AI Overview/SGE w 2024 roku – pytania, które dręczą branżę SEO

Wdrożenie AI Overview do wyszukiwarki Google niesie za sobą bardzo wiele pytań. Postanowiliśmy odpowiedzieć na niektóre z nich!
4 lipca 2024

Przede wszystkim należy pamiętać, że SGE wciąż jest w fazie testów i w tym momencie dostępne jest poza Europą. Konieczne jest więc bazowanie na danych oraz informacjach pochodzących z USA, a także na narzędziach do testowania, jakie oferuje Google, np. Google Search Labs https://labs.google/. 

Treść artykułu jest aktualizowana

Spis treści:

 1. Kiedy AI Overviews, dawniej SGE będzie dostępne w Polsce i kiedy warto rozpocząć działania przygotowawcze?
 2. Jak często pojawiają się wyniki w formie AI Overview?
 3. Czy będzie możliwość wyłączenia odpowiedzi generowanych przez AI?
 4. Czy treści YMYL będą pojawiać się w AI Overview?
 5. Jak AI Overview może wykorzystać branża B2B?
 6. Co z reklamami – czy są jakieś zmiany w kontekście AI Overview?
 7. Co z semantycznym SEO? Czy to jest kierunek, którym trzeba aktualnie podążać?
 8. Wizytówka Google i wyszukiwanie lokalne w kontekście SGE – czy warto?
 9. W jaki sposób SGE dobiera strony do swoich wyników?
 10. Jak wykorzystać SGE w branży fotografii ślubnej? Jakie wpisy blogowe tworzyć? Czy FAQ ma sens?
 11. Czy treści pisane przez AI mają jakiś wpływ na SGE?
 12. Czy SGE wyszukuje za pomocą fraz z indeksu podobnie jak wyszukiwarka, czy dobiera wyniki w inny sposób?
 13. Czy techniczne kwestie mają wpływ na pojawienie się w SGE? Np. jak radzą sobie strony oparte na Java Script?
 14. Streszczenie
 15. Podsumowanie

Kiedy AI Overviews, dawniej SGE będzie dostępne w Polsce i kiedy warto rozpocząć działania przygotowawcze?

Nie ma oficjalnej daty, kiedy AI Overviews pojawi się w Polsce. Niemniej jednak, obserwując, jak prężnie rozwija się ta technologia w Stanach Zjednoczonych, łatwo można podejrzewać, że już za kilka miesięcy będziemy z niej korzystać również w naszym kraju.  

Unijne przepisy związane z konkurencyjnością mogą nieco spowolnić jej wdrożenie. Wynika to z faktu, że SGE, generując swoją odpowiedź, może zatrzymać Internautę, już na etapie przeglądarki. Użytkownik nie będzie odczuwał potrzeby przejścia do konkretnej strony, na bazie której została wygenerowana odpowiedź. Taka sytuacja może wskazywać na monopol Google, a to z kolei może spowolnić wdrożenie SGE.

Sam fakt implementacji tej mechaniki prezentowania wyników wyszukiwania wydaje się jednak nieunikniony. Z tego względu należy podejmować konkretne działania SEO już teraz. Pamiętajmy, że proces indeksowania jest długotrwały, tak samo jak optymalizowanie strony i dostosowywanie jej do nowych zmian. Nie warto więc odkładać ich na później.

Jak często pojawiają się wyniki w formie AI Overview?

Jeszcze niedawno odpowiedzi AI Overview generowane były dla 84% zapytań, (gdzie wyrażono zgodę na wygenerowanie odpowiedzi lub automatycznie pojawiła się w formie rozwijanej), jednak ostatnio uległo to zmianie. Od połowy kwietnia 2024 AI Overview pojawia się w 15% zapytań w postaci rozwijanej, a możliwość wyrażenia zgody na wygenerowanie odpowiedzi stopniowo zanika.

Wszystko jest jednak w fazie testów i taki spadek generowanych odpowiedzi może wynikać z obawy przed halucynowaniem, czyli podawaniem nieprawdziwych odpowiedzi przez AI. Nie należy jednak rozumieć tego rodzaju spadku intensywności, jako wycofywanie się Google z koncepcji SGE, ale jedynie chwilowe spowolnienie w celu dopracowania mechanizmów.

Warto również pamiętać o tym, że:

 • Wiele podstron, które wyświetlały się do tej pory w Featured Snippets obecnie pojawia się w AI Overviews.
 • Zapytania konstruowane w formie pytań wywołują odpowiedź AI znacznie częściej.

Czy będzie możliwość wyłączenia odpowiedzi generowanych przez AI?

Google podkreśla, że wyniki generowane przez AI to funkcja wyszukiwania, taka jak dotychczasowe panele wiedzy wyświetlające się w wyszukiwarce (panele wiedzy to pola z informacjami wyświetlane obok wyników wyszukiwania Google dotyczących osób, miejsc, organizacji, rzecz, które znajdują się w grafie wiedzy.). Zarówno przeglądy AI jak i panele wiedzy generowane są automatycznie i nie można ich wyłączyć. Istnieje jednak możliwość wyboru filtra sieciowego już po przeprowadzonym wyszukiwaniu. Ten filtr wyświetla tylko linki tekstowe bez funkcji takich jak przeglądy AI.

Filtry umożliwiają zawężenie wyników do określonego typu, takiego jak: wideo, aktualności, obrazy, sieć.

Aby pozbyć się wyników generowanych przez AI, należy wybrać filtr „Sieć”, który zawiera wyłącznie tekstowe linki do stron internetowych.

Miejsce wyświetlania tego filtra przedstawiamy na screenie niżej. Warto jednak zaznaczyć, że kolejność wyświetlania filtrów jest dynamiczna i w przypadku Twojego zapytania może być inna. Jeśli nie możesz znaleźć odpowiedniego filtra, warto użyć opcji „Wszystkie”.

Czy treści YMYL będą pojawiać się w AI Overview?

Pytania dotyczące zdrowia, finansów i prawa, czyli takie, które mogą realnie wpłynąć na zdrowie oraz sytuację materialną będą generowane przez AI z pewną dozą ostrożności, ponieważ błędne informacje mogą nieść za sobą duże konsekwencje.

Z tego względu Google na zapytania YMYL będzie szczególnie analizować źródła w kontekście wiarygodności. Materiały o dużym zaufaniu będą brane pod uwagę w pierwszej kolejności. Ponadto przegląd AI generowany pod kątem YMYL będzie zawierał ostrzeżenia, które mają na celu uczulić czytelników na konieczność zachowania ograniczonego zaufania.

Jak można zauważyć, aktualnie 63% słów kluczowych dotyczących branży opieki zdrowotnej powoduje wyświetlenie wyników w formie odpowiedzi generowanej przez AI. W wypadku, gdy wyszukiwana fraza jest pytaniem, liczba ta wzrasta do 80%. Wszystko to pozwala sądzić, że tematyka tego rodzaju jest intensywnie reprezentowana w AI Overview.  

Dla porównania jedynie 5% fraz związanych z finansami generuje wyniki w postaci odpowiedzi AI. Jeśli słowo kluczowe jest pytaniem, liczba ta wzrasta do 45%. (Dane z maj 2024 na podstawie https://www.brightedge.com/blog/10-observations-about-transition-sge-ai-overviews-may-2024).

Jak AI Overview może wykorzystać branża B2B?

Chcąc zoptymalizować stronę B2B, warto zadbać o kilka elementów, dzięki którym SGE będzie bardziej faworyzowało nasz serwis. Są to między innymi:

 • Stawiaj na autorytety w branży – zapraszaj do współpracy znanych specjalistów lub instytucje, którzy pomogą w generowaniu contentu. Dla przykładu, jeżeli omawiasz tematykę finansową, zgłoś się do uznanego ekonomisty lub podmiotu finansowego, który opracuje temat i się pod nim podpisze.
 • Twórz precyzyjne i dogłębnie opracowane treści – stosuj dane, statystyki, aktualne zestawienia, które będą przydatne w ocenie wiarygodności treści.
 • Stosuj cytaty i odwołania do merytorycznych źródeł.
 • Kreuj proste w odbiorze treści – przedstawiaj swoje publikacje w sposób przystępny do zrozumienia. Opieraj się o praktyczne wykorzystanie danej wiedzy. Warto wyjaśniać skomplikowane zagadnienia, procesy. Podpowiadaj czytelnikom konkretne kroki w dojściu do danego celu.
 • Omawiasz szybko zmieniające się zagadnienia? Zadbaj o aktualność treści – jeśli zagadnienie, które omawiasz, szybko się dezaktualizuje, musisz je stale odświeżać. Np. przy opracowaniach dotyczących inflacji w Polsce, należy stale aktualizować artykuły, gdyż sytuacja ulega zmianie. Podobnie w zakresie tematów związanych ze zdrowiem, wszelkie nowinki medyczne opiewające dane zagadnienie powinny być stale monitorowane, a treści ich dotyczące aktualizowane.
 • Twórz klastry wiedzy w ramach całej swojej strony – łącz linkami wewnętrznymi różnego rodzaju informacje omawiające daną tematykę z obszaru całej strony. AI Overview może wykorzystać całe repozytorium treści ze strony do wykreowania w swojej odpowiedzi.
 • Zadbaj o indeksowalność wszystkich treści na stronie i twórz szczegółowe podstrony na długie słowa kluczowe, omawiające dogłębnie daną tematykę.

Co z reklamami – czy są jakieś zmiany w kontekście AI Overview?

Reklamy wciąż będą wyświetlane. Reklamy PPC pojawią się pod blokiem SGE oraz nad nim. 

Co z semantycznym SEO? Czy to jest kierunek, którym trzeba aktualnie podążać?

Dostosowanie strony do intencji, jakie stoją za pytaniami użytkownika, obecnie staje się niezbędnym elementem działań SEO. Nie wystarczy już zwykła optymalizacja contentu pod słowa kluczowe. Do tematu trzeba podejść bardziej holistycznie.

Jeśli tworzysz treści, musisz rozumieć intencje użytkownika i to, jakie ma potrzeby poznawcze. Treść powinna na nie odpowiadać precyzyjnie i w jasny sposób.

Jeśli w Twojej witrynie masz sporo istniejącego już contentu (FAQ, opisy na kartach produktowych, wpisy blogowe), powinieneś je przerobić na bardziej przydatne użytkownikowi.

Warto również modyfikować content, który do tej pory był tworzony głównie pod kątem SEO i nasycony wieloma słowami kluczowymi lub taki, gdzie w części inicjalnej występuje typowe „lanie wody”, a odpowiedź na pytanie istotne dla użytkownika, znajduje się dopiero na końcu treści. Zmodyfikuj je, aby już na początku czytania użytkownik dostał satysfakcjonującą odpowiedź, a reszta tekstu była jej omówieniem lub uzupełnieniem.

Oczywiście nie wolno zapominać o nowej treści. Twórzmy content, który jest aktualny i przydatny dla czytelnika. Świetnie sprawdzi się content generowany na zapytania z długiego ogona, np. „Jakie są najlepsze tanie telewizory QLED z androidem?”. Odpowiedzią na takie pytania mogą być serie rankingów na blogu, dla przykładu „Ranking najtańszych telewizorów QLED z androidem”.

Wizytówka Google i wyszukiwanie lokalne w kontekście SGE – czy warto?

Jak najbardziej warto zainwestować w działania na Profilu Firmy w Google, szczególnie w kontekście wyszukiwań lokalnych. Jak pokazują testy, AI Overviews jest w stanie wykonać zwięzłe podsumowania dla naszego lokalnego zapytania. W tym wypadku wynik zawiera zestawienie wizytówek oraz mapę prezentującą ich lokalizacje.

Przykład:

Aby nasza wizytówka trafiła  w tej formie do użytkowników, należy optymalizować Profil Firmy, jak najdokładniej opisując swoją ofertę. Dla przykładu, jeżeli prowadzimy salon samochodowy, to powinniśmy posiadać oddzielną zakładkę dla serwisu ASO, oddzielną pod kątem sprzedaży samochodów oraz oddzielną pod kątem sprzedaży części.

Warto także zadbać o pozyskanie jak największej ilości opinii na wizytówce. Użytkownicy wyszukiwarki, często do swojego pytania dopisują przymiotnik „najlepszy”, np. „najlepszy serwis ASO w Rzeszowie” czy „restauracja z najlepszymi recenzjami na krakowskim rynku”. 

Jeśli Twoja wizytówka będzie posiadała dużą ilość pozytywnych opinii, możesz być pewny, że pojawi się w wynikach wyszukiwania AI Overview.

Pamiętaj również, że Google stara się także utrzymać zaangażowanie użytkownika, doprecyzowując zapytania. Przykład niżej:

Warto więc w opisach produktów bądź usług zamieszczać informacje takie jak „doskonałe na wypad ze znajomymi”, „idealna na romantyczny wieczór z bliską osobą” itd., co pozwoli sugestywniej dotrzeć do użytkownika wyszukiwarki.

Ponadto nie warto pomijać aktywności w sekcji Pytań i odpowiedzi Google Business Profile oraz angażować się w tworzenie postów z aktualnościami opisującym funkcjonowanie firmy. Z tym tematem łączy się również dodanie znaczników schema pod kątem biznesu lokalnego na stronach ofertowych, które sprawią, że AI lepiej zrozumie naszą działalność.

Podsumowując, firmy pojawiające się w SGE to zazwyczaj te, które mają mocno zoptymalizowane Profile Firm w Google. Optymalizacja ta obejmuje pełne informacje o firmie, kategorie, atrybuty, recenzje, zdjęcia/filmy itp.

W jaki sposób SGE dobiera strony do swoich wyników?

Na podstawie dostępnych badań i analiz możemy wyłonić pewne konkretne elementy strony, które wpływają na prawdopodobieństwo bycia uwzględnionym w wynikach wyszukiwania generowanych przez sztuczną inteligencję.

Strony oceniane są w kontekście użyteczności treści, jej wiarygodności oraz autorytetu. Ponadto duże znaczenie mają opinie produktowe zarówno te zlokalizowane na stronie internetowej, jak również i na Profilu Firmy w Google.

To jednak nie wszystko. Wyniki SGE w pierwszej kolejności będą odpowiadać na zapytania bardzo szczegółowe i rozbudowane. Z tego względu dobrą praktyką jest posiadanie treści takich jak FAQ z krótką i zwięzłą odpowiedzią na rozbudowane pytanie z długiego ogona.

Duże znaczenie będzie mieć także sama rozpoznawalność brandu. Warto zadbać o to, aby nasza marka była znana i pojawiała się na różnych zewnętrznych domenach. AI będzie także zwracać uwagę na wszelkiego rodzaju tabele, zestawienia statystyk, cytaty ze źródeł o wysokim autorytecie, a także na unikalną wiedzę.

Częściej reprezentowane w AI Overview będą również te strony, które skupiają się na grafikach i materiałach wideo (webinary, podcasty, szkolenia, filmy demonstracyjne, infografiki, zdjęcia szkoleniowe itd).

Jak wykorzystać SGE w branży fotografii ślubnej? Jakie wpisy blogowe tworzyć? Czy odpowiednio przygotowane FAQ ma sens?

W branży fotografii ślubnej duże znaczenie będzie miało tworzenie stron regionalnych typu „Plener w Łańcucie”, „Plener w Rzeszowie” itp.

Wdrożenie FAQ, to również bardzo dobra strategia. Udzielanie precyzyjnych odpowiedzi na pytanie młodych par np.: „Jak ubrać się na sesję ślubną?”, „Jak przygotować makijaż na sesję ślubną?”, to gwarancja udziału w wynikach SGE.

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco z naszymi artykułami z bloga. Nie przegap najciekawszych naszych wpisów.

Administratorem udostępnionych przez Ciebie danych osobowych jest Ideo Force Sp. z o.o. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak ich niepodanie uniemożliwi świadczenie usług na Twoją rzecz. Dowiedz się więcej o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci uprawnieniach w Polityce prywatności.

Nie można również zapominać o prowadzeniu bloga. Należy szczegółowo opisać, jak wygląda sesja w górach, nad morzem lub stworzyć  wpis poradnikowy typu: „Gdzie sesja ślubna zimą i dlaczego warto”, „Czy sesja ślubna w wodzie to dobry pomysł?”. „Ranking najlepszych miejsc na sesję ślubną”.

Czy treści pisane przez AI mają jakiś wpływ na SGE?

Wszystko zależy od tego, w jaki sposób będziemy tworzyć treści za pomocą AI. Jeżeli będziemy publikować content wygenerowany przez sztuczną inteligencją i nie będzie on wnosił żadnych cennych informacji dla czytelnika, możemy być pewni spadków widoczności, również w wynikach AI Overview.

Pamiętajmy, że sztuczna inteligencja jest świetnym pomocnikiem, ale na koniec dnia nie liczy się, jak treść została przygotowana, ale czy jest wartościowa poznawczo dla odbiorcy. Jeśli będzie odpowiadała na deficyty informacyjne czytelników w jasny sposób, to niezależnie, czy zostanie stworzona przez AI, czy napisana przez człowieka będzie wpływała pozytywnie na widoczność.

Czy SGE wyszukuje za pomocą fraz z indeksu podobnie jak wyszukiwarka, czy dobiera wyniki w inny sposób?

SGE dobiera wyniki na podstawie ich jakości, wiarygodności i użyteczności w stosunku do zapytania, jakie zadaje Internauta. Dotychczasowe działania SEO nastawione na optymalizację pod słowa kluczowe schodzą na drugi, a nawet trzeci plan.

AI dobiera wyniki na podstawie całego kontekstu, stąd też w wygenerowanej odpowiedzi w AI Overview pojawiają się strony, które są poza TOP 10, ale posiadają kompleksową i wiarygodną treść, a nie te, które są aktualnie w TOP 3, ponieważ są bardzo mocno nasycone, słowami kluczowymi. Warto mieć to na uwadze przygotowując content plan.

Czy techniczne kwestie mają wpływ na pojawienie się w SGE? Np. jak radzą sobie strony oparte na Java Script?

Jeżeli chodzi o kwestie techniczne, wpływ na widoczność w SGE będą miały dane strukturalne schema takie jak „SameAs”, „LocalBusiness” itp. Im dokładniej opiszemy stronę danymi strukturalnymi, tym większe szanse na to, że AI wybierze właśnie nasz serwis.

Należy również wspomnieć o tym, że SGE preferuje korzystać ze źródeł danych, które są lekkie. A więc chętniej korzysta z contentu prostych stron internetowych czy przytacza publikacje, które są łatwo dostępne w źródłowym kodzie HTML, bez konieczności wykonywania JavaScript. Prawdopodobnie wynika to z tego, że odczytanie treści html pochłania mniej czasu niż JavaScript. Biorąc to pod uwagę, warto umieszczać główną treść w kodzie HTML.

Z technicznych kwestii trzeba wspomnieć także o meta description. Opis meta będzie zyskiwał na znaczeniu i choć nie będzie to jeden z głównych czynników rankingowych, to nie należy go pomijać. Dobrą praktyką będzie również zamieszczanie np.: we wpisach blogowych, różnych tabeli, zestawień, wypunktowań, spisów treści, cytatów itd. Warto także zamieszczać wartościowe zdjęcia oraz materiały wideo, szczególnie z YouTube.

Streszczenie

 • Nie ma jeszcze oficjalnej daty wdrożenia AI Overviews, ale technologia może być dostępna za kilka miesięcy.
 • Jak się przygotować do nowej ery? Ważne jest współpracowanie z autorytetami, tworzenie precyzyjnych treści, używanie merytorycznych źródeł, aktualizowanie danych i tworzenie klastrów wiedzy.
 • Strona powinna być dostosowana do intencji użytkownika, a treści precyzyjnie odpowiadać na pytania.
 • Posiadanie dokładnie opisanych wizytówek firmowych i zdobywanie pozytywnych opinii jest kluczowe dla pojawienia się w wynikach AI Overview.
 • Strony oceniane są na podstawie użyteczności, wiarygodności, autorytetu, rozpoznawalności brandu oraz wartościowych treści takich jak tabele i materiały wideo.
 • Tworzenie stron regionalnych, FAQ i blogów z poradnikami oraz rankingami zwiększa szansę na pojawienie się w wynikach AI Overview.
 • Treści muszą być wartościowe poznawczo, niezależnie czy są tworzone przez AI, czy przez człowieka. Wartość treści dla odbiorcy jest kluczowa.

  Podsumowanie

  Jak można zauważyć AI Overviews zmienia SEO ukierunkowując je, bardziej w użyteczność i wiarygodność treści. Optymalizacja pod konkretne słowa kluczowe schodzi na drugi plan. Natomiast na znaczeniu zyskuje semantyczne SEO oraz dostosowanie serwisu do zapytań na długi ogon.

  Ponadto każda strona powinna być przyjazna pod kątem konsumpcji treści. Kluczowe informacje, które interesują użytkowników powinny być podane bezpośrednio w fazie inicjalnej artykułu. Tworząc content myślmy więc o wygodzie naszego czytelnika.

  Oczywiście nie wolno zapomnieć o technicznych aspektach optymalizacji stron, a także o pozyskiwaniu linków oraz wzmianek brandowych z zewnętrznych domen. Na znaczeniu również zyskuje Profil Firmy w Google, który odpowiednio zoptymalizowany pomoże stronom w dotarciu do wygenerowanych odpowiedzi w SGE.

  Mateusz Szteliga
  AUTOR
  Senior SEO Specialist
  Napisz do mnie
  UDOSTĘPNIJ
  in tw fb
  Ocena artykułu:
  Twoja ocena:
  Średnia ocen użytkowników 5.0 na podstawie 5 ocen

  Inne wpisy