Telegram – wielofunkcyjny komunikator XXI wieku

Telegram jest bezpłatną aplikacją opartą na chmurze. Z aplikacji można korzystać na wielu platformach jednocześnie. Z aplikacji można korzystać na wielu platformach jednocześnie. To jeden z najpopularniejszych komunikatorów w Chinach, Iranie i Japonii.
18 grudnia 2020

Telegram jest bezpłatną aplikacją opartą na chmurze. Jej podstawowymi założeniami są szybkość działania oraz bezpieczeństwo. Z aplikacji można korzystać na wielu platformach jednocześnie. To jeden z najpopularniejszych komunikatorów w Chinach, Iranie i Japonii. Za twórcę Telegrama uważa się braci Pavla i Nikolaia Durov’ów – Rosjan, którzy dla systemów iOS uruchomili aplikację 14 sierpnia 2013 roku.

Pavel Durov. Zdjęcie pochodzi z zasobów Wikipedii.

W systemach Android z Telegrama można korzystać od 20 października 2013 roku. Jego działanie opiera się na protokole MTProto.

Spis treści:

  1. Jakie były początki Telegrama?
  2. Ulepszenie zabezpieczeń.
  3. Przesyłanie dokumentów i zdjęć.
  4. Samowystarczalność Telegrama.
  5. Masowe nadawanie wiadomości.
  6. Nowy wygląd kanałów.
  7. Większe prawa administratora.
  8. Oszczędność miejsca.
  9. Wbudowanie botów i plików GIF.
  10. Komunikacja głosowa.
  11. Klarowność, edycja i SPAM.
  12. Boty oraz zapisywanie w chmurze.
  13. Gry i telegraph.
  14. Jeszcze większa funkcjonalność.
  15. Płatności za pomocą Telegrama.
  16. Zachęta dla użytkowników.
  17. Telegram X.
  18. Zastępowanie zdjęć, paszport.
  19. Zmiany w wyglądzie i usuwanie.
  20. Interakcja dzięki lokalizacji.
  21. Weryfikacja i dostęp do informacji.
  22. Przyszłość Telegrama
  23. Możliwości marketingowe Telegrama
  24. Streszczenie
  25. Podsumowanie 

Jakie były początki Telegrama?

Pracę nad obecnie funkcjonującym Telegramem bracia Durov rozpoczęli w ramach projektu badawczego w 2012 roku.

Od początków istnienia komunikatora jedną z funkcji, w jakie został wyposażony, była możliwość tajnego czatowania użytkowników. Tego typu czaty posiadały liczniki czasu autodestrukcji. Używając tej funkcji zegar samozniszczenia po zakończeniu odmierzania czasu sprawiał, że wiadomość znikała.

Ulepszenie zabezpieczeń

Mogło by się wydawać, że aplikacja była bezpieczną platformą i nikt nie miał możliwości złamania precyzyjnie skonstruowanych zabezpieczeń. Jednak konkurs ogłoszony przez twórców Telegrama w grudniu  2013 roku udowodnił, że to nieprawda. Ogłoszono nagrodę dla osoby, która złamie zabezpieczenia aplikacji.

Źródło: Wynalazca.tv

Początkowo trofeum miało zostać przyznane w postaci bitcoinów, później jednak formę nagrody zmieniono na dolary amerykańskie. Zwycięzca konkursu odnalazł jedyny błąd w zabezpieczeniach Telegrama, a w efekcie wygrał 100 000 USD. Dzięki takiemu ruchowi, twórcom aplikacji udało się naprawić jedyną w historii aplikacji nieprawidłowość w zabezpieczeniach.

Przesyłanie dokumentów i zdjęć

W 2014 roku aplikacja oprócz pełnienia podstawowej funkcji komunikatora, umożliwiła przesyłanie dokumentów w formatach: .pdf , .doc , .png , .mp3 o maksymalnym rozmiarze 1,5 GB. W tym czasie korzystało z niej około 50 milionów użytkowników. Rok 2014 to czas, kiedy Telegram został wyposażony w wiele nowych funkcji. Oprócz przesyłania wiadomości i zdjęć możliwe było obustronne wysyłanie wiadomości głosowych oraz obustronne ich znikanie  w tajnych czatach.

Na tamtym etapie wersja na Androida nie odbiegała od IOS-a. W obu systemach możliwe było przeglądanie zdjęć oraz jednoczesne wysyłanie wielu fotografii. Wraz z postępem technologicznym twórcy Telegrama we wrześniu i październiku 2014 roku umożliwili obsługę aplikacji przez iPady, system Android Wear i tablety.

Podczas jednej z aktualizacji, Android wprowadził listy transmisyjne jako pierwszy przed IOS-em. Jednak Telegram obsługiwany przez system IOS wyprzedzał go, wykazując umiejętność odtwarzania gifów, wyszukiwania w chmurze oraz wyszukiwania pliku poprzez wpisanie nazwy.

Samowystarczalność Telegrama

W lipcu 2015 roku miała miejsce kolejna aktualizacja, która sprawiła, że słuchanie muzyki i oglądanie filmów pochodzących ze źródeł zewnętrznych stało się możliwe w aplikacji bez pomocy innej platformy. Od tamtej pory użytkownicy Telegrama mogli wyszukiwać wiadomości z konkretnego czatu. Powstała nowa sekcja: Udostępnione łącza, gdzie użytkownicy mogli widzieć treść wiadomości, która została dołączona do linku. Dzięki takiemu udogodnieniu Telegram dał możliwość dotarcia do ostatnich wyników wyszukiwania w krótkim czasie, bez potrzeby przeprowadzania skomplikowanych i czasochłonnych poszukiwań.

Warto odnotować, że Rosyjski sąd zdecydował, że Telegram ma być zablokowany na terenie całej Rosji.

Fragment artykuły w wybrocza.pl. Źródło: https://wyborcza.pl/7,156282,23265437,rosja-blokuje-telegrama-bo-jego-tworcy-nie-spelnili-zadan.html

Jak dodaje Wyborcza: władze rosyjskie strzelają sobie same w stopę, gdyż urzędnicy z Kremla korzystali z Telegrama do komunikowania się z rzecznikiem prasowym Władimira Putina.

Masowe nadawanie wiadomości

Do tej pory aplikacja nie była dostosowana do komunikacji z szerokim gronem odbiorców. We wrześniu 2015 roku platforma zyskała kolejne narzędzie. Od tamtej pory możliwe było nadawanie wiadomości dla bardzo dużej liczby osób. Dzięki  funkcji znikania czatu, aplikacja wzbudzała coraz większe zainteresowanie w krajach, w których wolność wypowiedzi jest ograniczona. Stare listy broadcast zastąpiły kanały, które mogły mieć nieograniczoną liczbę obserwatorów, a każdy opublikowany post posiadał licznik wyświetleń.

Nowy wygląd kanałów

Po kolejnej aktualizacji posty na kanale uporządkowane zostały chronologicznie, a użytkownicy zyskali możliwość przeglądania wiadomości od najstarszych do najnowszych. Dodatkowo administratorzy kanałów otrzymali prawo wyłącznej publikacji postów.

Kolejną rzeczą, jaka uległa zmianie, było zwiększenie tempa reakcji na otrzymywane powiadomienia. Wszystko za sprawą pojawienia się możliwości odpowiadania za pomocą ekranu blokady iPhone’a bez klikania w okno aplikacji. Taka modyfikacja napotkała jednak problem przy systemach IOS 9, gdzie niemożliwe było natychmiastowe udzielanie odpowiedzi. Błąd naprawiono już przy systemach IOS 9.1. We wrześniu aplikację wyposażono w narzędzia do edycji zdjęć. W systemie IOS umożliwiły dostosowanie zaciemnienia obrazu oraz rozjaśnienie.

Twórcy Telegrama działali równolegle, ulepszając aplikację w systemach Android.  Użytkownicy korzystający z Androida zyskali możliwość szybkiego udostępniania w kanałach za pomocą jednego przycisku.

Większe prawa administratora

W każdej dużej społeczności posiadanie zwierzchnika ułatwia prawidłowe funkcjonowanie grupy. W Internecie taką funkcję pełni administrator, który po aktualizacji zyskał możliwość włączenia trybu ograniczonego dostępu. Odtąd mógł na wyłączność zapraszać nowych użytkowników, usuwać ich oraz zmieniać nazwę i zdjęcie grupy. Istniała jednak możliwość wyznaczenia dodatkowych administratorów grupy.

Wiemy, jak zadbać o odpowiednią komunikację marki z Klientami. Dbamy o wysoką jakość rozmowy i budujemy pozytywny wizerunek marki w internecie!
Skontaktuj się

W momencie, gdy funkcjonująca grupa ulegała przepełnieniu, Telegram dał możliwość stworzenia „supergrupy”, w której mogło znaleźć się 5000 członków. Nowy użytkownik stający się członkiem takiej społeczności widział wszystkie wiadomości od początku jej istnienia. Analogicznie, gdy jakaś wiadomość została usunięta, stawała się niewidoczna dla każdego z jej członków bez wyjątku. Jednak w tamtym momencie dla zachowania porządku w grupie zwykli użytkownicy mogli usuwać jedynie wiadomości napisane przez siebie samych.

Oszczędność miejsca

Usuwanie wiadomości z aplikacji to doskonały sposób na wyczyszczenie pamięci podręcznej. W grudniu 2015 roku wprowadzono możliwość dostosowania czasu przechowywania multimediów przed czyszczeniem do preferencji użytkownika.

Dzięki tej funkcji Telegram zajmował bardzo mało miejsca, a wszelkie elementy zamiast w pamięci podręcznej telefonu, były przechowywane w chmurze. Użytkownik Telegrama mógł z nich skorzystać w każdym momencie.

Wbudowanie botów i pliki GIF

Początkowo problematyczne korzystanie z botów stało się łatwiejsze od stycznia 2016 roku. Od tej pory wpisanie @nazwy użytkownika w oknie czatu wraz ze słowami kluczowymi sprawiało, że boty tworzyły pożądane wiadomości i wysyłały je do konkretnego odbiorcy. Boty były dostosowane m.in.: do przekazywania gifów, artykułów z Wikipedii, a także filmów z YouTube.

Ładowanie się gifów zostało usprawnione na tym etapie. Zajmowały 20x mniej miejsca niż dotychczas, a dodatkowo zaczęły się automatycznie odtwarzać. Dzięki ulepszeniom i optymalizacji aplikacji Telegram, wiele gifów mogło ładować się w tym samym czasie.

Komunikacja głosowa

Nowe aktualizacje Telegrama sprawiły, że aplikacja zyskała wiele ciekawych funkcji. Jedną z nich była możliwość podniesienia telefonu do mówienia oraz podniesienia do słuchania. Dzięki czujnikom możliwa stała się bezdotykowa interakcja z rozmówcą. Telegram dał użytkownikom szansę na odsłuchiwanie długich wiadomości w tle, podczas korzystania z czatu lub z innych multimediów.

Prywatność jest elementem, na który twórcy Telegrama od początku zwracali szczególną uwagę. Podczas kolejnej aktualizacji zwiększyli zabezpieczenia przed osobami z zewnątrz oraz umożliwili użytkownikom podejmowanie decyzji, do jakich grup i kanałów chcą być dodawani.

Od tamtej pory osoby, które stworzyły supergrupę, mogły decydować o możliwości dodawania nowych członków przez innych użytkowników. Supergrupy mogły być jeszcze większe. Liczba aktywnych członków to 1000 osób. W lutym 2016 roku odnotowano 100 000 000 aktywnych użytkowników aplikacji w ciągu miesiąca.

Klarowność, edycja i spam

Kanały Telegrama uzyskiwały ponad 400 000 000 wyświetleń dziennie. Twórcy zaoferowali użytkownikom tzw. ciche wiadomości, które pozwalały na wyciszanie otrzymywanych powiadomień. Dodatkowo administrator do swoich wpisów mógł dodawać podpis w postaci pseudonimu. Taki podpis nie przekierowywał jednak do jego profilu. Użytkownicy supergrup i kanałów zyskali możliwość edycji swoich wiadomości już po opublikowaniu.

Wraz z sukcesywnie wzrastającą liczbą użytkowników w supergrupach do 5000, w celu zachowania przejrzystości oraz łatwości użytkowania, stworzono możliwość przypinania wiadomości u góry ekranu, a także stworzono narzędzia, które zapobiegały spamowaniu. Od tej pory można było zgłaszać spam, a także blokować konkretnego użytkownika i usuwać jego wiadomości.

Boty oraz zapisywanie w chmurze

W kwietniu dokonano aktualizacji, których celem było ułatwienie użytkownikom wyboru gifów i naklejek poprzez umożliwienie ich podglądu. Zaktualizowane boty nie wymagały już wpisywania wymaganych funkcji, lecz od razu wyświetlały proponowane opcje. Dodatkowo nastąpiła integracja botów z YouTube i Foursquare.

W epoce uciekającego czasu zaoszczędzenie każdej chwili jest na wagę złota. Dzięki dodaniu funkcji natychmiastowego wyboru aparatu możliwe było jeszcze szybsze robienie i wysyłanie zdjęć.

W czerwcu 2016 roku powstały wersje robocze w chmurze. Od tej pory użytkownicy mogli zapisywać niedokończone wiadomości na jednym urządzeniu, a kontynuować ich tworzenie na innym.

Twórcy zadbali także o edytor zdjęć. Od września 2016 do zdjęć można było dodawać tekst, naklejki, maski, a także rysunki.

Gry i telegraph

Kolejnym z etapów rozwoju Telegrama było wprowadzenie gier do aplikacji. Od tej pory użytkownicy mogli grać na wszystkich czatach przy pomocy botów, a także wyzywać znajomych na pojedynek. O wynikach znajomych użytkownicy informowani byli za pomocą powiadomień.

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco z naszymi artykułami. Nie przegap najciekawszych tekstów.

Administratorem udostępnionych przez Ciebie danych osobowych jest Ideo Force Sp. z o.o. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak ich niepodanie uniemożliwi świadczenie usług na Twoją rzecz. Dowiedz się więcej o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci uprawnieniach w Polityce prywatności.

Listopad 2016 roku to czas powstania narzędzia do publikowania Telegraph pozwalającego na tworzenie artykułów i postów ze zdjęciami, a następnie udostępnianie ich w Telegramie.

Zespoły, które komunikowały się służbowo za pomocą Telegrama, otrzymały spore ułatwienie. W aplikacji stworzono funkcję, dzięki której możliwe stało się przypinanie istotnych rozmów u góry skrzynki odbiorczej.

Jeszcze większa funkcjonalność

Dzięki integracji Telegrama z 360 usługami i aplikacjami (dzięi IFTTT) użytkownicy mogli wchodzić w obustronne interakcje z takimi portalami jak: Facebook, Instagram, Twitter, Spotify, Gmail czy Nest. Od tej pory użytkownicy aplikacji otrzymywali powiadomienia, gdy ktoś o nich wspomniał na portalu społecznościowym lub gdy otrzymywali wiadomość z poczty. Dodatkowo konfiguracja umożliwiła udostępnianie utworów ze Spotify.

W 2017 roku powstała wersja Telegrama dla wersji Android Wear 2.0. Telegram Deskop zyskał nowy wygląd, został wyposażony w niestandardowe motywy, a animacje uległy udoskonaleniu. W marcu Telegram dawał już możliwość wykonywania połączeń głosowych, które charakteryzowały się doskonałą jakością, ze względu wykonywanie są połączeń peer-to-peer.

Twórcy Telegrama wprowadzili na Funkcję Instant View, która jest w stanie obsłużyć tysiące portali. Pozwalała wyświetlać udostępnioną zawartość w aplikacji Telegram, bez konieczności otwierana pliku w przeglądarce, co sprawiało, że użytkownicy mogli zaoszczędzić jeszcze więcej czasu oraz przyspieszyć pracę.

Płatności za pomocą Telegrama

Dzięki wprowadzeniu opcji płatności przez Bot dla Telegrama w maju 2017 roku, operacje można było wykonywać bezpośrednio w aplikacji za pomocą jednego kliknięcia, po uzupełnieniu potrzebnych danych płatniczych. Płatności mogły być realizowane w ponad 200 krajach bez pobierania żadnych prowizji przez aplikację.

Zachęta dla użytkowników

W czerwcu 2017 roku w supergrupach możliwe było dodanie 10 000 użytkowników. Aby zapewnić korzystającym z Telegrama jeszcze więcej prywatności, od lipca wszelkie przesłane multimedia mogły ulegać samozniszczeniu, na tej samej zasadzie co wiadomości. Twórcy dali użytkownikom możliwość udostępniania lokalizacji, a także prowadzenia transmisji na żywo. Dzięki zmianie motywów na „dzień” i „noc” oraz nieustannej poprawie wyglądu aplikacji Telegram z każdą aktualizacją stawał się bardziej atrakcyjny wizualnie, a ciągle modyfikowane naklejki stawały się dla niektórych użytkowników nieodłącznym elementem komunikacji.

Telegram X

Styczeń 2018 roku to data, kiedy na rynku pojawiła się nowa aplikacja Telegram X stworzona dla systemów Android. W bardziej energooszczędnej aplikacji  z nową szatą graficzną główną część ekranu stanowiły zdjęcia. W tej wersji bardziej skupiono się na płynnych animacjach oraz na aspekcie wizualnym niż w klasycznym wydaniu.

W październiku 2018 roku Telegram X został zaimplementowany dla systemu IOS. Obecnie aplikacja funkcjonuje równolegle z klasyczną wersją.

Zastępowanie zdjęć, paszport

Wraz ze zwiększaniem się liczby użytkowników korzystających z Telegrama wprowadzano coraz ciekawsze funkcje. Jedną z nich było zastępowanie wysłanych wcześniej zdjęć innymi. Stworzenie tej możliwości to ratunek na wypadek pomyłki, zwłaszcza dla osób korespondujących na Telegramie służbowo. Podążając za potrzebami społeczeństwa, dano możliwość odtwarzania wiadomości głosowych i wideo 2x szybciej.

Twórcom aplikacji od początku zależało na bezpieczeństwie oraz funkcjonalności. Na potrzeby osób korzystających z Telegrama w celach służbowych stworzono paszport Telegrama, którego funkcją jest automatyczne udostępnianie zapisanych danych usługom wymagającym odpowiedniej identyfikacji w połączeniu z ich ochroną za pomocą szyfrowania typu end-to-end.

Zmiany w wyglądzie i usuwanie

W grudniu 2018 roku nastąpiła przebudowa interfejsu Telegrama. Na potrzeby rosnącego grona użytkowników dodano nowe, niestandardowe języki oraz umożliwiono kreowanie ankiet. Miesiąc później w supergrupach zwiększono liczbę do 200 000 aktywnych członków, a wygląd aplikacji nieustannie dopracowywano. Do marca 2019 roku można było usuwać jedyne wiadomości wysłane przez użytkowników w ciągu 48 godzin. Po zmianach można skasować każdą wysłaną wiadomość, niezależnie od terminu jej wysłania, a tego typu wiadomości znikają na zawsze bez śladu. Telegram może pełnić również funkcję przypominającą. Jeśli użytkownik chce, aby Telegram przypomniał o ważnym spotkaniu lub zaplanował wysłanie wiadomości, dla aplikacji nie stanowi to żadnego problemu.

Interakcja dzięki lokalizacji

Od czerwca 2019 roku możliwe jest tworzenie grup na podstawie aktualnej lokalizacji znajomych  znajdujących się w pobliżu. Dodatkowo Telegram posiada funkcję kreowania publicznych czatów na tej samej zasadzie. Od sierpnia 2019 roku używane naklejki i emotikony mają zdolność poruszania się. Twórcy aplikacji jeszcze bardziej zadbali o ochronę danych użytkowników. Po kolejnych aktualizacjach aplikacji użytkownicy mogą dokonać wyboru, dla których znajomych numer telefonu ma być widoczny i kto może ich znaleźć za pomocą numeru.

Weryfikacja i dostęp do informacji

Od 2020 roku aplikacja umożliwia tworzenie quizów oraz pokazywanie sposobu głosowania innych użytkowników. Kolejne aktualizacje dotyczą nawiązywania nowych znajomości. Od teraz profil znajomego użytkownika znajdującego się w pobliżu jest pokazywany do momentu, do którego wyłączy się tę opcję.

Kiedy rozpoczęła się pandemia koronawirusa, wdrożono @VerifyBot , który systematyzuje prawdziwość przekazywanych treści oraz kanał, który dostarcza użytkownikom informacji na temat koronawirusa. W ostatnim czasie Telegram ogłosił konkurs o wartości 400 000 EUR. Jego celem jest pomoc przy stworzeniu platformy do testów edukacyjnych, które miałyby zostać przeprowadzane w aplikacji. Z okazji 7 rocznicy powstania Telegrama stworzono połączenia wideo na jego mobilne i stacjonarne platformy. Od kwietnia aplikacja mobilna na Adroida oraz IOS jest dostępna w języku polskim.

Przyszłość Telegrama

Obecnie Telegram jest wieloaspektowym narzędziem komunikacji. Aplikacja jest platformą, której grupy mogą składać się z 200 000 użytkowników i oferuje szeroki wachlarz możliwości. Telegram to narzędzie umożliwiające wysyłanie wiadomości, wykonywanie połączeń, przesyłanie wideo,  zdjęć,  wysyłanie dokumentów oraz korzystanie z poczty głosowej. Aplikacja wciąż jest rozwijana, możemy jedynie spekulować, jakie nowe opcje i narzędzia wprowadzą jej twórcy. Być może za jakiś czas stanie się bardzo popularny na terenie naszego kraju. Z pewnością kreatywność ludzi tworzących Telegrama może nas zaskoczyć.

Możliwości marketingowe Telegrama

Sprawnie komunikujący się zespół jest w stanie oddawać projekty na czas i szybko przekazywać sobie istotne informacje. Im większy zespół, tym więcej uwagi należy poświęcić zarządzaniu komunikacją. Narzędziem służącym do tego celu w firmach może być właśnie Telegram. Co przemawia za jego wykorzystaniem?

Przede wszystkim komunikator jest darmowy, szybki, a wiadomości są szyfrowane. Aplikacja sprawdzi się w komunikacji firmowej za sprawą wiadomości, połączeń i opcji przesyłania plików. Na Telegramie jest opcja tworzenia grup mogących liczyć nawet 200 tysięcy uczestników oraz kanałów (liczba subskrybentów jest nieograniczona), przez które firma nada wiadomości do wielu osób. Nie trzeba sprawdzać wszystkich wiadomości, by odnaleźć tę, którą szukamy – wystarczy skorzystać z funkcji natychmiastowego wyszukiwania. Korzystanie z czatu nie musi ograniczać się do jednego urządzenia – użytkownik skorzysta z aplikacji używając desktopu (aplikacja Telegram Desktop dla systemów Windows, macOS i Linux), smartfona (iOS i Android) czy tabletu i to w tym samym czasie. Czat synchronizuje się na wszystkich urządzeniach.

Czy Telegram stanie się kiedyś najpopularniejszym komunikatorem świata? Na odpowiedź musimy czekać.

Streszczenie

  • W 2012 roku bracia Durov rozpoczęli pracę nad obecnie funkcjonującym Telegramem w ramach projektu badawczego.
  • W grudniu 2013 roku twórcy ogłosili konkurs na złamanie zabezpieczenia aplikacji, żeby je sprawdzić - niestety ktoś znalazł błąd.
  • W 2014 roku aplikacja oprócz pełnienia podstawowej funkcji komunikatora, umożliwiła przesyłanie dokumentów.
  • W lipcu 2015 roku miała miejsce kolejna aktualizacja, która sprawiła, że słuchanie muzyki i oglądanie filmów pochodzących ze źródeł zewnętrznych stało się możliwe w aplikacji bez pomocy innej platformy.
  • We wrześniu 2015 roku platforma zyskała kolejne narzędzie. Od tamtej pory możliwe było nadawanie wiadomości dla bardzo dużej liczby osób, a także aplikację wyposażono w narzędzia do edycji zdjęć
  • Od stycznia 2016 roku korzystanie z botów m.in.: do przekazywania gifów, artykułów z Wikipedii, a także filmów z YouTube stało się łatwiejsze.
  • W listopad 2016 roku powstało narzędzia do publikowania Telegraph pozwalające na tworzenie artykułów i postów ze zdjęciami, a następnie udostępnianie ich w Telegramie.
  • Dzięki integracji Telegrama z 360 usługami i aplikacjami (dzięi IFTTT) użytkownicy mogli wchodzić w obustronne interakcje z takimi portalami jak: Facebook, Instagram, Twitter, Spotify, Gmail czy Nest.
  • W maju 2017 roku wprowadzono opcje płatności
  • W styczniu 2018 roku pojawiła się nowa aplikacja Telegram X stworzona dla systemów Android. W bardziej energooszczędnej aplikacji i z nową szatą graficzną, a w grudniu nastąpiła przebudowa interfejsu Telegrama
  • Od czerwca 2019 roku możliwe jest tworzenie grup na podstawie aktualnej lokalizacji znajomych znajdujących się w pobliżu, od 2020 roku aplikacja umożliwia tworzenie quizów oraz pokazywanie sposobu głosowania innych użytkowników.
  • Z okazji 7 rocznicy powstania Telegrama stworzono połączenia wideo na jego mobilne i stacjonarne platformy. Od kwietnia aplikacja mobilna na Adroida oraz IOS jest dostępna w języku polskim.

Podsumowanie

Telegram jest bezpłatną aplikacją opartą na chmurze. Jej podstawowymi założeniami są szybkość działania oraz bezpieczeństwo. Twórcy szczególnie dbają o rozwój zabezpieczeń, ponieważ jest to bardzo istotny element w dzisiejszych czasach Telegram prężnie się rozwija od 2013 roku i dostosowuje się do potrzeb użytkowników. Z aplikacji tej mogą korzystać np. duże firmy, ponieważ jest idealnym sposobem aby dobrze zarządzać komunikacją, która jest niezbędna w dużych zespołach. Komunikator jest darmowy, szybki, a wiadomości są szyfrowane.

Wojciech Szymański
AUTOR
CEO Ideo Force
tel.500 226 626
Napisz do mnie
UDOSTĘPNIJ
in tw fb
Ocena artykułu:
Twoja ocena:
Średnia ocen użytkowników 3.3 na podstawie 3 ocen

Inne wpisy