Bezpieczny Internet. Edukujemy uczniów, w zakresie bezpieczeństwa w sieci

Bezpieczny Internet to temat wykładu, który przygotowaliśmy dla naszych najmłodszych gości.

Wycieczka uczniów pojawiła się u nas punktualnie o 10.00 i została przywitana przez Marketing Manager Ideo Force – Barbarę Kossak. Barbara zaprosiła dzieci na krótki spacer po siedzibie agencji, gdzie miały one okazję zapoznać się z pracą każdego z działów. Po zwiedzaniu uczniowie wzięli udział w wykładzie, poświęconym bezpieczeństwu w sieci.

Mimo że na zagrożenia ze strony Internetu narażony jest każdy jego użytkownik (niezależnie od wieku), to szczególna ochrona, powinna dotyczyć dzieci. Uważamy, że nawyki związane m.in. z odpowiednim zabezpieczeniem danych osobowych, należy kształtować już na samym początku przygody z Internetem. Zwłaszcza w obliczu informacji, według których w środowisku wirtualnym, zaczynają funkcjonować coraz młodsi użytkownicy.

Bezpieczny Internet – czego dowiedzieli się od nas uczniowie?

Z międzynarodowych badań przeprowadzonych przez Ipsos w 2021 roku wynika, że prawie 90 % dzieci korzysta z Internetu przynajmniej raz dziennie, przez kilka godzin. Jeszcze bardziej interesujące są dane, według których użytkownicy w wieku 12-15 lat, spędzają w sieci blisko 1/3 swojej codziennej aktywności. Internet pełni dla młodzieży rolę edukacyjną i rozrywkową, jednak kryje w sobie także wiele niebezpieczeństw.

W trakcie wykładu pt. „Bezpieczny Internet” udzieliliśmy uczniom wskazówek, dzięki którym będą mogli sami zadbać o swoje bezpieczeństwo,  przebywając w wirtualnym świecie. Poruszyliśmy m.in. kwestie związane z odpowiednim zabezpieczeniem haseł, wyjaśniając sens ich częstej zmiany. Mówiliśmy także o uwierzytelnianiu dwuskładnikowym, z którym dzieci mogą spotkać się np., korzystając z popularnych portali społecznościowych (Facebook, Instagram). Podaliśmy zalety stosowania logowania dwuetapowego, które zwiększa bezpieczeństwo kont i danych.

Ważna część naszego wykładu dotyczyła również ochrony prywatności. Dzieci dowiedziały się, w jaki sposób można chronić dane, korzystając jedynie ze stron i aplikacji pochodzących z wiarygodnych źródeł oraz, zastanawiając się nad udostępnianiem poszczególnych materiałów innym użytkownikom Internetu.

Zdjęcia w sieci. Czyli jak chronić wizerunek swój i innych?

Do najpopularniejszych aplikacji wśród dzieci i młodzieży należą takie, jak np. TikTok, Instagram, YouTube, czy Snapchat. Funkcjonowanie każdego z wymienionych serwisów, w sporej mierze opiera się na udostępnianiu zdjęć oraz filmów, szerokiemu gronu odbiorców.

W związku z trendem, związanym z publikowaniem w sieci materiałów multimedialnych, dotyczących niemal każdej sfery życia, warto kształtować wśród dzieci zdrowe nawyki w tym zakresie. W trakcie wykładu udzieliliśmy uczniom kilku porad odnośnie udostępniania zdjęć,  zwracając uwagę na kwestie związane m.in. z ochroną wizerunku, nie tylko swojego, ale też innych osób, podkreślając konieczność pozyskania zgody na publikację niektórych materiałów.

Podsumowaniem wykładu było przekazanie dzieciom informacji, dotyczących możliwych prób oszustwa, np. za pośrednictwem mejli. Prowadząca prezentację Barbara, pokazała uczniom przykłady wiadomości, zawierających fałszywe informacje i nakłaniających odbiorcę mejla, do wykonania określonych czynności, np. celem wyłudzenia danych lub środków finansowych.  To właśnie takim akcentem, zakończyło się nasze spotkanie, które podsumowaliśmy wręczeniem uczestnikom drobnych upominków.

Czujemy odpowiedzialność, nie tylko za bezpieczeństwo dzieci w Internecie

Jako Ideo Force jesteśmy marką zaangażowaną społecznie. Dbamy o naszych pracowników, udzielamy się charytatywnie i troszczymy się o środowisko naturalne. Ważną częścią naszych działań jest także edukacja. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą z innymi, organizując branżowe wydarzenia oraz występując w ramach eventów, organizowanych przez inne firmy i instytucje. Jak pokazują spotkania, takie jak to pod hasłem „Bezpieczny Internet”, nie zapominamy również o najmłodszych użytkownikach sieci.

Jako specjaliści, których praca ściśle związana jest z obszarem Internetu, mamy misję edukacji nie tylko w zakresie możliwości, które daje użytkownikom przestrzeń online, ale także generowanych przez nią zagrożeń.

Jeszcze raz, serdecznie dziękujemy uczestnikom spotkania pt. „Bezpieczny Internet”. Liczymy, że wiedza, którą przekazaliśmy, przyczyni się do zwiększenia świadomości, dotyczącej bezpieczeństwa w wirtualnym świecie.