Trendy w SEO 2022

Miniony rok był dla branży SEO kolejnym, wyjątkowo pracowitym rokiem. Liczne aktualizacje algorytmu Googla nie dały chwili wytchnienia specjalistom od pozycjonowania. Eksperci branży podsumowują 2021 rok, a także mówią o trendach w SEO A.D. 2022.
14 stycznia 2022

Rok 2021 upłynął pod znakiem jeszcze szybszej transformacji cyfrowej, spowodowanej wciąż trwającą pandemią. Branża SEO mierzyła się z ciągłymi aktualizacjami algorytmu Google. Szczególnie interesujące z punktu widzenia SEO są tzw. „Core Updates”, czy duże zmiany algorytmów wpływające na całą branżę e-commerce! Zobacz, jak specjaliści SEO podsumowują miniony rok i na co czekają w nowym, 2022 roku.

Spis treści:

  1. Gabriela Róg
  2. Katarzyna Jakubów - Tyka
  3. Milena Majchrzak
  4. Piotr Michalak
  5. Miłosz Krasiński
  6. Daniel Holuk
  7. Rafał Urbanek
  8. Sebastain Heymann
  9. Michał Masternak
  10. Maciej Chmurkowski
  11. Szymon Słowik
  12. Wojciech Szymański

 


Gabriela Róg 
Team Leader, PromoTraffic

Gabriela Róg

Team Leader SEO w PromoTraffic. Z SEO związana od 2016 roku. Gabriela poza tym, że zarządza kilkuosobowym zespołem i dba o jak najwyższy poziom widoczności stron, uwielbia spędzać czas z bliskimi. Aktywność fizyczna - zarówno w formie gry zespołowej, jaką jest siatkówka, jak i bardziej wyciszającej jogi - nie jest jej obca. Kiedy ma ochotę poleniuchować, to oczywiście tylko z Netflixem, na którym wciągają ją fascynujące przygody „Friends'ów” i historia pani detektyw z serialu „The Bridge”. Sięgając po książki, najchętniej wybiera reportaże.

1. W 2021 roku (mile/niemile) zaskoczyło mnie…

Jestem związana z branżą od kilku lat, więc nie powiem, że były to aktualizacje algorytmów Google. Wręcz przeciwnie – kierunek, w którym zmierzają wprowadzane zmiany, jest jak najbardziej przewidywalny. Od lat Google komunikuje, że wszelkie działania optymalizacyjne powinny być skupione na użytkowniku oraz jego przeżyciach, a konsekwencja w update’ach sprawia, że właściciele domen oraz SEO-wcy są zmuszeni się do tego podejścia po prostu dostosować.

2. W 2022 czekam na…

Dokładnie na to samo co w poprzednim roku, czyli powrót do normalności. Nie tylko ze względów czysto towarzyskich, ale również zawodowych. Pandemia sprawiła, że wiele codziennych aktywności przeniosło się do digitalu. Bez wątpienia odbywanie większości spotkań przez kamerkę, czy też łatwy dostęp do webinarów i szkoleń ma swoje zalety. Moim zdaniem nic jednak nie zastąpi relacji, również tej biznesowej, budowanej na spotkaniu przy kawie, twarzą w twarz.

3. W 2022 skupię swoje działania głównie na…

Może zabrzmi to banalnie, ale jak co roku zdecydowanie stawiam na jakość. Zarówno linków, jak i treści. Nie od dziś wiemy, że tylko pozycjonowanie, które przekłada się na realną wartość dla użytkownika, jest w stanie pozytywnie wpłynąć na wyniki domeny. Dodatkowo, zarówno dla Klientów, jak i dla nas jako specjalistów SEO, ważne powinno być wychodzenie poza schemat przy rutynowych działaniach jak dystrybucja contentu czy też pozyskiwanie odnośników do strony. Kampanie kreatywne, pozycjonowanie materiałów video, czy też „odpicowane” karty produktowe – to przykłady rozwiązań, które zostały w ostatnim czasie wypracowane w PromoTraffic i są alternatywą dla standardowych czynności pozycjonerskich. I jedno jest pewne – w 2022 nie zamierzamy zwolnić tempa!


Katarzyna Jakubów-Tyka
Senior Manager SEO, Brainly

Katarzyna Jakubów-Tyka

Senior Manager SEO w firmie Brainly. Odpowiada za opracowywanie i realizację strategii SEO dla produktu Textbook Solutions na rynku polskim i zagranicznych oraz rozwój i pracę zespołu specjalistów. Ma wieloletnie doświadczenie w pozycjonowaniu serwisów międzynarodowych, zasięgowych i e-commerce oraz pozycjonowaniu video. Wykorzystuje potencjał i synergię różnych działań marketingu on-line w tworzonych strategiach zwiększania widoczności stron.

1. W 2021 roku (mile/niemile) zaskoczyło mnie…

W 2021 roku, czyli już 2 lata po wdrożeniu BERT, mile zaskoczyła mnie informacja o planach wykorzystania w algorytmie Google nowej technologii MUM (Multitask Unified Model). Jej zastosowanie ma pozytywnie wpłynąć na zrozumienie przez boty kontekstu i złożoności zapytania. Co więcej, MUM ma łączyć informacje nie tylko z tekstu i grafik, ale w przyszłości również z video i audio.

Niemile natomiast zaskoczył mnie nowy system prezentacji tytułów w wynikach wyszukiwania ograniczający możliwości optymalizacji CTR z SERP.

2. W 2022 czekam na…

W 2022 czekam na koniec postrzegania SEO jako „optymalizacji pod boty”. Żaden specjalista SEO nie jest w stanie wypracować długoterminowego wzrostu ruchu organicznego bez stałej współpracy z innymi działami i uczestniczeniu w planowaniu nowych rozwiązań. Co więcej, umiejętne uwzględnienie wytycznych SEO przez deweloperów, grafików, specjalistów PR czy Social Media poprawi wyniki również w tych obszarach, oszczędzając czas i pieniądze zainwestowane w optymalizowanie wdrożeń i projektów czy podnosząc efektywność realizowanych kampanii.

Liczę również na szersze wykorzystanie video w strategiach marketingowych firm. Google od lat inwestuje w rozwiązania wspierające wyszukiwanie materiałów w tym formacie. W 2019 roku dostaliśmy możliwość oznaczania kluczowych momentów w trakcie filmu, a w 2021 roku ułatwienie korzystania z tej funkcji za pomocą znaczników SeekToAction. Z jednej strony jeszcze lepiej pozwoliło to botom zrozumieć treść materiałów video i tym samym sprawniej dostosować wyniki wyszukiwania do potrzeb użytkowników. Z drugiej strony daje to dodatkowe możliwości dotarcia do użytkowników z treścią, jakiej szukają w preferowanym przez siebie formacie.

3. W 2022 skupię swoje działania głównie na…

W 2022 skupię swoje działania głównie na testach efektywności rozwiązań i optymalizacji on-page oraz skalowaniu procesów związanych z tworzeniem i optymalizacją contentu.


Milena Majchrzak
CEO, SEMSTORM

Milena Majchrzak

Pracę w branży SEO rozpoczęła 12 lat temu. Od prawie 20 lat tworzy strony i platformy internetowe, najpierw hobbystycznie, a następnie zawodowo. Miała okazję i przyjemność występować na wielu scenach związanych z marketingiem internetowym. Szkoliła marketerów zarówno z obsługi narzędzia, jak i podstaw optymalizacji stron czy tworzenia treści. Niezachwianie wierzy w data-driven i content marketing. Wspiera zespół SEMSTORM w różnych przedsięwzięciach, od rozwoju produktu, przez działania operacyjne, aż do tworzenia treści na firmowy blog.

1. W 2021 roku (mile/niemile) zaskoczyło mnie…

Przedłużająca się pandemia.

Z branży bliższej SEO – „Page Title Update”. Miałam wrażenie, że to bardzo nieprzemyślany albo przynajmniej nieprzetestowany krok. W wyszukiwarce od dawna spotykamy się z tym, że do tytułów czy opisów Google wybiera fragmenty stron. Jednak nigdy nie miało to miejsca na taką skalę i z… tyloma błędami. To zresztą nic dziwnego, bardzo często po jakimś rolloucie Google szybko wypuszcza kolejny – który ma poprawić, co się napsuło. Nie inaczej było w tym przypadku, już we wrześniu wprowadzono zmiany w systemie do obsługi tytułów.

Na plus oceniam powrót do spotkań off-line. Miałam okazję pojawić się i wystąpić na Lunchu z e-commerce organizowanym przez Ideo Force czy na semKRK pod egidą DevaGroup. Kontakt z żywymi ludźmi bez udziału komputera było dla mnie ogromną przyjemnością. Liczę na to, że w przyszłym roku takich spotkań uda mi się zaliczyć więcej.

2. W 2022 czekam na…

Na wydarzenia on-line i off-line – targi, eventy i konferencje. Na spotkania z marketerami. Na jeszcze większy transfer wiedzy.

Poza tym zamierzam płynąć z prądem. Tego, co zrobi Google, nie da się na 100% przewidzieć. Zamierzam więc dostosowywać kierunek rozwoju SEMSTORM, reagując na bieżące wydarzenia. Aktualnie mocno wspieramy tworzenie treści, ale także uważnie analizujemy co dzieje się w wyszukiwarce i na co pojawia się zapotrzebowanie. Dzięki temu możemy dość dynamicznie odpowiadać na potrzeby rynku.

A prywatnie, to czekam, aż córka zacznie przesypiać noce i będę mogła wreszcie… ograć Cyberpunka 2077.

3. W 2022 skupię swoje działania głównie na…

Na pewno nie będę oryginalna – połączeniu contentu i analityki. I wspieraniu takich działań u klientów SEMSTORM. W tym roku przeprowadziłam 9 webinarów na temat samych treści, które łącznie na żywo zgromadziły ponad 6 000 oglądających! Po pierwsze – pokazuje to skalę zapotrzebowania na content. Wszyscy chcą pisać, ale sporo osób ma w związku z tym dużo wątpliwości. Po drugie potwierdza, że dzielenie się wiedzą to krok w dobrym kierunku, który pozytywnie odbija się na wynikach finansowych.

No i usiądę wreszcie do Google Analytics 4. Aż wstyd przyznać, ale do tej pory nie wprowadziłam jeszcze takiego pomiaru zdarzeń, który by mnie satysfakcjonował. Mam wrażenie, że to nowe podejście jest w stanie dostarczyć mi jeszcze więcej ważnych informacji o tym, jak zachowują się użytkownicy w aplikacji.


Piotr Michalak
Ekspert SEO i Doradca Zarządu ds. Rozwoju Biznesu, Grupa TENSE

Piotr Michalak

Od 2014 roku pomaga w rozwoju widoczności stron w internecie, pracując zarówno z małymi e-commerce, jak i dużymi serwisami. Zawsze szuka niestandardowych rozwiązań na zwiększenie ruchu. Jako Head of R&D stoi na straży rozwoju usług i narzędzi, optymalizacji procesów oraz czuwa nad przepływem wiedzy w firmie, wykorzystując znajomość nowinek technologicznych i trendów w branży.

1. W 2021 roku (mile/niemile) zaskoczyło mnie…

Niemile zaskoczyła mnie informacja o tym, że tzw. „zero-click searches” stanowią blisko 65% wszystkich wyszukiwań w Google – zarówno na urządzeniach mobilnych, jak i komputerach. Badanie przeprowadził SimilarWeb. Przyjrzeli się zachowaniom użytkowników w 2020 roku, a wyniki opublikowali w marcu 2021. Co prawda firma podkreśla, że nie zbadali wszystkich typów wyszukiwań, choćby z powodu braku informacji o wyszukiwaniach głosowych, ale takie podsumowanie może niepokoić.

Co to oznacza dla SEO? Przede wszystkim mniejszy udział kliknięć w wyniki organiczne, co może powodować wzrost konkurencji i nakładów nie tylko na SEO, ale też na PPC, aby amortyzować spadki ruchu. Druga ważna kwestia to optymalizacja stron pod kątem wyników direct answer. Moim zdaniem, w przypadku braku ruchu lepiej zaznaczyć swoją obecność w tym wyniku, niż w ogóle się w nim nie pojawić.

2. W 2022 czekam na…

Może zabrzmi to dziwnie, ale czekam na kolejny core update. Chciałbym zweryfikować kilka wprowadzonych korekt w obranej przez nas strategii, które – mam nadzieję – po ostatnich zmianach z listopada przyniosą wzrost widoczności i upewnią mnie, że wybrane czynniki mogą zyskiwać na znaczeniu.
Myślę przede wszystkim o wpływie backlinków i powiązań wewnętrznych między treściami na ich widoczność w SERP-ach, a także kwestii intentu zapytań względem stron docelowych. Mam pewną hipotezę i chętnie ją sprawdzę. Zapewne za kilka miesięcy dowiem się, czy obserwacje i wnioski, które poczyniłem wraz z zespołem, były słuszne.

3. W 2022 skupię swoje działania głównie na…

Skupię się na próbie wykorzystania głębokiego uczenia, a dokładnie jego implementacji w GTP-3. Aktualnie jesteśmy w firmie na etapie testów kilku narzędzi, które korzystają z dobrodziejstwa technologii stworzonej przez OpenAI.
Na warsztacie mamy między innymi narzędzie rytr.me. Niektóre treści wygenerowane przez ten model predykcji języka wyglądają obiecująco, niemniej nadal warto weryfikować i oceniać ich sens oraz logikę. Testując narzędzie, namierzyliśmy już kilka wpadek i różnic w zrozumieniu tematu. Aktualnie szukamy możliwości wykorzystania tej technologii w praktyce do szerokich zastosowań w procesie SEO i SEM.

Mam nadzieję, że w 2022 roku nie dojdzie do paradoksalnej sytuacji, w której AI będzie tworzyło treści oceniane przez AI wyszukiwarek.😉


Miłosz Krasiński
Owner, Chill Fruit Web Consulting 

Miłosz Krasiński

Konsultant SEO, Growth Hacker, prelegent na europejskich wydarzeniach SEO i marketingu internetowego. Przed przejęciem Chill Fruit Web Consulting współpracował przy brytyjskim startupie Plus Guidaince. Współzałożyciel lokalnej agencji marketingowej w Oxfordzie – Sigma Digital. Obecnie prowadzi swój blog miloszkrasinski.com

1. W 2021 roku (mile/niemile) zaskoczyło mnie…

W 2021 mile zaskoczyło mnie, że pomimo kryzysu światowego związanego z pandemią, rynek SEO niewiele się zmienił. Oczywiście pewne strony tracą zainteresowanie na jakiś czas np., gdy to, co opisują, podlega restrykcjom sanitarnym, ale okres jest na tyle krótki, że strona szybko odbudowuje swoje poprzednie statystyki gdy tylko jej branża jest uwalniana. Przyznam szczerze, że byłem zaniepokojony tym, jak pandemia wpłynie na statystyki stron i tym samym na to, jak funkcjonuje moja agencja na co dzień. Na szczęście nie musieliśmy znacznie zmieniać naszego podejścia, aby wciąż osiągać pożądane efekty.

2. W 2022 czekam na…

W 2022 oczekuje na na dalsza rozszerszona współpracę z polskimi markami, które zaczynają podbijać rynki anglojęzyczne i nie tylko. Jestem nastawiony na rozszerzanie sieci kontaktów, a także chciałbym nawiązać współpracę z większą ilością przedsiębiorstw dużych i małych, które zamierzają wkraczać lub rozwijać się na rynkach międzynarodowych. Czekam również na nowe talenty, które być może zasilą szeregi specjalistów pracujących w naszej agencji.

3. W 2022 skupię swoje działania głównie na…

W 2022 skupię swoje działania głównie na doskonaleniu obecnych procesów i rozbudowywaniu współpracy z polskimi markami w ich przedsięwzięciach związanych z międzynarodowymi rynkami i prowadzeniem skutecznych kampanii (Digital PR / Outreach / Link Building Partnerships) dla nich, a co za tym idzie miarowym wzroście agencji i rozszerzaniem działalności.

Poprzednie 2 lata nie były łatwe dla nikogo, ale wiele przedsiębiorstw uświadomiło sobie siłę internetu i wpływu widoczności ich obecności online na sprzedaż i utrzymywanie klientów, którzy również w znacznym procencie byli przez jakiś czas uzależnieni od firm świadczących usługi poprzez Internet.


Daniel Holuk
Senior SEO Specialist, Ideo Force

Daniel Holuk

W branży SEO działa od 15 lat. Obecnie pracuje w Ideo Force, gdzie pełni funkcję team leadera, analityka i starszego specjalisty SEO. Pracował przy projektach m.in., dla LG Electronics, iParts, Cobi czy Melvit. Prowadzi szkolenia o różnym stopniu zaawansowania. Specjalista ds. kompleksowych audytów oraz optymalizacji SEO serwisów www, a w szczególności e-commerce.

1. W 2021 roku (mile/niemile) zaskoczyło mnie…

Trudno jest mi jest wskazać co w branży SEO zaskoczyło mnie w kończącym się roku 2021, obojętnie czy pozytywnie, czy też nie... prawdopodobnie nic. Można lubić lub nie lubić Google, ale trzeba im przyznać, że wyznaczony wiele lat wcześniej przez nich kierunek rozwoju SEO jest raczej niezmienny. Oczywiście pojawiają się czasem jakieś nowości (jak choćby "mobile first index"), ale wszystko to służy pierwotnemu celowi. Tym celem jest dostarczenie Użytkownikom wyszukiwarki treści w sposób komfortowy, czyli szybki i bezpieczny, oraz zgodnie z jego intencją. Są to dość ogólne pojęcia, ale jeśli się zastanowimy nad zmianami w tym roku, to zauważymy, że nasze strony powinny być dopracowane do wyświetlania na każdym urządzeniu, że ważne są opinie Użytkowników o naszych produktach, że w wynikach wyszukiwania Google pokazuje najbardziej odpowiedni tytuł strony pod dane zapytanie czy że szybkość i sposób ładowania się treści w przeglądarce Użytkownika ma znaczenie. To są wszystko elementy wpływające na komfort przeglądającego.

Jeśli miałbym wskazać natomiast coś negatywnego i dość irytującego, to ostatnie problemy z indeksacją treści, którą zauważam na niektórych stronach. Skoro w spisanych przez siebie wytycznych Google twierdzi, że treść jest najważniejsza i rzeczywiście Klient do tego dąży, to spodziewałbym się, że te wartościowe strony wyszukiwarka zechce odwiedzić i spróbować zaindeksować.

2. W 2022 czekam na…

Czekam na nieustannie rosnące wykresy z ruchu organicznego i rosnącą konwersję u naszych Klientów ;) To jednak nie wszystko. Czekam też na powrót do normalności w kontekście COVID-19 - czekam na powrót kolegów/koleżanek do biura, na możliwość zorganizowania burz mózgów na żywo, na więcej wydarzeń z branży SEO bez konieczności zasłaniania twarzy. Uważam, że praca zdalna bywa wygodna, ale nie zastąpi fizycznego kontaktu pracowników zespołu.

W 2022 roku czekam na dalszy rozwój wyszukiwarki i zmian w jej algorytmach. Google w ciągu kolejnych 12 miesięcy na pewno nas czymś zaskoczy.

3. W 2022 skupię swoje działania głównie na…

Dostarczeniu usługi skrojonej na potrzeby każdego z naszych Klientów. Każdy biznes, każda witryna to nieco inna historia. Chciałbym, aby współpraca między naszą agencją a Klientem polegała na zrozumieniu potrzeb obu stron - aby Klient był otwarty na propozycje specjalisty ds. SEO oraz oczywiście, aby ten sam specjalista rozumiał biznes Klienta. Tylko taka synergia ma szansę zakończyć się sukcesem. Do takiego stanu dążymy i będziemy dążyć w roku 2022.

Podobnie jak w latach poprzednich, skupiać się będę na edukacji współpracujących z nami Klientów. I nie chodzi tutaj aby zanudzać ich technicznym SEO - od tego typu problemów mają nas, tylko aby poznali najważniejsze potrzeby posiadanej przez nich witryny. Że są pewne stałe elementy, o które musimy zadbać chcąc "walczyć" o topowe pozycje w wynikach wyszukiwania.


Rafał Urbanek
Technology Director, numbers & intuition

Rafał Urbanek

Jako ekspert SEO wyspecjalizował się w pozycjonowaniu witryn e-commerce oraz technicznym SEO przy udziale bliskiej współpracy z web developerami. Przez ponad 8 lat pracy w krakowskich agencjach digitalowych rozwijał doświadczenie pracując przy projektach polskich i globalnych, m.in. dla klientów Unilever, Philips, Vitkac, Black Red White, Royal Canin. Obecnie, pełniąc funkcję Dyrektora Technologii, a także jako Partner w agencji numbers & intuition.

1. W 2021 roku (mile/niemile) zaskoczyło mnie…

Niemile

Siermiężność narzędzi do generowania treści na bazie GPT-3. Być może jest to przypadłość wieku dziecięcego, gdzie trzeba poznać całość dostępnych możliwości i wybrać odpowiednią ścieżkę rozwoju, natomiast uważam, że promowanie tych narzędzi jako remedium wszystkich problemów związanych z contentem, jest stanowczo przesadzone.

Z rzeczy typowo SEO-wych zdecydowanie negatywnie odbieram także aktualizację związaną z automatycznym generowaniem przez Google title dla stron. O ile sama aktualizacja „miała dobre zamiary”, to została wykonana w najgorszy możliwy sposób – całkowicie odbierając seowcom kontrolę nad tym elementem. Brak możliwości wpływania na kształt najważniejszego tekstu, który zobaczy użytkownik w wynikach wyszukiwania, powoduje, że prowadzenie rzetelnej statystyki odnośnie CTR-ów i „jakości title” pod użytkownika staje się fikcją… (oczywiście tylko w kanale organicznym).

Mile

Fakt, że branża SEO prężnie rozwija się coraz śmielej wykorzystując Pythona, język R czy też edukuje się ze statystyki to świetny kierunek. Szczególnie scena amerykańska, która jest w tym zakresie na wysokim etapie dojrzałości, o czym świadczy szerokie dzielenie się wiedzą i narzędziami. Coraz śmielsze korzystanie z dobrodziejstw, jakie niosą programowanie oraz twarda analiza danych, ściąga do branży więcej ciekawych ludzi, którzy mając doświadczenie w IT, mogą wnieść swoje lata doświadczeń, pomagając rozwijać branżę pod względem narzędziowym, który to aspekt według mnie wciąż pozostawia wiele do życzenia.

2. W 2022 czekam na…

Z jednej strony, tej bardziej matematycznej [numbers]:

…rozkwit narzędzi SEO bazujących na „inteligentnych” rozwiązaniach na bazie Machine Learning. Jako, że technologia ta jest coraz bardziej dostępna i łatwiejsza w użytkowaniu. Rozwiązania optymalizacyjne, które niedawno były dostępne tylko dla klasy enterprise, już niedługo powinny być osiągalne dla indywidualnych specjalistów.

Oraz od strony ludzkiej [intuition]:

…oczekiwałbym szerszego propagowania kompleksowości prowadzenia działań. Edukacja pod tym względem zmniejszy ilość problematycznych zapytań ofertowych w branży, które potrafią być frustrujące zarówno dla usługodawcy, jak i usługobiorcy. Z moich doświadczeń wynika, że mniejsze biznesy najczęściej potrzebują pomocy w naturalnym rozwoju całego biznesu, niż skupienia na rozwoju jednego kanału marketingowego. Tak na pierwszy rzut oka błahe sprawunki, jak dodawanie produktów do sklepu, uzupełnianie ich opisów, obróbka zdjęć, kategoryzacja produktów nowych, jak i obecnych czy tworzenie filtrów potrafią być wąskim gardłem rozwoju biznesu. Czasami lepiej zrealizować dodanie 20 nowych produktów na stronę, niż utworzenie 5 tekstów pod SEO… 😉

3. W 2022 skupię swoje działania głównie na…

Rozwoju innych kompetencji, niż typowo potrzebne tylko w SEO. Uważam, że łączenie kilku obszarów jak SEO, analityka, UX, service design, zarządzanie projektami przyniosą większą wartość biznesowi klientów. Sądzę, że jedną z kluczowych ról, które powinien posiadać biznes celem szybkiego rozwoju, jest konsultant posiadający szeroką wiedzę z wielu obszarów marketingu, co umożliwia mu spojrzenie na sprawy z wielu perspektyw. Końcowo przełoży się to na szersze pole postrzegania wielu kanałów pozyskiwania ruchu, ich wzajemny wpływ oraz, co najważniejsze, dostrzeganie okazji do wykorzystania. Przykładem takiego działania może być dostrzeżenie okazji na działanie RTM, co pozwoli być może uzyskać naturalne linki do strony. 😊Wiele osób stwierdzi, że koszta „konsultanta” będą ogromne. To oczywiście zależy… niemniej nie jest to na pewno „rocket science”. Najprostsze, ale odpowiednio prowadzone działania naprawdę przynoszą zadowalające efekty.


Sebastian Heymann
Head od SEO, EACTIVE #wiemyjak

Sebastian Heymann

SEO i Analitykę Internetową pogłębia od 2011 roku. Przygotowywał i realizował strategię widoczności dla najbardziej znanych marek w Polsce (e-podroznik.pl, przepisy.pl, woblink.com, 51015kids.eu, biletyna.pl). Jako Head of SEO czuwa nad realizacją i kierunkiem działań w zakresie pozycjonowania stron dla wymagających marek. "Należę do grupy szczęśliwców, którzy na co dzień robią to, co kochają. Analiza danych i rywalizacja o pole position w wynikach wyszukiwania jest moją pasją – cieszę się, że znajdują się okazje, takie jak ta, w których tą pasją mogę dzielić się z innymi".

1. W 2021 roku (mile/niemile) zaskoczyło mnie…

Rok w pigułce. Sporo zmian w drugiej części roku. Czy to zmiany miłe? Dopóki łatwo znajdować schematy działania - przyczyny wzrostów i spadków to są to zmiany raczej miłe. Niestety mogą na tym ucierpieć niektóre serwisy, ale nie jest to często ich wina. Dzieje się tak dlatego, że działania SEO dla tych serwisów nie są robione z odpowiednią sztuką, a coraz częściej są zwyczajnie niedoszacowane. Z ograniczonym budżetem coraz trudniej o wyniki, a próg wejścia w SEO jest coraz wyżej i zgodnie z trendem będzie się podnosił.

Niemile zaskakują mnie zmiany w wynikach wyszukiwania. Między innymi:

  • Google narzuca czarne tło co powoduje, że reklamy zlewają się z wynikami organicznymi.
  • Google testuje wyświetlanie grafik produktów na stronach kategorii, czasem jednak zamiast wielu grafik - pojawia się jedna.
  • Google wrzuca coraz częściej reklamę do wyników lokalnych (z Google Maps).
  • Google zaczęło wyświetlać na całą szerokość (desktop) wyniki Google Maps czy Featured Snippet.
  • Google coraz częściej wyświetla listing z pytania, które odpowiadają na problemy użytkowników, a przez to rośnie liczba Non-Click Searches.
  • Google bardzo rzadko wyświetla TOP10 wyników organicznych na pierwszej stronie.

Niesamowite jak Google zmniejszył wartość linków pozyskiwanych z masówek typu fora internetowe.

2. W 2022 czekam na…

Kolejne zmiany w wyglądzie wyników wyszukiwania. Trudno cokolwiek przewidzieć, ale spodziewam się, że Google zrobi wszystko, aby zatrzymać użytkownika w wynikach wyszukiwania lub spowodować kliknięcie reklamy. Już wiemy, że Google zamiast stronicowania będzie stosował Infinite Scroll. Oprócz tego ciągle będą pojawiać się mniejsze lub większe aktualizacje algorytmu.

Zapowiadane zmiany w Google:

  • Aktualizacja czynników Core Web Vitals.
  • Uruchomienie crawlowania strony wyłącznie z Googlebota Mobilnego.
  • Lepsze radzenie sobie z renderowaniem Javascriptu.
  • Walka z FakeNewsami i niewyświetlanie ich w wynikach wyszukiwania.
3. W 2022 skupię swoje działania głównie na…

W 2022 skupię swoje działania głównie na… strukturze serwisu.

Jest to największa bolączka serwisów. Brak dopasowania struktury serwisu do intencji użytkownika, a co za tym idzie “spadki” w kolejnych aktualizacjach. Powtarzający się schemat serwisów, które rankowały na frazy, na które rankować nie powinni, bo strona docelowa dla konkretnego słowa kluczowe pozostawia wiele do życzenia. Struktura to taki szkielet człowieka - jeżeli będzie z nim coś nie tak to człowiek będzie żył i się poruszał ale może jego postawa nie będzie idealna, a jego prędkość biegu nie będzie taka szybka - w zależności od tego, jak ten szkielet będzie działał.


Michał Masternak
Co-founder w Off-site.pl, Head of (off-site) SEO

Michał Masternak

Od lat planuję kampanie link buildingowe oraz odpowiadam za ich realizację i efekty. Pracowałem nad wieloma projektami o różnych budżetach. Dowoziłem wyniki dla wielu agencji SEO czy specjalistów w naszym kraju oraz po za nim. Od 2018 roku jestem zaangażowany w rozwój swojego projektu – off-site.pl.

1. W 2021 roku (mile/niemile) zaskoczyło mnie…

Wypowiadając się rok temu na blogu Ideo Force, chwaliłem ciszę i spokój, która niewątpliwie miała miejsce w 2020 r. Przewidywałem również, że to samo czeka nas w 2021 r. I rzeczywiście tak było – kilka „Core Update”, kilka „Spam Update”. Przeprowadzane bardzo ostrożnie, wręcz chciałoby się rzec – na raty, byle za bardzo nie bujało.

Core Web Vitals też okazał się nudą. Wydaje mi się zresztą, że największym wyzwaniem dla Google było w tym przypadku dostarczenie działających narzędzi do mierzenia najważniejszych wartości, przez co sama aktualizacja przeszła bez echa, a jej wpływ na wyniki był mizerny.

Muszę jednak przyznać, że początek roku był obiecujący – Product Review Update to bardzo ciekawa inicjatywa i kolejny krok prokonsumencki. Efekt był dosyć zabawny, bo z każdej strony docierały do nas newslettery czy reklamy o kolejnych i kolejnych konkursach, gdzie do wygrania były przeróżne nagrody w zamian za opinie. Ot, tak SEO kreuje trendy w marketingu.

Podsumowując – brak spektakularnych wzrostów, brak spektakularnych spadków, nie ma co badać, grupy facebookowe nie płoną, każdy robi swoje. Meh, nudy.

2. W 2022 czekam na…

Jak już przyszło mi narzekać na nudy, to może tym razem życzyłbym sobie trochę więcej szaleństwa. Podoba mi się ostrożne podejście do samych aktualizacji, ale przydałoby się coś większego, poważniejszego. Końcówka roku natomiast, pozwala mi przypuszczać, że będzie to kolejny cichy rok. Google aktualnie boryka się z dosyć trywialnymi problemami, jak np. indeksacja co nie napawa optymizmem.

3. W 2022 skupię swoje działania głównie na…

Większość mojej pracy to kampanie link buildingowe, a te w dalszym ciągu kopią aż miło! Ostatnie lata mnie rozleniwiają, bo oprócz dopracowywania aktualnie wykorzystywanych metod oraz prowadzonych badań nic nie utrudnia mi pracy, nic nie wymusza zmian.


Maciej Chmurkowski
Search Engine Optimization Specialist, Adinspire

Maciej Chmurkowski

Z wykształcenia automatyk i diagnostyk, zawodowo związany z SEO od 14 lat, obecnie głównodowodzący w Adinspire, działającym głównie na międzynarodowym rynku afiliacyjnym.  Zwolennik PBN`ów i testowania SEO-teorii, co zaowocowało nowym projektem pod nazwą Tarantula SEO. Poza SEO: koszykarz, manager powierzchni płaskich, strażak ochotnik.

1. W 2021 roku (mile/niemile) zaskoczyło mnie…

W 2021 roku niemile zaskoczyły mnie działania Google (prowadzone zresztą już od jakiegoś czasu) prowadzące do obniżenia ilości użytkowników z pierwszych miejsc wyników organicznych. Tendencja ta skutecznie zniwelowała nasze sukcesy, jeżeli chodzi o zdobywanie pozycji na interesujące nas słowa kluczowe. Obecnie ilość reklam i snippetów, zależnych oczywiście od intencji, nie gwarantuje tych samych konwersji co jeszcze parę lat temu. Myślę, że właśnie to, oprócz roku naszpikowanego corowymi aktualizacjami algorytmu, zmusza nas do zadania sobie pytania: "Quo vadis Google?".

2. W 2022 czekam na…

W 2022 czekam na dalszy rozwój algorytmu, jeżeli chodzi o NLP (Natural Language Processing). To bardzo ciekawe czasy dla specjalistów SEO - jeżeli bierzemy pod uwagę technologię, a samo bycie pośrodku wydarzeń jest z pewnością ekscytujące.
To samo dotyczy narzędzi powiązanych z AI. Ich rozwój w ostatnich miesiącach przybrał na sile i mam nadzieję, że dzięki temu uda nam się utrzymać w branży nieco dłużej (jeśli ktoś jeszcze nie wsiadł do tego pociągu, to jest to ostatni moment, niedługo odjeżdża).

Ciekawi mnie również wszystko, co dotyczy linków, obecnie czekamy na zakończenie grudniowych aktualizacji, aby rozpocząć nowe testy. Przez ostatnie 3 miesiące 2021 roku byliśmy świadkami wielu zmian, zastanawiam się, w jakim środowisku obudzimy się po nowym roku.

3. W 2022 skupię swoje działania głównie na…

W 2022 skupię swoje działania głównie na wspomnianych wcześniej testach. Ten rok będzie również dla nas próba sił, jeżeli chodzi o linkowanie z PBN (choć chyba wolę nazwę "microsites"). Do naszych procesów SEO wprowadziliśmy również działania w zakresie NLP/AI - liczę na to, że wprowadzą niemałą rewolucję.

Roku 2022 - "Bring it on!".


Szymon Słowik
Founder, Takaoto

Szymon Słowik

Od ponad 10 lat w branży. Audytor, trener, bloger (www.szymonslowik.pl), współzałożyciel dwóch firm z branży pozycjonowania - Takaoto (agencji SEO) oraz TarantulaSEO.com (dostawcy wysokiej klasy linków z serwisów zapleczowych / PBN). Prywatnie miłośnik szeroko rozumianej muzyki metalowej, amator sportów siłowych, Gliwiczanin, ojciec i mąż.

1. W 2021 roku (mile/niemile) zaskoczyło mnie…

W 2021 roku nie kojarzę jakichś wielkich SEO-wych zaskoczeń. Zgodnie z oczekiwaniami Core Web Vitals nie stało się z dnia na dzień istotnych czynnikiem rankingowym. SEO nie umarło i ma się dobrze. Na pewno widoczne były problemy z indeksacją spowodowane przez ograniczone zasoby Google. W połączeniu z niskim zaufaniem względem nowych domen, utrudniało to życie w pracy z nowymi projektami. Ale to też na dobrą sprawę nic nowego i zaskakującego. Trzeba nauczyć się z tym żyć i w miarę możliwości to obchodzić.

2. W 2022 czekam na…

Wzrost świadomości po stronie wydawców w zakresie link buildingu. Mam na myśli to, że sami powinni zadbać lepiej o swój profil linków. Na pewno nie ma co oczekiwać, że będzie to dotyczyć wszystkich, ale miło by było zobaczyć jakieś zmiany, chociażby po stronie największych wydawców, liderów w swoich kategoriach. Póki co obserwujemy głównie wzrost cen bez realnej poprawy kondycji SEO.

3. W 2022 skupię swoje działania głównie na…

Link buildingu zorientowanym na szukanie miejsc z dobrą kondycją, unikalnym profilu linków, który nie jest wielokrotnie mniejszy niż wolumen linków wychodzących. Ponadto czeka nas zapewne sporo małych rewolucji w SEO związanych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji - chociażby w kontekście generowania części treści.


Wojciech Szymański 
CEO, Ideo Force

Wojciech Szymański

Prezes Zarządu agencji e-marketingowej i e-commerce Ideo Force Sp. z o.o. posiadającej na koncie ponad 1000 zrealizowanych projektów e-marketingowych. Wśród klientów Ideo Force znalazły się między innymi takie marki jak Sephora, LG Electronics, Provident, Wolters Kluwer, Warta, GlaxoSmithKline, Tauron, Cobi, Pratt & Whitney, Max Elektro, LOT. 

1. W 2021 roku (mile/niemile) zaskoczyło mnie…

W 2021 roku niemile zaskoczyło mnie to, że Google pomimo dużych zapowiedzi koncentracji na czynnikach związanych z szybkością strony internetowej finalnie tylko w niewielkim stopniu je wdrożyło. Z rzeczy nie SEO to miło zaskoczył mnie też fakt, że era „no cookies” jednak rozpocznie się nieco później, niż było pierwotnie zakładane.

2. W 2022 czekam na…

W 2022 czekam na wdrożenie do czynników rankingowych Google elementów związanych z szybkością strony, a także z szerszym podejściem do page experience. Marki już przygotowują się do aktualizacji do algorytmów Google związanych z wcześniej wymienionymi elementami. Przypuszczam, że jakość strony i jej odbiór przez użytkowników będzie jednym z następnych core upade’tów.

3. W 2022 skupię swoje działania głównie na…

W 2022 skupię swoje działania głównie na budowie contentu oraz tworzeniu „link magnet’ów”, a to wszystko przy uwzględnieniu customer journey i customer needs. Mapowanie podróży klientów może pomóc w identyfikacji nowych treści i słów kluczowych, co z kolei przyciąga klientów z różnych etapów lejka sprzedażowego i generalnie ich podróży konsumenckiej. Jestem również przekonany, że konieczne będzie wiesze skupienie na intencji wyszukiwania w związku ze stopniowym wdrażaniem upadatu BERT (Bidirectional Encoder Representations from Transformers).


Zespół Ideo Force
AUTOR
tel.+48 17 860 09 59
Napisz do mnie
UDOSTĘPNIJ
in tw fb
Ocena artykułu:
Twoja ocena:
Średnia ocen użytkowników 3.9 na podstawie 8 ocen

Inne wpisy