Ekspercki audyt UX

Już nawet wstępna analiza ekspercka pod kątem UX może prowadzić do wykrycia krytycznych problemów w sklepie internetowym. Poprawa błędów przełoży się na znaczny wzrost użyteczności serwisu, a więc zaangażowanie użytkowników prowadzące do zakupów.

Ekspercki audyt UX prowadzi najczęściej dwóch specjalistów, którzy na podstawie dobrych zasad użyteczności i własnego doświadczenia oceniają produkt cyfrowy pod kątem ergonomii użytkowania. Z audytu możesz skorzystać zarówno, kiedy zarządzasz stroną internetową, jak i e-sklepem i w ten sposób poprawiać doświadczenia użytkowników.

Mateusz Bober
Mateusz Bober
Account Manager, UX/UI Designer
 • tel. 723 988 859
Napisz do mnie

Ekspercki audyt UX

Dla internautów coraz więcej stron internetowych oznacza wybór, dla firm rosnącą konkurencję. Do tego dochodzą wymagania użytkowników, które wymuszają na właścicielach sklepów i stron internetowych działania zmierzające do poprawy ich doświadczeń. Napotkanie nawet jednego problemu podczas interakcji ze stroną, może wpłynąć negatywnie na emocje związane z firmą lub marką. Negatywne wrażenie trudno zatrzeć, dlatego najlepiej do niego nie dopuścić.

Strona użyteczna to strona przynosząca zyski. Użytkownik, który zamierza kupić, nie może trafiać na błędy, a informacje, jakie otrzymuje, powinny mu pomagać, a nie komplikować. Identyfikacja potencjalnie problematycznych elementów jest możliwa dzięki eksperckiemu audytowi UX. Wychwycenie przeszkód pozwoli się ich szybko pozbyć, a użytkownikom strony zapewni bezbłędne korzystanie z niej, zgodne z ich nawykami przeglądania i szukania informacji.

Audyt user experience

 Strona audytowana jest najczęściej przez dwóch ekspertów, którzy niezależnie oceniają ją pod kątem m.in.:

 • układu i atrakcyjności,
 • architektury informacji,
 • poprawności działania funkcjonalności,
 • dostosowania do aktualnych oczekiwań użytkowników,
 • zachowania dobrych praktyk użyteczności,
 • przejrzystości prezentacji treści.

Do przeprowadzenia analizy wykorzystamy jedną z kilku metod:

 • analiza heurystyczna - weryfikacja pod kątem heurystyk czyli zbioru dobrych zasad, wskazówek użyteczności,
 • wędrówka poznawcza - analiza polegająca na wcieleniu się przez audytującego w rolę użytkownika, a następnie realizacji typowych zadań,
 • lista kontrolna - lista zasad jakie powinien spełniać produkt cyfrowy. Lista cech może być opracowana samodzielnie przez agencję lub bazować na ogólnie dostępnych źródłach. Zwykle takie listy są bardziej konkretne niż heurystyki.

Co zapewni ekspercki audyt UX?

 • Wykrycie problemów na stronie – analiza UX dostarcza informacji o błędach i problemach, które powodują utratę pozycji w wyszukiwarce oraz utratę zainteresowania użytkowników.
 • Zwiększenie ergonomii użytkowania – pozbycie się błędów (np. powodujących, że strona ładuje się zbyt wolno) wpłynie na komfort użytkowników i działanie strony, w tym jej pozycje w Google.
 • Zwiększenie sprzedaży – podczas audytu eksperckiego przygotujemy rekomendacje rozwiązań podnoszących generowany przychód.
 • Zwiększenie współczynnika konwersji – dzięki optymalizacji kluczowych elementów na stronie sprzedażowej, takich jak karta produktu czy koszyk, poprawi się konwersja.
 • Poprawę satysfakcji użytkowników – wdrożenie wytycznych zawartych w raporcie z audytu UX wpłynie na poprawę odczuć związanych z użytkowaniem strony.
Wykonamy dla Ciebie ekspercki audyt użyteczności!

Jak przeprowamy ekspercki audyt UX

Audyt wykonywany jest przez eksperta ds. użyteczności, który na podstawie dobrych praktyk oraz własnego doświadczenia ocenia stronę, sklep, serwis, aplikację lub inny produkt cyfrowy pod kątem użyteczności.

Case study

Kompleksowy audyt strony internetowej metodą eksperckiej analizy heurystycznej.

Sprawdź! 

Wynikiem analizy jest raport, który zawiera informacje co do wykorzystanej metodologii, opisów problemów oraz podsumowania badania.

Każdy z problemów jest poddawany gradacji w wyniku czego może przyjąć miano problemu:

 • krytycznego - w bardzo dużym stopniu utrudniającego wykonanie określonych zadań,
 • poważnego - utrudniającego realizację zadań,
 • kosmetycznego - w niewielkim stopniu utrudniającego realizację zadań oraz korzystanie z serwisu.

W raporcie wskazywane są również pozytywne rozwiązanie ułatwiające korzystanie z serwisu. Ekspercki audyt UX jest także względnie najmniej kosztownym i najszybszym rodzajem badań.

Skontaktuj się z nami

Jesteś zainteresowany naszą ofertą? Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci zrealizować Twoje cele.

Administratorem udostępnionych przez Ciebie danych osobowych jest Ideo Force Sp. z o.o. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak niepodanie danych oznaczonych jako niezbędne do świadczenia usług na Twoją rzecz uniemożliwi ich świadczenie. Dowiedz się więcej o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci uprawnieniach w Polityce prywatności.

Klienci o nas

Dlaczego my?

Posiadamy wieloletnie doświadczenie w audytowaniu, projektowaniu i tworzeniu stron, dzięki czemu jesteśmy w stanie zająć się pracami wdrożeniowymi.

Raporty z naszych audytów pomogły poprawić użyteczność wielu stron, serwisów oraz sklepów internetowych.

Do każdego projektu podchodzimy indywidualnie, biorąc pod uwagę w szczególności potrzeby i oczekiwania klienta.

Nasz team to wykwalifikowani specjaliści, którzy wiedzą jak udoskonalić istnienie firmy w internecie.

Każdy klient jest informowany na bieżąco o statusie wykonywanych prac oraz o ich wynikach.

Tworzymy zgrany team, którego celem jest osiągniecie sukcesu Klienta.

W naszym zespole są także programiści, graficy, copywriterzy i administratorzy.

Posiadamy wiedzę na temat projektowania stron internetowych, dlatego możemy stworzyć nowe funkcjonalności.

Dostosowujemy się do modelu i stylu komunikacji klienta (np. ticketowanie w Redminie, Asana).