Voice Search Optimization – czym jest optymalizacja strony pod wyszukiwanie głosowe?

Dowiedz się, czym jest optymalizacja strony pod kątem wyszukiwania głosowego oraz, jakie korzyści przynosi. Zdobądź przewagę w świecie asystentów głosowych!
3 stycznia 2024

Optymalizacja strony pod kątem wyszukiwania głosowego, znana jako Voice Search Optimization, stanowi kluczowy obszar rozwoju strategii SEO. W świecie, w którym asystenci głosowi stają się coraz bardziej popularni, zrozumienie oraz dostosowanie treści witryny do unikalnych wzorców Voice Search staje się niezbędne. Czym jest zatem VSO i jakie korzyści może przynieść witrynie internetowej?

Spis treści:

 1. Wyszukiwanie głosowe – jakie są dane na 2023 rok?
 2. Wyszukiwanie głosowe – co to takiego?
 3. Voice search a AI
 4. Optymalizacja witryny pod voice search
 5. Wyszukiwanie „near me”
 6. Jak mierzyć efekty wdrażanych zmian?
 7. Algorytm Google Koliber i wyszukiwanie głosowe
 8. Streszczenie
 9. Podsumowanie

Wyszukiwanie głosowe – jakie są dane na 2023 rok?

W ostatnich latach dynamiczny wzrost popularności wyszukiwania głosowego znacząco zmienił nawyki wielu użytkowników podczas korzystania z Google. Jednakże, jakie mogą być konsekwencje tego wznoszącego się trendu dla branży SEO? Przedstawione niżej dane niejako rzucają światło na istotę dostosowania witryny do nowego sposobu przeszukiwania sieci przez Internautów. A wszystko dlatego, że pokazują one aspekty, które mogą okazać się kluczowe w 2024 roku dla osiągnięcia sukcesu w przestrzeni online. Przyjrzyjmy się zatem niektórym liczbom, które odnoszą się do 2023 roku.

 • 27% populacji globalnej korzysta z wyszukiwania głosowego na urządzeniach mobilnych,
 • 20% wyszukiwań w aplikacji Google jest przeprowadzanych za pomocą poleceń głosowych,
 • 58% konsumentów skorzystało z wyszukiwania głosowego w celu pozyskania informacji dotyczących lokalnych firm,
 • 40% dorosłych użytkowników regularnie sięga po wyszukiwanie głosowe w codziennych aktywnościach online,
 • co miesiąc rejestrowany jest aż 1 miliard wyszukiwań głosowych,
 • współczynnik korzystania z mobilnego voice search wśród osób w wieku od 16 do 24 lat wynosi 25%,
 • do roku 2025 aż 75% amerykańskich gospodarstw domowych planuje posiadać inteligentny głośnik obsługiwany za pomocą poleceń głosowych,
 • Alexa jest obecnie najbardziej popularnym wirtualnym asystentem w Stanach Zjednoczonych, zajmując aż 38% udziałów w rynku,
 • do końca 2023 roku prognozuje się, że liczba asystentów głosowych wzrośnie do 8 miliardów,
 • Amazon posiada największy udział w rynku inteligentnych głośników w Stanach Zjednoczonych oscylujący wokół 67%,
 • ponad połowa użytkowników, czyli 51% Internautów, wykorzystuje wyszukiwanie głosowe w celu znalezienia lokalu usługowego, jak np. restauracji czy mechanika,
 • ponad 40% wyników wyszukiwania głosowego pochodzi z polecanego fragmentu, asystent Google odczytuje treść, która się w nim znajduje,
 • wyniki badania geomarketingowego ujawniły, że 65% użytkowników posiadających Google Home i Amazon Echo nie wyraża chęci powrotu do tradycyjnego wyszukiwania za pomocą klawiatury.

W stale ewoluującej branży SEO kluczowe jest zrozumienie bieżących trendów w kontekście utrzymania konkurencyjności. Voice search to zatem odpowiedź na dynamiczne zmiany, gdzie tradycyjne wyszukiwanie tekstowe, które było skuteczne w przeszłości, nie zawsze jest optymalne we współczesnych warunkach. Obejmując tę nowość, możemy efektywniej dostosować swoje metody optymalizacji strony internetowej do rosnących wymagań stawianych przez użytkowników.

Wyszukiwanie głosowe – co to takiego?

Voice search stanowi innowacyjną technologię umożliwiającą wyszukiwanie informacji w sieci za pomocą głosu, eliminując konieczność manualnego wpisywania zapytań tekstowych. Ta funkcjonalność opiera się na zaawansowanych systemach rozpoznawania mowy oraz przetwarzania języka naturalnego (NLP), które najpierw konwertują wypowiedziane przez daną osobę zdania na tekst, a następnie interpretują jej intencje.

Przykład wykorzystania wyszukiwania głosowego w wyszukiwarce Google:

"Google, pokaż mi dobrego fryzjera w okolicy".

Przykład komendy głosowej wypowiedzianej do Asystenta Google

We wskazanym wyżej przykładzie, voice search może zrozumieć intencje wypowiedzianego przez nas polecenia w następujący sposób:

Ta osoba poszukuje polecenia na temat dobrego fryzjera w jej okolicy. Chce, aby Google wskazało jej miejsce, gdzie może znaleźć profesjonalistę, który nie tylko jest blisko, ale także cieszy się dobrą reputacją lub jest rekomendowany przez innych klientów. 

A następnie wyświetlić listing proponowanych zakładów fryzjerskich, które mogą stawić czoła postawionym przez nas wymaganiom.

Wyniki w związku z komendą wypowiedzianą do Asystenta Google

Voice search umożliwia zatem użytkownikom błyskawiczne wyszukiwanie informacji w Internecie za pomocą bardziej lub mniej złożonych komend głosowych. Po wydaniu polecenia, mikrofon urządzenia rejestruje dźwięk i przekształca go w sygnał cyfrowy. Ten sygnał jest następnie przekazywany do systemu rozpoznawania mowy – Automatic Speech Recognition – który analizuje i przetwarza materiał na treść, która może przyjąć postać wyników tekstowych lub multimedialnych. Ważne jest jednak w tym miejscu to, aby narzędzie było zdolne do rozpoznawania m.in.: 

 • różnych akcentów i dialektów,
 • zmieniających się warunków akustycznych.

A wszystko po to, by było w stanie odpowiednio zidentyfikować frazy kluczowe i zamiary, które się za nimi kryją.

Voice search a AI

Rosnąca popularność urządzeń opartych na sztucznej inteligencji wpływa na rozwój Search Engine Algorithm. Dzisiaj te algorytmy nie tylko korzystają z uczenia maszynowego, ale także są dostosowane do konkretnych sytuacji. Dzięki zatem postępom w AI i machine learning nasze interakcje z inteligentnymi urządzeniami oraz sposób, w jaki przeszukujemy Internet, znacząco się zmienił. W skrócie technologie te wprowadzają nowe możliwości, dostosowując się do naszych indywidualnych potrzeb.

Źródło grafiki: https://backlinko.com/google-rankbrain-seo.

Przykładem innowacyjnej adaptacji Search Engine Algorithm w kontekście AI jest RankBrain, stworzony przez firmę Google. RankBrain wykorzystuje uczenie maszynowe do rozpoznawania słów i wyrażeń, co pozwala na lepsze przewidywanie wyników wyszukiwania. Gdy RankBrain natrafia na nową frazę, której nie spotkał wcześniej, w sposób niemal intuicyjny „odgaduje” jej znaczenie i intencje użytkownika, dostarczając odpowiedzi dopasowanych do kontekstu. Ta zdolność „myślenia” sprawia, że sztuczna inteligencja, jak RankBrain, efektywnie radzi sobie z niestandardowymi zapytaniami. Warto zauważyć, że rozpoznawanie mowy przez Google już teraz osiąga imponującą dokładność na poziomie 95%. Co więcej, firma nie jest jedyną organizacją technologiczną pracującą nad doskonaleniem rozpoznawania mowy w kontekście voice search. 

Chińska iFlytek może poszczycić się systemem rozpoznawania mowy o dokładności wynoszącej 98%. Ich technologia nie tylko precyzyjnie tłumaczy język angielski na mandaryński, ale także dokonuje przekładów w drugą stronę, obejmując: 

 • koreański, 
 • japoński,
 • 22 inne dialekty chińskie. 

Zespół iFlytek planuje osiągnąć 99% dokładności w ciągu najbliższych trzech lat. To jednoznacznie wskazuje, że każda organizacja, mająca na celu przyciągnięcie większej liczby użytkowników do swojej witryny, musi wdrożyć dopasowaną pod siebie strategię Voice Search Optimization w najbliższej przyszłości.

Optymalizacja witryny pod voice search

 

Źródło grafiki: https://www.searchenginejournal.com/what-is-voice-search/463344/.

Optymalizacja witryny pod kątem algorytmów wyszukiwania głosowego to nie tylko najnowszy trend marketingowy, ale też część strategii SEO, która staje się powoli rzeczą obligatoryjną. W miarę postępów w dziedzinie rozpoznawania mowy i wzrostu popularności asystentów głosowych, takich jak:

 • Google Assistant – wirtualny asystent, który jest zintegrowany z urządzeniami działającymi na platformie Android, a także kompatybilny z Google Home, Google Nest oraz innymi produktami oferowanymi przez firmę;
 • Alexa – osobisty asystent rozpoznający ludzką mowę, stworzony przez firmę Amazon, dostępny w urządzeniach takich jak Echo, Fire TV, wybranych smartfonach i innych produktach zgodnych z technologią Alexa;
 • Cortana – asystent wirtualny od firmy Microsoft, pierwotnie wprowadzony na systemach Windows, a później dostępny również na innych platformach, takich jak Android czy iOS.
 • Siri –  wirtualny asystent stworzony przez firmę Apple, dostępny na różnych urządzeniach, takich jak iPhone, iPad, Mac, Apple Watch czy Apple TV.

Wyprzedzenie konkurencji stanie się dla nas jeszcze bardziej wymagające, o ile wcześniej nie przystąpimy do działania. Poniżej przedstawiamy zatem kilka bardziej lub mniej oczywistych sposobów na optymalizację strony internetowej pod kątem voice search.

Dobór słów kluczowych z długiego ogona

W przypadku wyszukiwania głosowego zasady wybierania słów kluczowych znacząco się różnią od tych stosowanych w wyszukiwaniu tekstowym. W tym miejscu warto więc skupić się na identyfikacji fraz z długiego ogona, które użytkownicy mogą wypowiadać pod kątem danych kategorii produktowych czy samych towarów, których akurat poszukują. 

Podczas doboru słów long tail pod Voice Search Optimization pomocne mogą być specjalne narzędzia. Jednym z nich jest płatne rozwiązanie Ahrefs (https://ahrefs.com/pl), a dokładniej jego funkcja „Keyword Explorer”. Po wpisaniu frazy long tail typu: “rozjaśniacz do włosów ciemnych”.

Dostajemy następujące wyniki w formie wyrażeń oznajmujących:

 • rozjaśniacz do włosów ciemnych farbowanych,
 • farba z rozjaśniaczem do ciemnych włosów,
 • farba rozjaśniająca do ciemnych włosów,
 • rozjaśniacz do włosów czarnych,
 • rozjaśniacz w sprayu do ciemnych włosów,
 • rozjaśnianie ciemnych włosów pasemkami,
 • rozjaśnianie włosów ciemny blond.

Dzięki tym danym jesteśmy w stanie precyzyjnie przeanalizować całą kategorię “Rozjaśniacz do włosów ciemnych”, tak, aby móc rozbić ją na mniejsze segmenty, jak np.: 

 • “rozjaśniacz do włosów + odcień włosów naturalnych”, 
 • “rozjaśniacz do włosów + włosy poddane zabiegom”,
 • “rozjaśniacz do włosów + forma / kombinacja, w jakiej jest sprzedawany”

Odpowiednie dostosowanie strategii optymalizacji treści pod wyszukiwanie głosowe może przynieść bardziej efektywne rezultaty w postaci widoczności na większą ilość fraz kluczowych z długiego ogona, a co za tym idzie, zyskamy szansę na wygenerowanie większego ruchu organicznego na naszej stronie internetowej

Zmiana w nawykach wyszukiwania, zwłaszcza poprzez komunikację głosową, skutkuje wzrostem znaczenia fraz kluczowych z długiego ogona. Te bardziej rozbudowane i precyzyjne wyrażenia odzwierciedlają naturalne wzorce językowe użytkowników, bezpośrednio korespondując z ich konkretnymi intencjami wyszukiwania. W końcu w interakcjach werbalnych z urządzeniami ludzie często formułują pełne zdania lub zadają kompleksowe pytania, co podkreśla istotność odpowiedniego doboru słów long tail w kontekście Voice search.

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco z naszymi artykułami z bloga. Nie przegap najciekawszych naszych wpisów.

Administratorem udostępnionych przez Ciebie danych osobowych jest Ideo Force Sp. z o.o. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak ich niepodanie uniemożliwi świadczenie usług na Twoją rzecz. Dowiedz się więcej o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci uprawnieniach w Polityce prywatności.

Sekcja FAQ

W epoce wyszukiwania głosowego, w przeciwieństwie do tradycyjnych metod wyszukiwania tekstowego, optymalizacja treści strony skupia się również na dostosowaniu jej do potencjalnych pytań, jakie użytkownicy mogą formułować za pomocą możliwości Voice search. Odwiedzający witrynę zazwyczaj poszukują konkretnych informacji, na przykład odpowiadających na zapytania typu „co to dokładnie jest?", „jaka jest cena?", czy „jak mogę to zamówić?".

Często wyrażenia te oscylują wokół fraz informacyjnych. Mają więc na celu rozwiązać jakiś brak wiedzy użytkownika. W przypadku e-commerce warto zatem rozszerzyć klasyczny opis kategorii o sekcję pytań i odpowiedzi, czyli tzw. FAQ. Na przykład dla kategorii „rozjaśniacz do włosów” warto dodać zapytania, typu:

 • rozjaśniacz do włosów co to jest,
 • ile kosztuje rozjaśniacz do włosów,
 • gdzie kupić rozjaśniacz do włosów.

Przenoszenie obsługi klienta ze sklepu stacjonarnego na stronę internetową jest kluczowe. Dlatego też pytania, na które zwykle odpowiada sprzedawca w siedzibie, powinny być jasne i dostępne także online. Ważne jest, aby unikać zbyt skomplikowanego języka i rozbudowanych treści. Jeśli odpowiedzi są zwięzłe, ale wystarczające, nie trzeba ich nadmiernie rozwlekać. Postawmy na prostotę, zamiast specjalistycznych terminów czy zbędnych ozdobników.

W przypadku szerszych zagadnień opartych na frazach problematycznych, takich jak:

 • rozjaśniacz do włosów który nie niszczy,
 • rozjaśniacz do włosów ile trzymać,
 • rozjaśniacz do włosów kiedy schodzi,

warto w sekcji FAQ dodać odsyłający anchor tekst do artykułu, który zostanie opublikowany na dedykowanej podstronie “Baza wiedzy” lub “Blog”, gdzie dane pytanie zostanie opatrzone indywidualnym tagiem tytułowym. Dzięki temu strona internetowa może stać się bardziej dostępna dla wyszukiwarek głosowych, które preferują klarowne i precyzyjne znaczniki tytułowe. Ułatwi to identyfikację treści w kontekście konkretnego zapytania użytkowników. Za pomocą tej metody Voice Search Optimization zwiększymy swoją szansę na lepszą widoczność w wynikach wyszukiwania.

Dane strukturalne

Dane strukturalne to kluczowy element, często niedoceniany, zwłaszcza w kontekście wyszukiwania głosowego. Wielu webmasterów pomija ich implementację, uznając, że nie są widoczne w witrynie ani bezpośrednio w wynikach wyszukiwania. To jednak błąd. Aby lepiej zobrazować istotę tych dodatkowych fragmentów kodu HTML, pozwólcie, że użyjemy porównania. Jest to pewnego rodzaju komunikacja, która ma miejsce pomiędzy stroną internetową a Googlebotem – trochę jak spotkanie dwóch znajomych z odległych krajów – gdzie dane strukturalne pełnią funkcję tłumacza, niezbędnego do osiągnięcia porozumienia. Co więcej, korzystanie z danych strukturalnych może sprawić, że witryna będzie częściej pojawiać się w różnych snippetach, takich jak knowledge graphy, co może znacząco zwiększyć ruch i wskaźnik klikalności (CTR) w wynikach wyszukiwania.

W e-commerce kluczowym elementem optymalizacji jest właściwe wdrożenie danych strukturalnych m.in. dla produktów, zgodnych z http://schema.org/Product w formacie JSON-LD. Przykład:

Zrzut ekranu fragmentu “Produkt” - typ Schema.org jednego z naszych klientów.

Jeśli chcemy ocenić aktualny stan danych strukturalnych na stronie, możemy skorzystać z bezpłatnych rozwiązań, takich jak:

 • testy wyników z elementami rozszerzonymi, czyli search.google.com/test/rich-results,
 • walidatorów znaczników, czyli validator.schema.org.

Zrzut ekranu z validator.schema.org.

 

Te narzędzia umożliwiają testowanie dowolnej podstrony na naszej witrynie, raportując obecnie używane dane strukturalne oraz wykryte błędy i ostrzeżenia. Nawet przy poprawnie wdrożonych dodatkowych fragmentów kodu HTML bez błędów w teście, zaleca się poszukiwanie dodatkowych możliwości wprowadzenia kolejnych oznaczeń

Widok w bezpłatnych wynikach wyszukiwania dla podstrony, która ma wdrożoną Schema.org – typ „Produkt”.

Wyszukiwanie „near me”

Optymalizacja naszej strony internetowej pod kątem wyszukiwania głosowego wymaga utrzymania aktualnych danych w Profilu Firmy w sieci (kiedyś Google Moja Firma) i w innych wizytówkach umieszczanych w głównych wyszukiwarkach, takich jak Bing. A wszystko dlatego, że jeśli użytkownicy z jakichś powodów będą chcieli uniknąć odwiedzenia witryny, warto, aby mieli łatwy dostęp do podstawowych informacji o firmie, jak lokalizacja czy godziny otwarcia. 

Przykład wizytówki dla lokalnego oddziału firmy jednego z naszych klientów.

Warto wypełnić jak najwięcej sekcji, takich, jak m.in.: 

 • kategorie, 
 • produkty, 
 • usługi,
 • aktualności,

na podstawie lokalnych fraz kluczowych, pamiętając, że to może przyczynić się do przyciągania klientów zarówno do naszej witryny, jak i fizycznej lokalizacji firmy. Przykładowo, gdy ktoś zapyta o „odzież medyczna Poznań” za pomocą Asystenta Google, najprawdopodobniej będzie mu zależało na uzyskaniu informacji o fizycznej siedzibie sklepu, która posiada w swoim asortymencie szukany przez niego produkt. Jeśli podejmiemy się zawczasu działań związanych Voice Search Optimization, istnieje szansa, że to właśnie nasza wizytówka wyświetli mu się w propozycjach w bezpłatnych wynikach wyszukiwania.

Przykładowo, w ramach prac pozycjonerskich dla jednego z naszych klientów komercyjnych podjęliśmy się optymalizacji Profilu Firmy w sieci, w którym zostały zoptymalizowana sekcje, takie jak: 

 • produkty, 
 • aktualności, 
 • nazwa firmy,
 • główna kategoria prowadzonych usług,
 • adres URL,
 • opis firmy.

Dzięki temu na wskazaną lokalną frazę kluczową udało nam się wypracować 505 wyświetleń wizytówki, licząc dni od drugiej połowy 2023 roku:

Dane ze statystyk Profilu Firmy w Sieci.

 

Po drugie, warto pomyśleć o lokalnych Landing Page’ach dla naszych oddziałów firmy w ramach witryny, które zostaną zoptymalizowane o odpowiednie słowa kluczowe, jak i Schema.org o typie LocalBusiness. 

Zrzut ekranu widoku na Landing Page jednego z naszych klientów.

Przyjazność dla urządzeń mobilnych

Wyszukiwanie głosowe zyskuje popularność zwłaszcza wśród użytkowników urządzeń mobilnych, które z roku na rok są coraz powszechniejsze. Aby zatem zapewnić obecność swojej witryny na pierwszej stronie bezpłatnych wyników wyszukiwania czy direct answer, istotne jest dostosowanie jej do potrzeb telefonów czy tabletów. Google szczególnie docenia strony internetowe mobile friendly.

Istnieje wiele powodów, dla których witryna może nie być odpowiednio dostosowana do użytkowania na urządzeniach mobilnych. Najczęstsze problemy utrudniające prawidłowe funkcjonowanie na tabletach czy telefonach to m.in.:

 • użycie oprogramowania Flash, które nie jest obsługiwane przez mobilne przeglądarki,
 • stosowanie zbyt małych rozmiarów czcionek, 
 • brak dostosowanie interfejsu, tj. zdjęć, grafik, fontów, przycisków, do wielkości ekranu,
 • umieszczanie klikalnych elementów zbyt blisko siebie, co może prowadzić do trudności w obsłudze na małych ekranach.

Informacje o mobile friendly naszej witryny możemy znaleźć m.in. w „Raporcie dotyczącym obsługi na urządzeniach mobilnych” w Google Search Console.

Zrzut ekranu z raportu Google Search Console

Jeśli korzystanie z urządzeń przenośnych będzie utrudnione, widok główny narzędzia będzie zawierał informacje o wszystkich stronach, na których występują problemy z obsługą na tabletach czy telefonach, przekraczające ustaloną wartość progową. Aby uzyskać szczegółowe dane dotyczące błędów, w tym przykładową listę adresów URL, na których one występują, oraz kroki naprawcze wraz z instrukcjami, wystarczy kliknąć odpowiednie ostrzeżenie w raporcie GSC.

Prędkość strony na urządzeniach mobilnych

Szybkość jest istotnym czynnikiem, zwłaszcza w kontekście wyszukiwania mobilnego, które dominuje w wśród Voice Search. Aby mieć zatem pewność, że Asystent Google będzie miał bezproblemowy dostęp do odpowiedzi zamieszczonych na naszej witrynie, konieczne będzie zoptymalizowanie serwisu pod kątem wskaźników Core Web Vitals, które mierzą m.in. prędkość ładowania strony, szybkość jej interakcji czy stabilność layoutu. 

Pomocne nam w tym będzie np. ogólnodostępne narzędzie PageSpeed Insights, które po przeprowadzonym audycie szybkości na urządzeniach mobilnych wskaże nam listę potrzebnych poprawek do wdrożenia w ramach prac programistycznych

Pierwsze błędy będą mogły odnosić się do wskaźnika Largest Contentful Paint, który wskazuje na czas, jaki jest potrzebny przeglądarce internetowej, aby załadować największy element na witrynie. Kluczowymi strategiami poprawy wskaźnika LCP będzie zatem m.in.: 

 • minimalizacja czasu pobierania zasobów, 
 • optymalizacja kodu strony, 
 • redukcja rozmiaru obrazów czy filmów, 
 • unikanie blokujących skryptów JavaScript czy CSS. 

Działania te przyczyniają się do skutecznej optymalizacji strony pod kątem LCP, co z kolei może wpłynąć pozytywnie na doświadczenie użytkowników i ocenę witryny przez Search Engine Algorithm.

Kolejne sugestie będą mogły odwoływać się do Cumulative Layout Shift, czyli wskaźnika mierzącego stabilność układu strony internetowej podczas procesu ładowania. Ocenia on, czy elementy witryny przemieszczają się lub zmieniają swoje położenie. Są to ważne uwagi, ponieważ prowadzą one do dezorientacji potencjalnego klienta i negatywnie wpływają na ogólne doświadczenie korzystania z serwisu na urządzeniach mobilnych

Istotne jest w tym miejscu np. zdefiniowanie wymiarów dotyczących zdjęć, czcionek oraz elementów osadzonych, takich jak ramki iframe. To pozwala przeglądarce „poznać' wymiary obiektów już na etapie ładowania strony, co może przyczynić się do optymalizacji. Przykładowy kod HTML dla ładowania zdjęcia powinien obejmować zdefiniowane szerokości i wysokości, np.:

 • <img src="https://siriuspro.pl/wp-content/uploads/zdjecie.jpg" width="1280" height="720" />

Ostatnim, jest First Input Delay, który mierzy czas, jaki przeglądarka potrzebuje na zareagowanie na pierwszą interakcję użytkownika z serwisem, taką jak kliknięcie czy dotknięcie. Przykłady w tym miejscu zachowań to m.in.:

 • wybieranie kategorii w Menu Głównym lub w Stopce,
 • klikanie w linki wewnętrzne umieszczane w ramach nawigacji serwisu,
 • wpisywanie adresu e-mail w odpowiednie pole formularza kontaktowego,
 • rozwijanie sekcji FAQ na urządzeniach mobilnych.

Google przywiązuje dużą wagę do FID, ponieważ uwzględnia on, w jaki sposób rzeczywiście potencjalni klienci współpracują z naszą stroną internetową. W celu poprawy wyników wskaźnika warto podjąć kilka działań naprawczych, takich jak np.:

 • minimalizacja (lub opóźnienie) JavaScript, gdyż interakcja z witryną podczas ładowania skryptów JS może być praktycznie niemożliwa, 
 • wyeliminowanie nieistotnych skryptów zewnętrznych firm, typu map cieplnych,
 • wykorzystanie pamięci podręcznej przeglądarki, które przyspieszy ładowanie zawartości witryny.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że 10 maja 2023 roku Google ogłosiło, że wskaźnik Interaction to Next Paint (INP) zastąpi First Input Delay (FID) w składzie Core Web Vitals, i to już od marca 2024 roku. Podobnie jak FID, INP jest kluczowym miernikiem oceniającym interaktywność użytkownika na stronie internetowej.

INP analizuje wszystkie zachowania użytkownika, mierząc m.in.:

 • opóźnienie wejścia od momentu wykonanego zdarzenia,
 • czas przetwarzania strony,
 • opóźnienie prezentacji do momentu następnego odświeżenia ekranu (paint).

Ta zmiana stanowi wyraźny sygnał, że Google nieustannie poszukuje nowych metod poprawy jakości doświadczeń użytkownika w Internecie. Równocześnie fakt, że INP uwzględnia pełny zakres interakcji, a nie tylko pierwsze wejście, odzwierciedla rosnące oczekiwania względem płynności i natychmiastowej reakcji serwisów internetowych w każdym momencie korzystania ze strony.

Zoptymalizujemy Twoją stronę pod kątem SEO.
Zapytaj o ofertę

 

Call to Action w meta description

Termin Call to Action to w najprostszej formie zaproszenie do podjęcia konkretnej akcji, stanowiące jasny i przyciągający komunikat, łatwy do zrozumienia. Ma on na celu wzbudzenie zainteresowania u użytkownika i skłonienie go do wejścia na stronę w celu zapoznania się z ofertą danego sklepu internetowego. CTA obejmuje takie sformułowania jak „Sprawdź”, „Dowiedz się” czy „Poznaj”.  Rodzaje podstron naszej witryny, które wymagają szczególnej uwagi to na przykład:

 • Strona główna. Jest to wizytówka przedstawiająca działalność, dlatego priorytetem powinno być stworzenie unikalnego meta znacznika, który przyciągnie uwagę potencjalnych odwiedzających.
 • Strony ofertowe, usług i produktów. Te adresy URL mają istotny wpływ na konwersje i zyski firmy. Wykorzystanie unikalnego meta description może sprawić, że klient zdecyduje się na zakup lub skorzystanie z usług właśnie u nas, omijając konkurencję. W przypadku rozbudowanych sklepów warto rozważyć automatyzację procesu tworzenia meta znacznika.
 • Strony znajdujące się w TOP10 wyników wyszukiwarki. Obejmuje to wszystkie adresy URL, które mają potencjał generowania ruchu. Skuteczny opis może przyczynić się do zwiększenia liczby odwiedzin i wpłynąć na wzrost wskaźnika rankingowego Click Through Rate, co z kolei wspomaga osiąganie wyższych pozycji w SERP-ie.
 • Strony z niewielką ilością treści. Przykładem może być podstrona z danymi kontaktowymi. Z uwagi na ograniczoną ilość treści, warto zadbać o własne unikalne meta description, ponieważ wyszukiwarki nie będą miały zbyt dużo informacji do wykorzystania w opisie. To podejście pomaga w efektywnym uzupełnieniu brakujących danych i podniesieniu atrakcyjności strony dla samych użytkowników.

Najbardziej efektywnym podejściem jest indywidualne dostosowanie unikalnego meta znacznika dla każdej podstrony. Niemniej jednak, dla bardzo obszernych serwisów, może to być zadanie czasochłonne. Dlatego zaleca się zacząć od kluczowych podstron witryny i dostosować dla nich indywidualne meta description. W późniejszym etapie można rozważyć automatyzację procesu, tworząc szablony i generując meta znacznik z parametrów, które są dostępne dla danej podstrony.

Jak mierzyć efekty wdrażanych zmian?

Oczywiście, jak to bywa w przypadku wprowadzania nowej strategii SEO lub modyfikowania bieżącej pod kątem wyszukiwania głosowego, kluczowa jest zdolność do pomiaru skuteczności działań. Rzadko kiedy wszystko udaje się doskonale za pierwszym razem, dlatego ważne jest pozyskanie odpowiednich danych, które pozwolą zidentyfikować, co dało efekty, a co nie, umożliwiając tym samym doskonalenie metod optymalizacji w kontekście Voice Search.

Niewątpliwie pomocne w tym będą możliwości Google Search Console i Google Analitycs 4 w postaci standardowych raportów, jak i w przypadku drugiego narzędzia – dedykowanych Eksploracji. Narzędzie obejmuje różnorodne zaawansowane metody, wykraczające poza klasyczne zestawienia, co umożliwia dostarczanie bardziej precyzyjnych statystyk dotyczących zachowań użytkowników na naszej stronie internetowej. 

Współczynnik konwersji

Współczynnik konwersji stanowi prawdopodobnie najbardziej oczywisty wskaźnik do monitorowania. Jeśli wprowadziliśmy nową strategię pod kątem Voice Search Optimization i zauważymy wzrost przychodów i / lub współczynnika konwersji, to znak, że działamy skutecznie. Oczywiście, konieczne jest dokładne przeanalizowanie uzyskanych danych, aby zidentyfikować, jak duży wpływ na wzrost sprzedaży mają np. frazy kluczowe z długiego ogona na wyszukiwanie głosowe. 

Zaangażowanie

Możliwość mierzenia stopnia zaangażowania klientów w kontekście treści umieszczonej na stronie może stanowić doskonały wskaźnik skuteczności strategii SEO, która dotyczy optymalizacji pod wyszukiwanie głosowe. Jeśli osoby trafiają na nasze Landing Page, Profile Firmy w Sieci, lub „Bazę wiedzy” poprzez voice search, a następnie spędzają znaczący czas na ich czytaniu, lub zapisują się na listy mailingowe, to oznacza, że Twoja strategia jest skuteczna.

Przykładowo, powiedzmy, że prowadzisz na swoim sklepie internetowym „Bazę wiedzy” na temat poprawnych metod farbowania, rozjaśniania lub pielęgnowania włosów naturalnych czy poddanych chemicznym zabiegom. W ostatnim czasie w obrębie wpisów umieściłeś content z kilkoma kluczowymi słowami i wyrażeniami z długiego ogona. Jeśli zauważysz po jakimś czasie po ich opublikowaniu wzrost zaangażowania użytkowników na blogu i większą liczbę subskrypcji, może to świadczyć o skuteczności strategii SEO pod kątem Voice Search Optimization.

Intencje

Intencja może być niespotykanym, ale użytecznym wskaźnikiem. W końcu naturalnym założeniem jest, że odwiedzający naszą witrynę zamierza coś kupić lub podjąć się jakiegoś działania, które zmierza do jakiejkolwiek formy konwersji. Oczywiście, nie zawsze na tym się kończy cel danej intencji, gdyż potencjalni klienci mogą po prostu mieć chęć przeglądnięcia naszych wpisów w „Aktualnościach” w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, typu:

"jaki kupić rozjaśniacz do włosów, który nie niszczy".

Jak więc mierzyć intencję? Warto zbadać, na podstawie jakich zapytań użytkownik trafił na naszą konkretną stronę internetową w postaci danych o wyświetleniach i kliknięciach. W ten sposób dowiemy się, czy miało to związek w lokalnymi frazami, lub tymi informacyjnymi, problematycznymi z długiego ogona. 

Lejek sprzedażowy

Zrozumienie, jak różne segmenty naszego lejka sprzedażowego funkcjonują, może być niezwykle pomocne przy ocenie strategii wyszukiwania głosowego. Możliwość obserwacji, jak klienci się zachowują na różnych etapach, pozwala zidentyfikować słabe i mocne strony naszej strategii Search Voice Optimization.

Przykładowo, jeśli oferujemy usługi lokalnej sprzedaży odzieży medycznej, przydatne może być sprawdzenie, z jakiego miejsca odwiedzający najczęściej pobierają informacje o adresie, numerze telefonu czy ofercie. Będzie to zoptymalizowany i pozycjonowany Landing Page oddziału, a może nasz konsekwentnie aktualizowany Profil Firmy w Sieci? 

Te informacje mogą objawiać się na przykład w postaci wykonanego połączenia, wyznaczenia trasy czy przejście na witrynę za sprawą Wizytówki w Google w celu zapoznania się z pełnym asortymentem. Lub też z poziomu lokalnej podstrony sklepu, która odsyła użytkowników do podstron kategorii, na których posiadamy wdrożone FAQ i listing oferowanych produktów.

Algorytm Google Koliber i wyszukiwanie głosowe

 

Źródło https://uniqueseo.pl/google-koliber/

 

Jak widać, wzrastająca popularność wyszukiwania głosowego w ciągu ostatnich lat, wywarła niewątpliwy wpływ na rozwój algorytmu Google Koliber, przynosząc szereg korzyści dla użytkowników i przedsiębiorstw. ​Google Hummingbird wprowadzony został w 2013 roku w ramach nowe trendu związanego z voice search i od tego czasu doskonali zrozumienie długich wyrażeń i zapytań, uwzględniając kontekst i intencje użytkowników. W praktyce oznacza to, że firmy mogą obecnie zacząć korzystać z nowych strategii SEO, które mają związek z optymalizacją swojej witryny nie tylko pod tradycyjne słowa kluczowe, ale także pod większą ilość fraz z długiego ogona, które Internauci częściej wybierają podczas wyszukiwania głosowego za pośrednictwem Asystenta Google. Ten postęp w technologii może pozwolić nam, jako przedsiębiorcom, skuteczniej docierać do grupy docelowej, dostarczając im bardziej spersonalizowane informacje.

Streszczenie

 • Voice search odnosi się do technologii rozpoznawania mowy, umożliwiającej użytkownikom przeszukiwanie informacji za pomocą głosu, zamiast tradycyjnego wprowadzania zapytań poprzez pisanie.
 • Voice search to technologia powszechnie wykorzystywana jako kluczowe narzędzie wielu wirtualnych asystentów, takich jak Siri, Asystent Google czy Alexa.
 • Według danych przedstawionych przez thedigital.com, codziennie na całym świecie wyszukiwarka Google odpowiada na około 3,5 miliarda zapytań. Co istotne, około jedna trzecia tej liczby to voice search.
 • Z uwagi na nieustanny rozwój i rosnące znaczenie wyszukiwania głosowego, warto rozważyć dostosowanie swojej witryny pod kątem zapytań głosowych.

  Podsumowanie

  Dzisiaj, kiedy Asystenci głosowi zyskują coraz większą popularność, ważnym elementem jest dostosowanie treści witryny do specyficznych wzorców wyszukiwania głosowego. To właśnie zrozumienie intencji użytkowników staje się fundamentem w strategii Voice Search Optimization. A wszystko dlatego, że analiza wyrażeń i pytań pozwala na lepsze zrozumienie potrzeb potencjalnych klientów w branży, w której działamy. Dostarczanie zatem wartościowego contentu, zwłaszcza nasyconych informacyjnymi i problematycznymi frazami long tail może być istotne do osiągnięcia wysokich pozycji w rankingu Google. Lokalna optymalizacja, dbałość o przyjazność i prędkość witryny na urządzeniach mobilnych, to aspekty, jak i wiele innych, które mogą pozwolić firmom skutecznie dostosować się do zmieniających się trendów, zwłaszcza w kontekście rosnącej roli wyszukiwania głosowego w 2024 roku.

  Andżelika Kida
  AUTOR
  SEO Specialist
  tel.17 860 09 59
  Napisz do mnie
  UDOSTĘPNIJ
  in tw fb
  Ocena artykułu:
  Twoja ocena:
  Średnia ocen użytkowników 5.0 na podstawie 6 ocen

  Inne wpisy