Jak stworzyć i skonfigurować sklep na Facebooku?

Zmiany w e-commerce nadciągają wielkimi krokami. Facebook chce stać się liczącą platformą sprzedażową i istnieją przesłanki mówiące o tym, że może mu się to udać. A już teraz można testować pierwsze funkcjonalności.
18 października 2016

O co w ogóle cały ten szum?

Od jakiegoś czasu słychać było pogłoski o tym, że Facebook szykuje solidną zmianę w swoim serwisie. Do wielu społecznościowych funkcjonalności miał dojść sklep online. Zainteresowane osoby długo spekulowały na co taka zmiana, jak będą działać nowe mechanizmy i jakie konsekwencje przyniesie to dla e-commerce.
 
I w końcu stało się. Najpopularniejsza z platform społecznościowych rozpoczęła testowanie nowych opcji związanych z e-commerce. 
 
Oczywiście jak to zazwyczaj ze zmianami bywa, niestety nie na wszystkich fanpage’ach można zobaczyć nową sekcję „Sklep”. Warto też pamiętać, że ciągle poddawana jest testom, a co za tym idzie jej finalna wersja może odbiegać od obecnej.
 

Najważniejsze funkcje

W momencie kiedy piszemy te słowa, dodawanie produktów do Sklepu, odbywa się ręcznie. Należy jednak założyć, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pojawią się narzędzia pozwalające na automatyzację całego procesu. Podobnie jest z formami płatności. Obecnie dostępne są jedynie zewnętrzne metody, przenoszące użytkownika poza serwis. Docelowo ma jednak pojawić się opcja „Zapłać przez Facebooka”, która pozwoli dopinać transakcje bez opuszczania portalu – wystarczy pod swoje konto podpiąć kartę kredytową lub debetową.
 
Pierwsze zmiany, które możemy obserwować, mogą być zapowiedzią naprawdę dużej rewolucji w świecie e-commerce. Pomyślcie tylko, jak często (każdego dnia) i intensywnie użytkownicy korzystają z Facebook’a. Teraz dodajcie do tego wygodne narzędzia do robienia zakupów (bez konieczności przechodzenia na zewnętrzne strony, logowania się do innych serwisów itd.). Wszystko odbywałoby się szybko, prosto i wygodnie. A czy nie tego właśnie oczekują współcześni klienci?
 

Jak uruchomić sklep na Facebook'u?

Cały proces nie jest jakoś szczególnie skomplikowany. Można przedstawić go w kilku krokach.
 

KROK 1: Logujemy się na Facebook’a

KROK 2: Przechodzimy do fanpage’a a następnie wybieramy zakładkę Sklep 

meblemix profil na facebooku

KROK 3: Akceptujemy warunki regulaminu handlowego

sklep na facebooku - konfiguracja

KROK 4: I wybieramy walutę

sklep na facebooku - konfiguracja 2

KROK 5: I już możemy dodawać produkty do naszego Facebook’owego Sklepu.

sklep na facebooku - konfiguracja 3

KROK 6: Kartę produktu, możemy uzupełnić o takie informacje jak:

  • Dodaj zdjęcia
  • Nazwa (oczywiście produktu)
  • Cena (w wybranej walucie)
  • Opis (jest opcjonalny)
  • Adres URL strony kasy (witryna internetowa, do której zostaną skierowani użytkownicy w celu zakupienia tego produktu. Najczęściej jest to karta produktowa)
  • Wyróżnij ten produkt (polecane produkty są wyświetlane u góry strony i jako pierwsze w sklepie. Maksymalna liczba wyróżnionych produktów to 10)
  • Udostępnij ten produkt na swojej stronie (automatycznie opublikuj ten produkt na osi czasu strony po jego zatwierdzeniu).

sklep na facebooku - konfiguracja 4

KROK 7: W widoku sklepu powinniśmy dodać też jego opis, który może zawierać max. 200 znaków.
 
 
sklep na facebooku - przykład
 
 
 
KROK 8: I finalnie nasz sklep na osi czasu będzie prezentował się w następujący sposób
 
 
 sklep na facebooku - przykład 2
 
Jak więc widzicie, proces nie jest szczególnie trudny, co najwyżej czasochłonny - zwłaszcza kiedy mamy do dodania spore ilości produktów. Miejmy nadzieję, że Facebook, szybko temu zaradzi. A póki co, zostaje nam jeszcze jedna ciekawa funkcjonalność do omówienia.
 

 

Jak oznaczyć produkty w poście?

Powyżej przedstawiliśmy sposób dodawania sekcji Sklep. Jednak Facebook oddaje nam do dyspozycji jeszcze jedno ciekawe narzędzie. A mianowicie oznaczanie produktów na zdjęciach. Niektóre z fanpage'y już dysponują taką możliwością - niestety jeszcze nie wszystkie. 

Sam proces jest banalnie prosty. Na zdjęciach lub filmach dodawanych w postach, możemy oznaczać produkty ze sklepu (na takiej samej zasadzie, jak ludzi). Z bazy produktów dodanych do sekcji Sklep albo załadowanego do systemu Facebook’a pliku produktowego, automatycznie zaciąga się cena, zdjęcia i nazwa. Pod postem wyświetlają się w formie sympatycznej minikaruzeli.

W ten sposób otrzymujemy efekt prawie jak z katalogów modowych – atrakcyjne zdjęcie wizerunkowe, a pod nim konkretne produkty, ceny… Nic tylko klikać i kupować!

Na żywo taki post wygląda tak: nowy post produktowy

 sklep na facebooku - przykład 3

W dzisiejszym e-commerce i e-marketingu ciężko sobie wyobrazić brak możliwości śledzenia ruchu użytkowników. Mając takie dane, możliwe jest optymalizowanie prowadzonych działań, szybkie wynajdowanie nieprawidłowości i zwiększanie konwersji. 

Sam Facebook'owy Sklep, nie ma jeszcze własnych, wewnętrznych analitycznych narzędzi. Ale od czego jest stary, dobry Analytics? Do wszystkich adresów URL produktów, możemy pododawać parametry UTM, pozwalające precyzyjnie śledzić ruch użytkowników. Dla zainteresowanych kreator można znaleźć pod tym linkiem.

W konsekwencji dostajemy całkiem imponującą platformę sprzedażową. 

I to właściwie wszystko. Jesteście już gotowi do uruchomienia swojego sklepu na Facebook’u!

Joanna Tymowicz
AUTOR
Client Service Director / Vice President
tel.782 387 793
Napisz do mnie
UDOSTĘPNIJ
in tw fb
Ocena artykułu:
Twoja ocena:

Inne wpisy