwić robotom Google odczytanie nazwy, należy także unikać trudnych (np. polskich) znaków.

Ostatnim sposobem na poprawienie widoczności zdjęcia jest umieszczenie w nazwie słowa lub frazy kluczowej. Warto pozycjonować na tzw. długi ogon, czyli użyć nieco więcej wyrazów, by precyzyjniej nazwać to, co jest na zdjęciu (np. wskazać lokalizację, najważniejsze cechy) oraz uniknąć „utonięcia” nazwy w morzu podobnych określeń.

Dlaczego pozycjonowanie grafiki jest ważne?

Wbrew pozorom, ruch na stronie to nie tylko skutek optymalizacji treści, ale także grafik. Wielu internautów szuka inspiracji w Google Grafika (Images). Odbiór zgromadzonych tam obrazów jest dużo wygodniejszy i szybszy.

Głównym bodźcem do zakupu wielu towarów i usług jest wygląd. Nic tak nie przemawia do człowieka, jak obraz. Dlatego wizualizacja pokoju hotelowego zachęca do rezerwacji pobytu, fotografia wysportowanej osoby – do odwiedzenia klubu fitness, a dobrze wykonane zdjęcie produktu wzbudza potrzebę jego posiadania. Sukces stron internetowych z rzeczami tanimi i ładnymi, ale wątpliwej jakości, jest tego najlepszym potwierdzeniem. W przypadku ubrań i ozdób, internauci często nie zwracają uwagi na właściwości produktu, tylko na to jak produkt się prezentuje.

Pozycjonowanie grafik polega na publikowaniu zdjęć oryginalnych i dobrej jakości, a także odpowiednio oznaczonych, nazwanych i sformatowanych. Takie działania powinny zapewnić grafice zaszczytne miejsce w Google Grafika, które generuje dodatkowy ruch na stronie.

Klienci o nas

Dlaczego my?

Dlaczego_warto_z_nami_wspolpracowac_ideo_force

Finalnym efektem naszej pracy ma być zwiększenie sprzedaży, w związku z tym bierzemy pod uwagę historię witryny, jej obecny charakter i planowany kierunek rozwoju firmy.

Nasi klienci współpracują z indywidualnym opiekunem, który łączy rolę kierownika projektu oraz doradcy marketingowego.

Wykorzystujemy przyjazne techniki pozycjonowania (white hat SEO) i pod tym kątem optymalizujemy witryny.

Wykorzystujemy szereg narzędzi wspierających pozycjonowanie m.in: SEMSTORM, Majestic, Searchmetrics, GSC.

Posiadamy kwalifikacje techniczne i doświadczenie za którym idą kompetencje w zakresie pozycjonowania.

Nasze analizy są precyzyjne i wieloaspektowe, a ewentualne rekomendacje zmian szczegółowe i konkretne.

W naszym zespole są także programiści, graficy, copywriterzy i administratorzy.

Posiadamy wiedzę na temat projektowania stron internetowych, dlatego możemy stworzyć nowe funkcjonalności.

Wśród naszych klientów są liderzy w swoich branżach na rynku w Polsce i Europie.

Audyt SEO przeprowadzamy w oparciu o nasze wieloletnie doświadczenie i przy pomocy specjalistycznych narzędzi. Badamy wszystkie parametry, wpływające na pozycjonowanie strony.
W celu precyzyjnego trafienia do wybranej grupy klientów i zainteresowania ich ofertą, konieczne jest efektywne pozycjonowanie serwisu w wyszukiwarkach internetowych.
Pozycjonowanie stron internetowych to jedna z naszych głównych usług z działu e-marketingu. Audyt SEO, optymalizację SEO, link building pozostaw nam i zaufaj specjalistom Ideo Force.
Audyt SXO i optymalizacja witryny pod tym kątem jest naturalnym połączeniem trzech kluczowych obszarów e-marketingu związanych ze stroną internetową.
Skontaktuj się z nami
Odpowiadamy w 24 godziny
Administratorem udostępnionych przez Ciebie danych osobowych jest Ideo Force Sp. z o.o. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak niepodanie danych oznaczonych jako niezbędne do świadczenia usług na Twoją rzecz uniemożliwi ich świadczenie. Dowiedz się więcej o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci uprawnieniach w Polityce prywatności.