Top 10 najlepszych platform do tworzenia aplikacji mobilnych

Dzisiejszy świat to świat mobilnych urządzeń i aplikacji. Dynamiczny rozwój możliwości i technologii zmienił sposób zachowywania się praktycznie każdego z nas.
17 grudnia 2015

Świat mobilnych urządzeń i aplikacji

aplikacja mobilna - przykładyDzisiejszy świat to świat mobilnych urządzeń i aplikacji. Nie rozstajemy się z telefonami i tabletami, w wolnych chwilach przeglądamy internet, gramy, kupujemy, wymieniamy się opiniami i plotkujemy. Nic dziwnego, że ten szybko rozwijający się rynek jest atrakcyjnym obszarem dla firm, oferujących nam swoje towary i usługi.

Tworzenie aplikacji kojarzy się jednak, niebezpodstawnie zresztą, z dużymi nakładami pieniędzy i czasu. To często bariera, której firmy nie chcą przekroczyć. A szkoda, bo rozwój w tym kierunku pomaga budować przewagę konkurencyjną i pogłębia zależności pomiędzy użytkownikiem a marką. Firmom z pomocą ruszają platformy pozwalające projektować mobilne aplikacje i strony www. Przy niewielkiej inwestycji a nawet bez szczególnej znajomości kodowania, można dostarczyć użytkownikom nowoczesnych rozwiązań.

TOP 5

1. Appery.io

Cena: od wersji darmowej aż do $180 miesięcznie za wersję Premium.

aplikacja mobilna - przykłady 1Appery to platforma do tworzenia aplikacji na systemy iOS, Android czy Windows Phone. Jej działanie oparte jest na chmurze, co oznacza wygodę – nie wymaga pobierania danych, instalowania i pozwala szybko wystartować z każdym nowym projektem. Appery ma szereg wygodnych funkcji. Dzięki wykorzystaniu możliwości JavaScript i prostocie rozwiązania „przeciągnij/upuść”, dostajemy potężne i szybkie narzędzie do projektowania dowolnych interfejsów. W razie potrzeby możemy błyskawicznie tworzyć nowe RESTful APIs i wykorzystywać je we własnych aplikacjach. Te z kolei można synchronizować z chmurą i przechowywać tam pochodzące z nich dane.

Niezwykle pomocne jest wykorzystanie bogatej biblioteki pluginów Appery oraz wygodne mechanizmy tworzenia własnych funkcjonalności, wykorzystywanych w dowolnych projektach. Warto zaznaczyć, że Appery ma na swoim pokładzie Apache Cordova - platformę pozwalającą na tworzenie aplikacji w HTML, CSS, JavaScript czyli w środowiskach webowych. Jednocześnie dostęp do funkcji urządzeń takich jak np. geolokacja, wibracje, aparat, lista kontaktów itd., daje zupełnie nowe możliwości projektowania. Appery w swoich założeniach nie pomija także szeroko rozumianych aspektów współpracy. Umożliwia wygodne i szybkie przekazywanie realizowanych projektów osobom odpowiedzialnym za ich rozwój, partnerom biznesowym czy zwykłym użytkownikom.

2. Mobile Roadie

Cena: od $125 miesięcznie za wersję Podstawową do $667 za wersję Pro.

Mobile Roadie to rozwiązanie proste w obsłudze, ale jednocześnie dające ogromne możliwości i swobodę tworzenia oraz aktualizowania aplikacji na iOS i Android. Projektować możemy dowolnym języku (XML, JSON, PHP, CSV czy HTML) i wykorzystywać wszystkie rodzaj mediów do tworzenia zawartości. Z kolei dzięki „towarzyszącej” aplikacji (Mobile Roadie Connect) możemy na bieżąco śledzić realizowany projekt. Dzięki temu zawsze wiemy jak wprowadzone zmiany będą wyglądały w końcowej wersji.

Mobile Roadie ma także spore możliwości związane z synchronizowaniem danych pomiędzy różnymi platformami. Wrzucenie treści do aplikacji lub przeniesienie ich na stronę www, bloga czy portalu nie stanowi żadnego problemu ani nawet większego wyzwania.
Platforma jest też świetnym narzędziem wspierającym działania e-marketingowe. Wymienić tu można choćby kilka przydatnych funkcji. Automatyczne importowanie słów kluczowych z RSS’a, Twitter’a czy Google News, geotargetowanie, rozbudowane narzędzia analityczne czy funkcje społecznościowe (np. odświerzający się w czasie rzeczywistym czat) to cenne możliwości dla nowoczesnych aplikacji.

3. TheAppBuilder

Cena: ustalana w zależności od zakresu usług.

TheAppBuilder to jedno z najpopularniejszych rozwiązań na świecie. Dostarcza użytkownikom szerokich możliwości szybkiego projektowania, tworzenia, publikowania i aktualizowania aplikacji na różnych platformach mobilnych jednocześnie.  Wygodne narzędzia online pozwalają budować struktury, layout i funkcjonalności aplikacji, a także uzupełniać ją interesującymi nas treściami.

Jeśli zajdzie taka potrzeba, każdy użytkownik może skorzystać z porad konsultanta, który pomaga określić nasze potrzeby, dobrać odpowiednie narzędzia, wyjaśnia zasady działania mechanizmów i pomaga wystartować z pierwszym mobilnym projektem. Charakterystycznym dla tej platformy jest wykorzystanie dedykowanego TheAppLibrary – nadrzędnej aplikacji, która przypomina nieco chroniony hasłem sklep z aplikacjami albo mobilny Kiosk. Znajdują się w nim wszystkie programy stworzone przez nas w środowisku TheAppBuilder i udostępnione określonym użytkownikom – pracownikom, klientom czy partnerom biznesowym.

4. Good Barber

Cena: od $16 miesięcznie do $32 miesięcznie za pełny pakiet.

Good Barber to intuicyjna platforma pozwalająca tworzyć ładne i funkcjonalne aplikacje mobilne, nawet osobom zupełnie nieznającym się na kodowaniu czy programowaniu. Twórcy dostarczają gotowe biblioteki tamplate’ów, czcionek i ikon, z kolei użytkownicy mogą je dowolnie modyfikować i dopasowywać do swoich potrzeb.

Proces tworzenia aplikacji jest niezwykle prosty. Projektujemy layout, uzupełniamy niezbędnymi treściami – artykułami, zdjęciami, filmami, muzyką – ustawiamy zasady powiadomień, łączymy z social mediami i gotowe. Panuje tu pełna dowolność. Good Barber pozwala na bieżący podgląd dokonywanych zmian, tak więc nie grozi nam niemiłe zaskoczenie po zamknięciu projektu, spowodowane jakąś pomyłką. A kiedy już stwierdzimy, że nasza aplikacja jest taka jak być powinna, wystarczy opublikować ją w AppStore i Google Play. Tworzenie aplikacji w Good Barber pozwala na jeszcze jedną rzecz – stworzenie wersji mobilnej strony www. Podpięcie jej do naszej głównej domeny powoduje, że stanie się oficjalną stroną. Tyle, że mobilną.

5. Appy Pie

Cena: od wersji darmowej do $33 miesięcznie za wersje Platinium.

Chmura staje się coraz bardziej popularnym i używanym rozwiązaniem. Nic dziwnego, że Appy Pie zdecydowało się właśnie na taką formę działania. Wszystkie niezbędne elementy aplikacji – budowanie struktur, projektowanie layout’ów, dobieranie funkcjonalności i uzupełnianie treści – tworzymy za pomocą wygodnych narzędzi online.

Appy Pie wykorzystuje także inne, niezwykle popularne rozwiązanie – „przeciągnij/upuść”. Ten mechanizm sprawia, że budowanie aplikacji jest dziecinnie proste. Wybieramy interesujące nas elementy i funkcjonalności i krok po kroku tworzymy w pełni wartościowy program. Po skończeniu projektu otrzymujemy hybrydową aplikację opartą na HTML5, która działa na wszystkich dostępnych platformach. Nawet na BlackBerry.

Platforma dostarcza nam szerokiej biblioteki rozwiązań i funkcji. Należą do nich z pewnością: podgląd zmian w czasie rzeczywistym, narzędzia statystyczne i analityczne, bezproblemowa integracja z social mediami, stronami www czy blogami. Appy Pie pozwala także na wykorzystanie bezpośrednich funkcji telefonu czy tabletu, takich jak GPS, Kontakty, aparat, kalendarz, powiadomienia czy czytniki kodów QR.

TOP 6 - 10

6. AppMachine

Cena: zakładana jednorazowa opłata – od $499 (Gorgeous) poprzez $899 (Desinger) kończąc na $1299 (Developer), dostępnej wkrótce.

AppMachine to kreator aplikacji w całkiem ładnej cenie. Warto pamiętać, że to jednak jednorazowa opłata pozwalająca nam na swobodne i nielimitowane korzystanie z jego zasobów. Platforma opiera się, co właściwie nie jest szczególnym zaskoczeniem, na mechanizmie „przeciągnij/upuść”. Właśnie w taki sposób budujemy aplikacje. Dobieramy poszczególne elementy, przydzielamy im funkcje, dorzucamy zawartość (zdjęcia, wideo, teksty), integrujemy z social mediami i sklepami online tworząc jedną, spójną i dobrze wyglądającą całość. Mamy także pełną kontrolę nad layoutem – swobodnie modyfikujemy kolorystykę, układ, czcionki i ikony, tak aby spełniały nasze oczekiwania.

Oczywiście przed ostateczną publikacją, warto przetestować przygotowany projekt. AppMachine pozwala na bieżąco oglądać dokonywane zmiany i zweryfikować finalną wersję projektu za pomocą komputera, tabletu i telefonu. Jeśli efekt jest satysfakcjonujący wystarczy go już tylko opublikować i promować (z wykorzystaniem specjalnie przygotowanych narzędzi). AppMachine zajmuje się wszystkimi tematami koniecznymi aby aplikacja z powodzeniem pojawiła się na iTunes i Google Play.

7. GameSalad

Cena: od wersji darmowej aż do $299 rocznie za wersję Pro.

GameSalad to prawdziwy rodzynek wśród omawianych tutaj kreatorach. Dlaczego? Ponieważ pozwala tworzyć gry. Tak, właśnie tak – dzięki temu rozwiązaniu możemy stać się „małym” deweloperem gier w środowiskach takich jak iOS, Android, HTML5 czy OS X. W czasach popularności gier indie i mobile, takie narzędzie to skarb dla każdego początkującego twórcy. Niesamowitą pomocą jest także aktywne forum społeczności, gdzie można znaleźć wiele cennych porad i wskazówek.

Sama platforma opiera się na mechanizmie „przeciągnij/upuść”. To oczywiście zwalnia użytkownika z obowiązku posiadania szczególnych umiejętności programistycznych, znajomości kodu czy odpowiednio dużego budżetu. Dzięki GameSalad stajemy się producentem – skupiamy się na tworzeniu samej zawartości aplikacji – czyli tego co w domyśle wyróżni ją na tle konkurencji i zdobędzie fanów. Ustawianie scen, bohaterów, wydarzeń, muzyki, nawigacji i wielu, wielu innych rzeczy. Warto tutaj jeszcze zaznaczyć, że GameSalad połączył siły z firmą Amazon, umożliwiając rozwój narzędzi deweloperskich przygotowanych dla Kindle Fire.

8. BiznessApps

Cena: od $29 za strony mobilne do $59 za aplikacje mobilne.

BiznessApps, jak sama nazwa wskazuje, skupia się w dużej mierze na tworzeniu aplikacji biznesowych – wspierających sprzedaż, promocję i kontakty z klientami. Dedykowana jest właściwie wszystkim, którzy prowadzą własny interes, bez względu na branżę. Posiada szeroką bibliotekę funkcji takich jak np. system rezerwacji, zamówienia online, koszyk zakupowy, programy lojalnościowe, integracja z zewnętrznymi aplikacjami czy narzędzia analityczne.

BiznessApps to wygodny i prosty w obsłudze kreator, pozwalający tworzyć aplikacje w błyskawicznym czasie. Możemy modyfikować gotowe projekty lub tworzyć od podstaw własne. Wszystkie dokonywane zmiany i stopniową rozbudowę możemy obserwować i na bieżąco korygować. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość aktualizacji opublikowanych aplikacji z pominięciem długich procesów Apple czy Google.

Platforma zapewnia także mocne wsparcie dla deweloperów. Możemy korzystać z bogatych zbiorów tutoriali, wskazówek i protip’ów dotyczących tego jak tworzyć ładne i funkcjonalne aplikacje.

9. AppMakr

Cena: dostępna jest wersja darmowa oraz wersja Self-Publish z jednorazową opłatą $99.

AppMakr oferuje nam rozbudowany a jednocześnie prosty w obsłudze kreator (iOS, Android, HTML5). Tak jak większość podobnych mu programów dostarcza szerokich możliwości projektowania i wyposażania aplikacji w ciekawe i użyteczne funkcje. Nie ogranicza nas pod względem ilości tworzonych aplikacji i ich aktualizacji. Pozwala natomiast między innymi na wykorzystywanie galerii zdjęć HD, konfigurowanie powiadomień, streamowanie mediów, integrację z czatami, obsługę wewnętrznych sklepów czy synchronizację z Google Maps.

Ponadto specjalnie przygotowany Dashboard pozwala na sprawne zarządzanie wszystkimi przygotowanymi przez nas projektami. Na zakończenie warto dodać, że AppMakr powstał w 2009 roku, więc na rynku jest już dość długo obecny. Ostatnimi czasy został dołączony do Infinite Monkeys i razem tworzą jedną z największych platform do samodzielnego tworzenia i publikowania aplikacji na świecie.

10. ShoutEm

Cena: od $19.90 za miesiąc do $119.90 za miesiąc za wersję nielimitowaną.

ShoutEm to kolejna platforma pozwalająca tworzyć funkcjonalne aplikacje, nawet jeśli nie posiadamy żadnych umiejętności programistycznych. Dzięki zaawansowanym narzędziom dostajemy sporą swobodę w projektowaniu ich wyglądu czy struktury, a także zarządzaniu zawartością. Z kolei poprzez nasze konto deweloperskie na iTunes i Google Play możemy je publikować i aktualizować w rzeczywistym czasie. Wygodne w obsłudze konfiguratory pozwalają nam tworzyć mechanizmy angażujące użytkowników i umożliwiające monetyzację treści, a przecież o to właśnie docelowo nam chodzi, prawda? W ten sposób ShootEm zaspokaja chyba większość potrzeb jakie posiada samodzielny twórca aplikacji.

Integracje

Oczywiście przygotowywane aplikacje nie byłyby w pełni wartościowe, gdyby nie można ich było bezproblemowo zintegrować z popularnymi serwisami społecznościowymi. Facebook, Twitter, Foursquare, Pinterest i inne – pole wyboru jest tutaj naprawdę szerokie. ShoutEm zapewnia także wsparcie dla różnych form promocji i zarabiania. Pozwala tworzyć wygodne strategie oparte np. na sklepach wewnątrz aplikacji, mikropłatnościach, kuponach i ofertach przy jednoczesnym wsparciu dla największych sieci reklamowych.

Ocena artykułu:
Top 10 najlepszych platform do tworzenia aplikacji mobilnych

Autor

Szukasz rozwiązań marketingowych dla Twojego biznesu?

Nasi eksperci przygotują najlepszą strategię i pomogą zwiększyć Twoją sprzedaż.

kontakt // ideoforce.pl