Mobile SEO

Na świecie urządzenia mobilne generują połowę całego ruchu w witrynie. Jeśli chcesz, żeby Twoja firma była widoczna w Google, a użytkownik mógł ją przeglądać w dowolnym miejscu i czasie, musisz zadbać o mobile SEO. 

Coraz więcej użytkowników rezygnuje z przeglądania stron internetowych na urządzeniach desktopowych na rzecz smartfona. Ale to nie jedyny i główny powód, dla którego optymalizacja strony pod urządzenia mobilne jest koniecznością. Ogromne znaczenie w pozycjonowaniu odgrywa Mobile-First Index.

Tomasz Kwiatkowski
Tomasz Kwiatkowski
Key Account Manager
 • tel. 601 742 273
Napisz do mnie

Mobile friendliness

Dziś nie potrafimy wyobrazić sobie naszego otoczenia i codziennej aktywności bez korzystania z urządzeń mobilnych. Powszechne stało się używanie Internetu w dowolnym miejscu i w każdym czasie, a więc podczas podróży czy w drodze do pracy. Nawet w trakcie zakupów stacjonarnych sprawdzamy, czy produkt będzie tańszy w wersji online. Znaczenie mobile jest tak ogromne, że korzystanie z rozwiązań poprawiających doświadczenia użytkowników i widoczność w wyszukiwarce stało niezbędne.

Mobilna wersja strony to dopiero początek. Jeśli chcesz, żeby strona była widoczna w Google i często odwiedzana a konwersja wzrastała, pamiętaj o mobile SEO, czyli optymalizacji strony pod kątem urządzeń mobilnych. Prace mobile SEO związane są wymogami Google, a dotyczą np. szybkości strony oraz odpowiedniego rozmieszczenia treści i elementów.

Mobile-First Index

Jedną z większych zmian z zakresu optymalizacji stron mobilnych było wdrożenie przez Google Mobile-First Index. Algorytm sprawił, że to właśnie wersja mobilna stała się tą główną, indeksowaną przez Google, co ma miejsce zwłaszcza w przypadku stron nowych i często odwiedzanych. Co zatem należy zrobić, aby nasza strona w wersji mobilnej pokazywała się w wynikach wyszukiwania częściej, niż strony konkurencji? Odpowiedzią jest mobile SEO, czyli optymalizacja strony mobilnej.

Indeksowanie zoptymalizowane pod kątem urządzeń mobilnych oznacza, że na potrzeby indeksowania treści i sporządzania rankingów wyszukiwarka Google korzysta z mobilnej wersji strony. Wcześniej, podczas ocenienia trafności strony względem zapytania użytkownika, Google używało strony przeznaczonej na komputery. Obecnie to mobilna wersja witryny staje się punktem wyjścia zawartości indeksu i podstawą rankingową. 

Nazwa "najpierw na urządzeniach mobilnych" oznacza, że strony internetowe na urządzenia przenośne nie są jedynymi, branymi pod uwagę. Na przykład, jeśli strona nie ma wersji przyjaznej dla urządzeń przenośnych (responsive web design), witryna na komputery może być nadal uwzględniona w indeksie. Jednak brak wersji strony mobilnej może negatywnie wpłynąć na rankingi, a strona z lepszą mobilnością uzyska wyższą pozycję w rankingu, nawet dla użytkowników komputerów.

Jest to zasadnicza zmiana w sposobie myślenia Google o zawartości witryny. Do niedawna strona na komputery była uważana za wersję podstawową (podobnie do kanonicznego adresu URL), a witryna mobile traktowana, jako alternatywna wersja dla konkretnego przypadku użycia. Dlatego Google zachęcało webmasterów do korzystania z oddzielnej strony mobilnej (m.domena.com) do implementowania tagów switchboard (wskazujących na istnienie wersji mobilnego adresu URL ze specjalnym tagiem rel = alternate). Ten pogląd na wersję komputerową, jako podstawowy często oznaczał w praktyce, że strona na komputery była traktowana priorytetowo przez SEO i zespoły marketingowe. Traktowana była również jako najbardziej kompleksowa wersja strony internetowej, z pełną treścią, znacznikami danych strukturalnych, hreflang itp., podczas gdy wersja mobilna mogła mieć lżejszą treść i/ lub nie zawierać tej samej struktury. Od wejścia w życie mobile-first wszystko się zmienia!

Zapytaj o ofertę na pozycjonowanie strony mobilnej.

Klienci są mobile

Klienci wielu branż korzystają z mobile podczas szukania informacji o usługach i produktach, by następnie móc sfinalizować transakcję. Na świecie jest ponad 3, 5 miliarda użytkowników smartfonów i w ciągu kilku lat przewiduje się dalszy wzrost tej liczby o kilkaset milionów. Prawie 4,57 miliarda ludzi było aktywnymi użytkownikami Internetu od kwietnia 2020 r., co stanowi 59% populacji.

 • Ponad 50% badanych deklaruje, że podczas robienia zakupów przez Internet za pomocą urządzeń mobilnych stosuje multichanneling, natomiast zakupy z użyciem smartfona robi 69% badanych (Raport e-commerce w Polsce 2020).
 • Od 2019 r. urządzenia mobilne (z wyłączeniem tabletów) wygenerowały około połowy całego ruchu na stronie na całym świecie (Statista).
 • Według HubSpot prawie 25% firm uważa, że najlepszą taktyką SEO jest optymalizacja wersji mobilnej serwisu, co wiążę się z inwestycjami w ten typ pozycjonowania. 
 • 50% polskich użytkowników mobile stwierdza, że jedną z czynności, którą robią poprzez mobile są zakupy (Connected Life).
 • 62% użytkowników korzysta z Internetu za pomocą swoich telefonów komórkowych (Statista).
 • W listopadzie 2018 r. Statista stwierdziła, że urządzenia mobilne stanowiły 48,2% ruchu na całym świecie z wyjątkiem tabletów.
 • Do początku 2018 r. konsumenci pobrali 178,1 mld aplikacji mobilnych na swoje inteligentne urządzenia (Statista).
 • 50% właścicieli smartfonów rozpoczyna dzień od sprawdzenia swojego smartfona (Omnicore).
 • Blokowanie reklam na telefon komórkowy wzrasta o 90% rocznie (Omnicore).
 • Średnio w 2018 r. wysyłano średnio 23 miliardy wiadomości SMS (Smseagle).
 • Wydatki konsumentów osiągają 930 miliardów USD, korzystając z aplikacji do obsługi płatności mobilnych (Themanifest).
 • Przeciętny użytkownik na świecie smartfonu korzystał z telefonów przez ponad 4 godziny dziennie (Themanifest). 
 • W Polsce 48% Polaków deklaruje, że korzysta z mobilnych urządzeń ponad 2 godziny dziennie (Connected Life).

Mobile First Index

SEO mobile - dlaczego warto?

 • Dotarcie do użytkowników mobilnych – działania z zakresu mobile SEO pozwalają trafić do większej liczby użytkowników, niż ma miejsce w przypadku strony zoptymalizowanej pod urządzenia desktopowe.
 • Wskazanie robotom Google, że strona jest dostosowana do urządzeń mobilnych –  umożliwia odnalezienie i indeksowanie treści przygotowanej na urządzenia mobilne, dzięki czemu użytkownicy dostaną dokładniejsze wyniki w wyszukiwarce mobilnej.
 • Długotrwały efekt – skuteczne działania z zakresu mobile SEO pomagają utrzymać wysokie pozycje w wyszukiwarce.
 • Zwiększenie współczynnika konwersji – nie od dziś wiadomo, że znaczna część społeczeństwa dokonuje zakupów online z urządzeń mobilnych. Sklep internetowy przystosowany do urządzeń mobilnych poprawia współczynnik konwersji. 
 • Wzmocnienie wizerunku firmy – kiedy strona internetowa dobrze prezentuje się na mobilnym urządzeniu, zostanie to zauważone przez użytkowników, którzy chętniej dokonają zakupu lub będą częściej odwiedzać Twoją stronę.
 • Wpływ na decyzje zakupowe – zdarza się, że użytkownicy mobilni korzystają z urządzeń w tzw. „międzyczasie”, a zakup planują w późniejszym terminie, już na urządzeniu stacjonarnym. Jeśli podczas tego pierwszego wyszukiwania natrafią na Twoją witrynę, zwiększysz szansę na sprzedaż. 
 • Zaufanie użytkowników – dobrze zoptymalizowana pod kątem mobilnym witryna jest wiarygodna. 
   

Mobile SEO - jak pracujemy?

Pozycjonowanie wersji mobilnej to szereg działań sprzyjających pojawianiu się strony internetowej na wysokich pozycjach w Google. Od czego je zaczynamy? Nasi specjaliści przeprowadzają audyt wersji mobilnej strony.

Case study

Wzrost sprzedaży o 201% w rok w sklepie internetowym dzięki pozycjonowaniu.

Sprawdź! 

W toku prac sprawdzamy między innymi to, czy obecna witryna to strona responsywna czy jedynie posiada wersję mobilną. W zależności od struktury strony, dobieramy najwłaściwszy schemat działań – np. wersję mobilną umieszczamy w Google Search Console, natomiast przy wersji RWD pomijamy ten etap.

Kolejnym, ważnym aspektem będzie sprawdzenie prędkości ładowania się strony – oczekiwania użytkowników co do szybkości witryny na urządzeniach mobilnych są znacznie większe, niż osób korzystających z komputerów. 

Przy pomocy odpowiednich narzędzi zwiększymy prędkość ładowania się Twojej strony na smartfonach. Następnie przetestujemy funkcjonalności strony na urządzeniach mobilnych – możliwość dokonania zakupu, nawiązania kontaktu z właścicielem strony itp. Oprócz technicznych kwestii optymalizacji witryny, zadbamy o odpowiedni content na stronie oraz dopracowanie znaczników <title>, meta opisów i nagłówków.

Celem naszych działań z zakresu pozycjonowania jest wysoka pozycja witryny na słowa kluczowe. Zajmiemy się analizą widoczności strony w mobilnych wynikach wyszukiwania na frazy kluczowe związane z tematyką strony. Wskażemy frazy, na które strona jest aktualnie wyświetlana w wyszukiwarce mobilnej i frazy, na które odpowiada strona konkurencji. W działaniach mobile SEO istotny jest ciągły monitoring strony i optymalizacja zgodna ze zmieniającymi się algorytmami Google dotyczących stron mobilnych – co wchodzi w zakres naszej usługi. 

Klienci o nas

Dlaczego my?

Finalnym efektem naszej pracy ma być zwiększenie sprzedaży, w związku z tym bierzemy pod uwagę historię witryny, jej obecny charakter i planowany kierunek rozwoju firmy.

Nasi klienci współpracują z indywidualnym opiekunem, który łączy rolę kierownika projektu oraz doradcy marketingowego.

Wykorzystujemy przyjazne techniki pozycjonowania (white hat SEO) i pod tym kątem optymalizujemy witryny.

Wykorzystujemy szereg narzędzi wspierających pozycjonowanie m.in: SEMSTORM, Majestic, Searchmetrics, GSC.

Posiadamy kwalifikacje techniczne i doświadczenie za którym idą kompetencje w zakresie pozycjonowania.

Nasze analizy są precyzyjne i wieloaspektowe, a ewentualne rekomendacje zmian szczegółowe i konkretne.

W naszym zespole są także programiści, graficy, copywriterzy i administratorzy.

Posiadamy wiedzę na temat projektowania stron internetowych, dlatego możemy stworzyć nowe funkcjonalności.

Wśród naszych klientów są liderzy w swoich branżach na rynku w Polsce i Europie.

Audyt SEO, to profesjonalna analiza strony internetowej. Przeprowadzamy go w oparciu o nasze wieloletnie doświadczenie i przy pomocy specjalistycznych narzędzi. Badamy wszystkie parametry, wpływające na pozycjonowanie strony. Jednocześnie sprawdzamy, jak wygląda sytuacja w branży, w której działasz.
Pozycjonowanie szerokie jest szczególnie efektywne w przypadku sklepów online czy serwisów z bardzo dużą ilością podstron i regularnie uaktualnianymi treściami. Przed rozpoczęciem działań przygotowujemy listę schematów fraz kluczowych, które są wyszukiwane przez użytkowników i na które serwis będzie pozycjonowany.
W celu precyzyjnego trafienia do wybranej grupy klientów i zainteresowania ich ofertą, konieczne jest efektywne pozycjonowanie serwisu i zdobycie wysokich miejsc w wyszukiwarkach internetowych. Sklepy internetowe, które często sprzedają te same produkty co inne ecommerce, często borykają się z problemem przebicia się nad konkurencję.
Bez unikalnej i wartościowej dla użytkowników treści skuteczne pozycjonowanie jest niemożliwe. W ramach usługi copywritingu SEO oferujemy tworzenie treści przeznaczonych do publikacji w serwisach zewnętrznych, przygotowanie treści na stronę www lub ich przeredagowanie z uwzględnieniem czynników SEO.
Właściciele stron internetowych chcąc wyświetlać się wyżej muszą również zadbać o wersję na telefony komórkowe i tablety. Kompleksowo dbamy o optymalizację witryny dla użytkowników tych urządzeń, przygotowujemy pełny audyt, tworzymy odpowiedni content, wybieramy celne frazy kluczowe i na nie pozycjonujemy witrynę.
Celem pozycjonowania lokalnego jest wypromowanie stron, które przedstawiają produkty lub świadczą usługi w okolicy, w której użytkownik obecnie się znajduje. W pierwszej kolejności naszej pracy poznajemy cele i wymagania klienta, a następnie przeprowadzamy audyt SEO, który daje nam wskazówki do dalszych działań.
Celem audytu SXO jest doprowadzenie do zwiększenia liczby konwersji. SXO jest taktyką e-marketingową mającą na celu przyciągnięciu klientów na stronę internetową poprzez pozycjonowanie, a następnie utrzymanie ich na stronie internetowej dzięki UX.
Pozycjonowanie filmów na YouTube ma na celu pokazanie się materiału, na jak najwyższej pozycji w YouTube. Wyszukiwanie na YouTube działa na podobnej zasadzie, jak w Google. Opiera się na algorytmach, w których brane są pod uwagę zarówno frazy kluczowe wpisywane przez użytkowników, jak i ich zaangażowanie.
Skontaktuj się z nami
Odpowiadamy w 24 godziny
Administratorem udostępnionych przez Ciebie danych osobowych jest Ideo Force Sp. z o.o. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak niepodanie danych oznaczonych jako niezbędne do świadczenia usług na Twoją rzecz uniemożliwi ich świadczenie. Dowiedz się więcej o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci uprawnieniach w Polityce prywatności.