Analiza statystyk strony z narzędziem PIWIK

Narzędzia analityczne i statystyczne niezbędne są przy optymalizacji serwisu już od momentu jego wdrożenia, ponieważ w generowanych raportach oddają rzeczywiste zdarzenia w obrębie witryny, dokładnie określając ruch na stronie i zachowania użytkowników.
16 września 2013

Tym samym pozwalają na obranie właściwego kierunku prowadzonych działań, z uwzględnieniem wszelkich nieustannie zachodzących zamian, do których dostosowywana jest witryna. 

Dlatego też, mimo istnienia wielu rozbudowanych narzędzi, nie bez znaczenia są każde dodatkowe ich funkcjonalności bądź zupełnie nowe aplikacje, dające nowe możliwości analityczne. Takim narzędziem jest PIWIK, wyróżniający się przede wszystkim modularną budową i bogatą bazą danych, co przekłada się na kompleksowe raporty.

piwik

PIWIK jest narzędziem typu open source pozwalającym na generowanie szczegółowych raportów statystycznych, w których ujęte są takie informacje, jak: pochodzenie użytkowników i ich zachowania w obrębie serwisu, słowa i frazy kluczowe, źródła wejść - w tym rodzaj wyszukiwarki, najpopularniejsze URL. W momencie gdy tylko PIWIK się pojawił, dostrzeżono duże jego zalety, wśród których najważniejsza to możliwość dostosowywania narzędzia do indywidualnych potrzeb poprzez zmianę kodu za pomocą udostępnionych pluginów. Ponadto kod systemu może być instalowany na prywatnym serwerze, dzięki czemu wgląd do generowanych statystyk mają tylko osoby zainteresowane.

Modularna budowa pozwala na ogromną dowolność w zakresie pozyskiwanych raportów, ponieważ za pomocą pluginów można uwzględniać wiele czynników warunkujących odwiedziny i ruch na stronie. Niewątpliwym atutem są również bardzo czytelne raporty, dzięki opcji segregowania danych wizualnie dostosowane do specyfiki strony, które udostępniane są w czterech różnych formatach: XML, JSON, PHP, CSV. Instalując PIWIK, można obserwować dowolną ilość różnych rodzajów stron, poddając je szczegółowej analizie.

Wykres

Korzystanie z innych narzędzi, w tym Google Analytics, nie wyklucza gromadzenia już posiadanych danych w bazie PIWIK. Z łatwością można bowiem importować dotychczasowe dane i raporty z Google Analytics oraz z logów serwera do archiwum PIWIK, przy czym wszystkie dane mogą być w tym przypadku zapisywane na prywatnym serwerze.

statystyki piwik

Zróżnicowanie narzędzi analitycznych wydaje się niezbędne w przypadku optymalizacji serwisu, ponieważ pozwala na zestawianie i porównywanie statystyk z wielu źródeł, a to z kolei ułatwia uzyskiwanie wiarygodnych wyników. Na podstawie testów stwierdzono, że dane generowane w raportach PIWIK są miarodajne, ponieważ nie zaobserwowano większej różnicy ze statystykami pozyskiwanymi z innych tego typu narzędzi.

praca przy komputerze

Podobne wpisy

Eksperymentowanie i wdrażanie - testy A/B stron internetowych

13 sierpnia 2013
Witryna zawsze projektowana jest pod potrzeby użytkowników. Pytanie jednak, czy specjaliści branży informatycznej, którzy odpowiadają za tworzenie stron internetowych, w taki sam sposób postrzegają serwisy jak przeciętny użytkownik?

Promocja w mediach społecznościowych - zadbaj o swój fan page. cz. 2

30 lipca 2013
Istotne znacznie w promocji prowadzonej w social media jest posiadanie fan page’a na najpopularniejszym serwisie, czyli Facebook’u. Jak dotąd skupia on najwięcej użytkowników komunikujących się ze sobą i przesyłających sobie różnego rodzaju informację.