Jak można sprawdzić dostępność domeny?

Podstawą zaistnienia w Internecie jest wybór odpowiedniej domeny. Domena jest słowną reprezentacją adresu IP. Jej wybór to nie lada wyzwanie, a jak sprawdzić czy dana domena jest dostępna?
31 lipca 2018

Domena to najprościej mówiąc nazwa, pod którą znajdziemy stronę po wpisaniu tej domeny w pasku wyszukiwarki. Wybierając domenę należy zwrócić uwagę na wiele aspektów. Ważna tu jest historia domeny, jej wiek, linki przychodzące oraz inne czynniki, które w przyszłości mogą mieć wpływ na widoczność strony w wynikach wyszukiwania. Aż po weryfikacji wszystkich szczegółów możemy przejść do zakupu.

W celu dokonania zakupu i rejestracji nowej domeny przede wszystkim należy sprawdzić, czy jest ona wolna. Jak wszyscy wiemy, w Internecie istnieje kilka milionów stron internetowych, więc może okazać się, że dana domena jest już przez kogoś wykupiona. Jak więc to zweryfikować?

Otóż, w celu sprawdzenia dostępności domeny warto skorzystać z narzędzi udostępnianych przez potencjalnych usługodawców lub z ogólnodostępnych serwisów. Jednym z takich serwisów jest WHOIS - ogólnodostępna baza zawierająca róznorodne informacje na temat domen internetowych. Po podaniu nazwy domeny otrzymamy informację zwrotną zawierającą datę utworzenia domeny, jej aktualny status, datę wygaśnięcia domeny, informacje na temat właściciela i serwerów, na których jest ona obsługiwana.

Pozyskanie informacji na temat poszukiwanej domeny pozwala uzyskać dane o jej właścicielu oraz aktywności w sieci. Informacje te często są pomocne nie tylko do sprawdzenia informacji o domenie, ale również i w przypadku nawiązania kontaktu z właścicielem, gdy chcemy domenę wykupić.

  Zespół Ideo Force
  AUTOR
  tel.+48 17 860 09 59
  Napisz do mnie
  UDOSTĘPNIJ
  in tw fb
  Ocena artykułu:
  Twoja ocena:

  Inne wpisy