Reklamy Google Discovery – dlaczego warto z nich korzystać?

Kampanie w Google Discovery pozwalają na optymalne wykorzystanie źródeł treści w usługach Google tak, by marka mogła być prezentowana użytkownikom, poszukującym określonych informacji. Dlaczego warto korzystać z tego typu kampanii? Sprawdź!
7 czerwca 2023

Duży zasięg, atrakcyjne kreacje reklamowe i docieranie do pożądanej grupy docelowej, to tylko niektóre z zalet kampanii Google Discovery. Dzięki kampaniom tego typu można dotrzeć nawet do 3. miliardów klientów na stronie głównej YouTube, w sekcji Warte obejrzenia, a także na kartach Discover (wyłącznie na urządzeniach mobilnych) oraz kartach Oferty i Społeczności w Gmailu. Za sprawą przyciągających uwagę obrazów, można inspirować klientów, prezentując markę lub jej produkty w usługach Google. Kampanie zachęcają odbiorców do działania, poprzez korzystanie z zasięgu i kreatywnej prezentacji w połączeniu z danymi o zachowaniu użytkowników, co pozwala odpowiadać na realne oczekiwania klientów i osiągać zamierzone wyniki.

Spis treści:

 1. Reklamy Google Discovery – czym są? 
 2. Google Discovery – kiedy warto tworzyć tego typu kampanie? 
 3. Rodzaje reklam Google Discovery
 4. Kampanie Google Discovery z feedem produktowym
 5. Jak stworzyć kampanię Google Discovery? 
 6. Google Discovery – kiedy kampania może zostać odrzucona? 
 7. Tworzenie reklam Discovery – jakich wymagań trzeba przestrzegać? 
 8. Kampanie Discovery – jak zachęcać użytkowników do działania? 
 9. Streszczenie
 10. Podsumowanie

Reklamy Google Discovery – czym są?

Reklamy Discovery łączą atrakcyjne elementy wizualne z rozbudowanymi funkcjami kierowania na odbiorców, tworząc środowisko reklamowe, generujące duże możliwości, w zakresie targetowania reklam. Pierwotnie Google Discovery było znane pod nazwą Google Now, a następnie Google Feed, aż w końcu nastąpiła modyfikacja na aktualną nazwę.  Reklama na karcie Google Discover może być niezwykle skuteczna, ponieważ jest w stanie dotrzeć do osób, realnie zainteresowanych reklamowanym produktem lub usługą. Wykorzystywany w tym typie kampanii format reklamy trafia tylko do zalogowanych użytkowników, czyli takich, o których wyszukiwarka posiada sporo informacji.

Kampanie Discovery stosuje się celem promocji marki i rozwiązania wybranego problemu użytkownika lub odpowiedzenia na jego pytanie, jeszcze zanim zdecyduje się wpisać je w wyszukiwarkę. Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji, reklamy są dostosowane bezpośrednio do zamiaru wyszukiwania, który posiada dany użytkownik. Jak to działa w praktyce?

Jeśli internauta, poprzez swoje działania „wysyła” robotom Google sygnały, że jest zainteresowany danym tematem (korzysta z konkretnych stron, czy ogląda wybrane filmy na YouTube) – Google wyświetli mu reklamy dobrane do jego  zainteresowań. W kampaniach tego typu wykorzystywane są także automatyczne wykluczenia, dzięki którym komunikaty są wyświetlane obok treści, odpowiadających danym reklamodawcom. Kampanie Google Discovery są polecane zwłaszcza markom, którym zależy na zwiększeniu świadomości. Można dzięki nim dotrzeć do potencjalnych klientów, zainteresowanych ofertą firmy.

Przykłady reklam Google Discovery.

Discovery Ads dobrze obrazują to, jak duża moc kryje się w AI. Odbiorcy, którzy otrzymują reklamy, nawiązujące do ich rzeczywistych zainteresowań patrzą na nie przychylniej niż na reklamy, które nie nawiązują do ich potrzeb. Warto więc dowiedzieć się, jak w pełni wykorzystać ich potencjał.

Google Discovery – kiedy warto tworzyć tego typu kampanie?

Korzystanie z reklam Discovery może przyczynić się do zwiększenia liczby konwersji. W zależności od wybranego celu marketingowego, reklamy te można wykorzystać do maksymalizacji sprzedaży, pozyskania większej liczby subskrybentów newslettera lub zwiększenia liczby wizyt w witrynie.

Kampanie Discovery wyświetlają w źródłach treści Google atrakcyjne, angażujące reklamy marki. To sprawia, że ich stosowanie może pomóc np. w poszerzeniu zasięgu strategii pozyskiwania odbiorców, stosowanej w dotychczas prowadzonych kampaniach i docieraniu do nowych odbiorców.

To także sposób na nawiązanie ponownego kontaktu z klientami, którzy już skorzystali z oferty firmy. Zdarza się, że takie osoby po pewnym czasie nadal poszukują w sieci treści, którymi interesowały się w przeszłości. Google Discovery pozwala dotrzeć np. do użytkowników, którzy już odwiedzili daną stronę, czy oglądali kanał w serwisie YouTube, a teraz są skłonni do ponownego podjęcia interakcji.

Rodzaje reklam Google Discovery

W kampaniach typu Google Discovery wyróżniamy 2 różne rodzaje reklamDiscovery oraz reklamy karuzelowe Discovery. W pierwszym z wymienionych formatów możliwe jest dołączenie pojedynczego obrazu, zaś w drugim tj. w reklamach karuzelowych można wykorzystać do 10. kart z obrazami.

Do zasobów, potrzebnych do stworzenia reklamy Google Discovery zalicza się:

 • Nagłówki – może być ich maksymalnie 5. To pierwszy wiersz reklamy, stąd też powinien być dopasowany zarówno do całej kreacji, jak i do jej docelowych odbiorców.
 • Tekst reklamowy – jest uzupełnieniem nagłówka, który ma zachęcić odbiorcę do podjęcia określonego działania.
 • Logo – dozwolone są wszelkie formaty grafik z wyłączeniem GIF. Logo powinno być w formacie 1:1, a jego rekomendowane wymiary to 1200 x 1200 px.
 • Obrazy – dozwolone pliki to PNG, JPG lub statyczny GIF. Po wybraniu obrazu można przyciąć go do wymaganej proporcji. Zaleca się korzystanie z obrazów poziomych (1200 x 628 px) lub kwadratowych (1200 x 1200 px).
 • Nazwa firmy (max. 25 znaków) – jedna kampania reklamowa może być prowadzona z wykorzystaniem jednej nazwy firmy.  
 • Końcowy URL – stanowi domyślne miejsce, do którego trafiają użytkownicy, po kliknięciu reklamy.
 • CTA – wezwanie do działania. Można skorzystać z pakietu 10. gotowych CTA, a wybierając opcję „Automatyczne”, system sam wygeneruje komunikat.

Przykłady reklam Google Discovery.

Do zasobów, potrzebnych do stworzenia karuzelowej reklamy zalicza się:

 • Nagłówki – to pierwszy wiersz reklamy. Kreacja może zawierać jeden nagłówek.
 • Tekst reklamowy – maksymalnie 90. znaków.
 • Obrazy kart (minimalnie 2 a maksymalnie 10) – wszystkie karty muszą zwierać grafiki o takim samym współczynniku proporcji. Karty są ukazywane w kolejności ich utworzenia.
 • Nazwa firmy (maksymalnie 25 znaków) – jedna kreacja może zawierać tylko jedną nazwę firmy.
 • Logo – dozwolone są formaty grafik, takie jak w przypadku reklamy pojedynczej z wyjątkiem formatu GIF.
 • Końcowy URL – to domyślna strona docelowa, na którą użytkownicy będą przekierowywani w wyniku kliknięcia reklamy.
 • CTA – wezwanie do działania. Można skorzystać z pakietu 10. gotowych CTA lub automatycznie wygenerować skuteczne komunikaty.

Przykłady reklam Google Discovery.

Dzięki kampaniom w Google Discovery można dotrzeć do sprecyzowanej grupy docelowej. Pozwalają na to szczegółowe kryteria oraz parametry, według których ustala się grupę odbiorców. Co jednak ważne – nie  można wybierać tutaj częstotliwości wyświetlania reklamy danej osobie oraz tego, które reklamy i kiedy będą pokazywane. Dodatkowo nie ma możliwości dostosowania ustawień, takich jak kierowanie na urządzenia, czy w miejsca docelowe (w tym stosowanie wykluczeń), rotacja reklam, czy kierowanie kontekstowe.

Nie jest to jednak problemem, biorąc pod uwagę to, że cały kanał Google Discovery bazuje na zainteresowaniach oraz historii aktywności użytkowników, a wyświetlane promocje bazują właśnie na tych czynnikach.

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco z naszymi artykułami z bloga. Nie przegap najciekawszych naszych wpisów.

Administratorem udostępnionych przez Ciebie danych osobowych jest Ideo Force Sp. z o.o. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak ich niepodanie uniemożliwi świadczenie usług na Twoją rzecz. Dowiedz się więcej o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci uprawnieniach w Polityce prywatności.

Ten rodzaj kampanii bazuje w 100% na zaimplementowanych na koncie Google Ads konwersjach. Oznacza to, że:

 • Stawki za kliknięcie nie są ustalane.
 • Jedynymi strategiami ustalania stawek w takich kampaniach są: „Maksymalizuj liczbę konwersji” oraz „Docelowe CPA”.
 • Jeśli algorytm uzna, że nie jest wstanie zdobyć wybranych w kampanii konwersji, powoli zacznie zatrzymywać reklamy.

Do reklamy Discovery mamy także możliwość dodania formularza kontaktowego. Rozszerzenia formularzy kontaktowych w reklamach Discovery wyświetlają się w Gmailu. Aby jednak było to możliwe, trzeba spełnić kilka wymagań, takich jak na przykład dobra historia przestrzegania zasad, związanych z tworzeniem kampanii.

Kampanie Google Discovery z feedem produktowym

Google udostępnia użytkownikom także możliwość tworzenia reklam, w oparciu o plik produktowy, czyli tzw. feed. Znacznie zmniejsza to nakład pracy, potrzebny do przygotowania materiałów graficznych, czy tekstów reklam, wykorzystywanych do uruchomienia kampanii.

Przykłady reklam Google Discovery.

Podobnie jak w przypadku innych formatów reklamowych, także w tym typie kampanii można skorzystać jedynie ze strategii, takich jak docelowy koszt konwersji (CPA) oraz wartość konwersji (ROAS). Początkowo z racji na zbyt małą liczbę wygenerowanych konwersji skorzystanie z drugiej z wymienionych strategii, może nie być możliwe.

By stworzyć tego typu kampanie, należy wybrać podtyp „Kampania Discovery z plikami danych o produktach”, a następnie wybrać odpowiedni Merchant Center z plikiem produktowym. W dalszych krokach należy przejść do szczegółowych ustawień kampanii, tj. określić budżet, nazwy, lokalizację oraz strategię ustalania stawek i kierowania. Na tym etapie należy także wybrać produkty, które będą promowane.

Następnie trzeba określić stronę docelową, logo, nagłówek, tekst reklamy, nazwę firmy i wybrać CTA, a większość elementów zostanie pobrana właśnie ze wspomnianego już pliku produktowego. Dodatkowym elementem, który może pojawić się przy tym typie reklamy, jest karta powitalna (pojawia się ona np. w sytuacji, w której produkty z pliku nie mogą zostać wyświetlone).

Podsumowując, reklamę Discovery z plikiem produktowym można wykorzystać np. w celu dotarcia do użytkownika na etapie, w którym poszukuje on inspiracji lub jest na początku drogi zakupowej. Dzięki temu można przedstawić użytkownikom konkretne produkty, na których promocji najbardziej zależy marce lub skupić się na promowaniu nowego asortymentu.

Jak stworzyć kampanię Google Discovery?

Zaczynamy od przygotowania niezbędnych komponentów reklam zgodnie z zasobami, potrzebnymi do stworzenia wybranego formatu reklamowego. Aby reklamy były skuteczne, warto skupić się na tym, by wykorzystywane w nich obrazy były dobrej jakości i przyciągały wzrok. Jeśli dana grafika, czy tekst sprawdzał się w prowadzonych wcześniej kampaniach, w innych kanałach – można przetestować jego działanie także w Google Discovery.

Przed rozpoczęciem kampanii należy sprawdzić także, czy na koncie zostało włączone tagowanie witryny, czy skonfigurowano śledzenie konwersji oraz czy spełnione zostały wymagania, które ich dotyczą.

Po zalogowaniu na koncie Google Ads należy przejść do zakładki „Kampanie” i utworzyć nową kampanię, wybierając odpowiedni cel i typ kampanii Discovery. Kolejnym krokiem jest wybór strategii ustalania stawek i średniego budżetu dziennego, a następnie dobór odbiorców. Może to być kierowanie na segmenty: niestandardowych odbiorców o podobnych zamiarach, na podstawie danych lub na segmenty na rynku. Po przejściu wszystkich wymaganych kroków i uruchomieniu kampanii reklamy zaczynają docierać do klientów.  

Wykorzystamy potencjał Google Ads, by zwiększyć sprzedaż w Twoim e-commerce!
Zapytaj o ofertę

 

Jak zrobić to krok po kroku?

 • Wybieramy cel kampanii – optymalnym rozwiązaniem jest wybranie „Utwórz kampanię” bez korzystania z podpowiedzi dotyczących celu.

Źródło: Google Ads.

 • Po wybraniu celu kampanii, wybieramy typ kampanii Discovery.

Źródło: Google Ads.

 • Następnie po uzupełnieniu ustawień kampanii, nazwy kampanii, lokalizacji, języka, określeniu stawek (dostępne tylko automatyczne), określenia budżetu i ewentualnego kierowania przechodzimy do tworzenia reklam.

Źródło: Google Ads.

• Dodajemy niezbędne zasoby wymagane do skonfigurowania reklamy Discovery.

Źródło: Google Ads.

Po uzupełnieniu niezbędnych informacji, cały proces jest już bardzo intuicyjny, a kampania niemalże gotowa do uruchomienia. Pozostaje czekać na jej efekty, które w przypadku wielu firm prezentują się całkiem obiecująco.  

Źródło: Google Ads.

Źródło: Google Ads.

Przedstawione powyżej przykłady, obrazują wyniki kampanii prowadzone dla klientów, działających zarówno w branży B2B, jak i B2C.

Google Discovery – kiedy kampania może zostać odrzucona?

W wyniku braku spełnienia rekomendacji Google, dotyczących tworzenia kampanii zdarza się, że reklamy nie są akceptowane przez system, co wymaga wdrożenia zmian. Reklamy mogą nie zostać zaakceptowane m.in. wtedy, gdy wprowadzają użytkowników w błąd. Jeśli informacje podane w kreacji nie są zgodne z tym, co użytkownik widzi po przekierowaniu na stronę, reklama może zostać odrzucona. Równie ważna jest także jakość samego obrazu. Układ i jakość grafiki musi spełniać określone wymagania (obrazy powinny być wyraźne). Istotne są także elementy na grafikach. Warto wiedzieć, że w przypadku grafik do reklam Discovery istotne jest również to, by nie posiadały komponentów, imitujących formę przycisku CTA. Oczywiście na obrazie może znaleźć się wezwanie do działania, jednakże jego kształt, nie powinien przypominać popularnych „buttonów”.

Tworzenie reklam Discovery – jakich wymagań trzeba przestrzegać?

Towary objęte regulacjami (komponenty przedstawiające towary, takie jak np. tytoń, czy alkohol), broń lub działalność przestępcza, czy treści dotyczące nagród pieniężnych (np. płatne ankiety, czy kwestionariusze) to kategorie niedozwolone w kampaniach. Do nieodpowiednich treści, które nie mogą być promowane, zalicza się również komponenty przedstawiające content dla dorosłych, zabiegi medyczne, wydarzenia negatywne (ból, trauma), czy promujące działania, naruszające zasady korzystania z innych platform. Mylące teksty, obraźliwy język, czy wykorzystywanie zdjęć selfie, jako obrazów, w przypadku określonych treści (np. tych, dotyczących randkowania), także nie jest dozwolone.

Kampanie Discovery – jak zachęcać użytkowników do działania?

Warto poznać kilka wskazówek, które pozwolą tworzyć kampanie w sposób, zachęcający użytkowników do działania.

 • Dywersyfikuj formaty reklam – w celu maksymalizowania zasięgu i skuteczności reklamy, użyj wszystkich możliwych układów reklam Discovery, wykorzystując dostępne formaty reklamowe.
 • Bazuj na danych – skup się na odbiorcach, którzy są skłonni do dokonania konwersji. W tym celu przeanalizuj dostępne dane. W wielu przypadkach zdarza się, że wymierne efekty przynoszą kampanie, bazujące na segmentach odbiorców określonych na podstawie Twoich danych lub niestandardowych odbiorców, które już wcześniej wykorzystywane były np. w kampaniach wideo, czy kampaniach w mediach społecznościowych.
 • Zastosuj kierowanie zoptymalizowane – aby zwiększyć zasięg kampanii, możesz postawić na włączone kierowanie zoptymalizowane. To pomoże ci znaleźć osoby, które mają wiele wspólnego z obecnymi odbiorcami Twojej marki, a tym samym zwiększyć ogólną skuteczność.
 • Przeglądaj raporty zarówno na poziomie odbiorców, jak i zasobów – dodając do kampanii segmenty odbiorców, sprawdzisz, które z nich mają największą efektywność. Raporty na poziomie komponentu pozwolą określić m.in. które kreacje są najskuteczniejsze. To dane, dzięki którym można testować różne układy komponentów, by uzyskać więcej kliknięć i konwersji.
 • Unikaj używania różnych „celów konwersji” - w jednej kampanii (np. ”zakup” oraz „wizyty w witrynie” nie stosuj różnych celów konwersji. Jeśli zdecydujesz się na kilka celów, nie pozwoli to maksymalnie wykorzystać działania algorytmu i uzyskać najwyższej możliwej skuteczności.

Streszczenie 

 • Reklamy Discovery łączą atrakcyjne elementy wizualne z rozbudowanymi funkcjami kierowania na odbiorców, stwarzając duże możliwości w zakresie targetowania reklam.
 • Ten typ kampanii stosuje się celem promocji marki i  rozwiązania wybranego problemu użytkownika lub odpowiedzenia na jego pytanie, jeszcze zanim zdecyduje się wpisać je w wyszukiwarkę.
 • Dzięki wykorzystaniu AI, reklamy są dostosowywane bezpośrednio do zamiaru wyszukiwania, który posiada dany użytkownik.
 • W Google Discovery można  skorzystać z 2. formatów reklamowych – reklamy z pojedynczym obrazem lub reklamy karuzelowej, w której wykorzystuje się do 10. kart z obrazami.
 • Dzięki kampaniom w Google Discovery można dotrzeć do sprecyzowanej grupy docelowej. Pozwalają na to szczegółowe kryteria oraz parametry, według których ustala się grupę odbiorców.
 • Przed rozpoczęciem kampanii należy jednak sprawdzić, czy na koncie zostało włączone tagowanie witryny, czy skonfigurowano śledzenie konwersji oraz czy spełnione zostały wymagania, które ich dotyczą.
 • Tworząc kampanie, trzeba przestrzegać zasad, dotyczących przygotowywania samych kreacji. Niedopuszczalne jest np. używanie obraźliwego języka, czy wykorzystywanie zdjęć w stylu selfie, jako obrazów.
 • By tworzyć wysoko konwertujące kampanie warto: dywersyfikować formaty reklam, bazować na danych, stosować kierowanie zoptymalizowane, analizować raporty, zarówno na poziomie odbiorców, jak i zasobów, unikać używania różnych „celów konwersji” w jednej kampanii.

Podsumowanie

Google to bez wątpienia najpopularniejsza i najczęściej wybierana wyszukiwarka internetowa na świecie. Główny czynnik, który sprawia, że kampanie Google Discovery Ads są niezwykle skuteczne, to sposób określania grupy docelowej. Bazowanie na zainteresowaniach oraz wcześniejszych zapytaniach użytkowników daje możliwość dotarcia do osób, których uwagę naprawdę można przyciągnąć, co przekłada się na realne efekty (np. zwiększenie sprzedaży w sklepie internetowym). W Ideo Force prowadzimy kompleksowe działania reklamowe w ekosystemie Google Ads.  Nasze kampanie maksymalizują konwersje, przekładając się na realizacje założeń strategii naszych klientów, zarówno tych działających w sektorze B2B, jak i B2C.

Kamil Ziomek
AUTOR
Online Advertising Specialist, Team Leader
tel.574 228 584
Napisz do mnie
UDOSTĘPNIJ
in tw fb
Ocena artykułu:
Twoja ocena:
Średnia ocen użytkowników 5.0 na podstawie 3 ocen

Inne wpisy