Współpraca z influencerami może przybierać różne formy, począwszy od dyskretnego product placement poprzez dedykowane promocje i konkursy, a kończąc na kreatywnej i długofalowej kooperacji. Aby skutecznie wejść w influencer marketing konieczne jest odrzucenie generyczności – każdy twórca i audytorium są inne.
Z jednej strony natrętna reklama może spotkać się z niechęcią widowni, z drugiej odmową współpracy przez influencera. Trzeba pamiętać, że influencer włożył ogromny wysiłek w budowanie własnej marki i zgromadzenie wokół siebie fanów, którzy nie odwiedzają jego kanału po to, żeby oglądać reklamy. Jednak konieczność indywidualnego podejścia i zmiana biznesowego myślenia o masowej promocji są warte wysiłków. Dzięki współpracy z influencerami marka dociera do odpowiedniego i pozytywnie nastawionego audytorium, a poprzez odpowiedni poziom treści, wzmacnia swoją autentyczność, stając się firmą wartą uwagi.
Jak wybrać influencera?
Każdego roku pojawiają się nowi influencerzy, ale także platformy sieciowe, z których korzystają (np. WhitePress czy ReachaBlogger). Na całym świecie działają setki tysięcy influencerów - o mniejszej i większej rozpoznawalności - specjalizujących się w zróżnicowanej tematyce. Influencer prowadzi swoją działalność w sieci przy wykorzystaniu różnych kanałów komunikacji. Odnalezienie wartościowych twórców, odpowiadających potrzebom marki wymaga doświadczenia i sporej ilości czasu. Jednak jeszcze przed podjęciem takich działań konieczne jest opracowanie wstępnych założeń i koncepcji kreatywnej samej akcji promocyjnej.
Co roku prowadzone rankingi influencerów jasno pokazują, że do kampanii promocyjnych warto angażować internetowych twórców a współpraca z influencerami to opłacalna inwestycja. Decydując się na wybór konkretnego influencera należy mieć na uwadze zasięg, a więc liczbę obserwujących profil. Może to być od kilku lub kilkunastu tysięcy do miliona i więcej. Zasięgi najpopularniejszych influencerów w Polsce przekraczają milion obserwujących.
Jednak liczba obserwujących to nie jedyny, słuszny wyznacznik. Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze zaangażowanie obserwatorów organizowanych przez influencerów, a więc grupy docelowej, do której chcemy skierować przekaz dotyczący naszego produktu. Na przykład ilu z tysięcy fanów lubi i komentuje posty czy bierze udział w akcjach. Może zdarzyć się, że influencer, który ma kilkaset tysięcy obserwujących, nie jest w stanie ich zachęcić nawet części z nich do aktywności.
Ważne jest również to, jak często dany influencer publikuje wpisy (np. filmy na YouTube) i ile czasu na ich przeglądaniu spędzają obserwujący. Nie bez znaczenia jest zasięg terytorialny. Jeśli firma działa jedynie na rynku polskim, współpraca z influencerami, którzy mają wpływ na ludzi spoza kraju, nie będzie miała większego znaczenia.
