Jak promować sklep ze zdrową żywnością?

Po boomie popularności fast-foodów, który swoją kulminację osiągnął na przełomie lat 90’/00’, społeczność powoli wraca na tory zdrowej żywności. To cenna wiedza dla e-commerce, które powinny o tym pamiętać podczas planowania strategii e-marketingowej.
25 czerwca 2019

Branża e-commerce rośnie w siłę każdego dnia. Nie sposób znaleźć dziedzinę, w której brakuje sklepu internetowego. Konkurencja nie śpi i każdego dnia dąży do uzyskania tytułu lidera. Co zrobić, aby móc się nim stać w branży ekologicznej żywności? Przede wszystkim porozmawiać z konsumentem.

Spis treści:

  1. Opowiem Ci historię...
  2. Jak wygląda Twoja strona?
  3. Dość teorii, więcej case’ów!
  4. Ile może kosztować promocja sklepu online ze zdrową żywnością?
  5. Streszczenie

Opowiem Ci historię... 

Czyli słów kilka o storytellingu dla ekologicznych produktów.

Era pustych komunikatów, które charakteryzują się prostym tekstem, zachętą do oferty i ładnym wizualnie zdjęciem powoli dobiega końca. Ich przesyt w Internecie nakierował konsumenta na poszukiwanie historii. Traktujemy zatem komunikację w mediach społecznościowych i wpisach na blogu jak serial czy kolejne tomy książki, rozdziały opowieści. Chcąc zaistnieć w ogromie treści, których dostarcza użytkownikom Internet, musimy przemyśleć, jak ma wyglądać nasza opowieść, czym się charakteryzować, czy powinna posiadać dedykowanego bohatera, grupę czy snuć wolną opowieść, do której zapraszać będzie za każdym razem nową postać.

Musimy znać cel, jaki chcemy osiągnąć oraz markę, jaką planujemy wykreować dla danej kampanii. Innymi słowy, użytkownik, który trafia na naszą stronę, zapoznaje się z komunikatem - co powinien o nim pomyśleć? Czy będziemy poruszać struny lekkiej, zabawnej opowieści czy naszym sprzymierzeńcem będą rodzinne fundamenty? Czy użytkownik ma wykrzyczeć, chcę tego więcej! A może, mam tyle do zmiany w swoim życiu - pomóżcie mi w tym. Snucie opowieści nie może być przypadkowe. Nie może zabraknąć nam dróg, które mają nas zaprowadzić do zakończenia. Powinno być od początku do końca realizowane według scenariusza. Możemy wspomóc się artykułami na blogu, w których rozwiniemy naszą opowieść (Link: https://www.ideoforce.pl/wiedza/8-prawd-o-blogu-firmowym-czyli-jak-przyciagnac-ruch-uzytkownikow,240.html), a następnie promować się przez kampanie w Social Media oraz w Google Ads.

Cyfryzacja społeczeństwa w Polsce postępuje dynamicznie, czego efektem jest silny rozwój sektora e-commerce. Według badań GUS dostęp do internetu posiada już ponad 84% gospodarstw domowych. Także na nisko zurbanizowanych obszarach czy obszarach miejskich sięga powyżej 80%. To już wystarczająco, aby z powodzeniem rozwijać działalność w sieci i promować tam swoją markę.


Dostęp do Internetu w gospodarstwach domowych (w %), 2018 r.

internet marketing
Gospodarstwa domowe posiadające dostęp do internetu w domu (w %)

Według raportu opublikowanego przez We Are Social szczególnie mocny wzrost w sektorze e-commerce na rynku globalnym, zanotowała branża „Food & Personal Care”.

obsługa e-commerce
 

Jak wygląda Twoja strona?

Firmy zmotywowane działaniami promocyjnymi, ustalają program, plan działania, scenariusz i ruszają z kampaniami, często zapominając o zoptymalizowaniu strony. Każde działanie promocyjne musi być budowane na podstawie mocnych fundamentów! Jeśli chcemy prowadzić użytkownika na stronę www, musi ona być do tego przygotowana zarówno pod kątem SEO, jak i UX. Nawet najlepsze kampanie, które przebiją się spośród ogromu treści, mogą nie zyskać pożądanej popularności, po tym, gdy użytkownik wejdzie na stronę i zdezorientowany z niej ucieknie. Niezależnie czy promujemy zdrową żywność, produkty użytku codziennego czy dobra luksusowe. Każdy sklep musi sfinalizować proces optymalizacji sklepu. Co należy zatem zrobić?

  • Audyt SEO strony, czyli sprawdzenie kluczowych aspektów związanych ze stroną i jej wyświetlaniem się w SERP-ach. Nagłówki, alty, opisy, szybkość ładowania strony, optymalizacja pod urządzenia mobilne itp.
  • UX – user experience, czyli czy strona jest zoptymalizowana pod użytkownika. Czy jest intuicyjna, klarowna i łatwa w obsłudze i znalezieniu niezbędnych informacji.
  • Pozycjonowanie - nie jest warunkiem koniecznym, ale potęguje efekty działań promocyjnych dzięki wyświetlaniu witryny wyżej w wynikach wyszukiwania.
  • Bogaty content  – to ważne, aby użytkownik, który dotrze na stronę internetową, mógł znaleźć kluczowe informacje o firmie i opisach kategorii. Treści możemy zmieniać w czasie kampanii, dopasowując je pod nasz scenariusz. Nie możemy jednak wpuścić użytkownika na stronę, na której nic oprócz dezorientacji go nie czeka. Gdy brak Ci czasu na uzupełnieniu treścią, pomyśl nad outsourcingowaniem pracy.
Doskonale wiemy jak promować sklepy internetowe ze zdrową żywnością. Prowadzimy skuteczne kampanie, które sprowadzają do sklepu nowych Klientów. Zwiększamy zyski e-commerce!
Skontaktuj się

 

Dość teorii, więcej case’ów!

Organic Farma zdrowia to sklep internetowy, w którego ofercie znajdziemy szeroką gamę produktów z kategorii zdrowej żywności, która może nie opowiada historii, ale pozwala użytkownikowi w łatwy sposób dotrzeć do dobrze przygotowanej strony, wykorzystując do tego dostępne narzędzia marketingowe: kampanie płatne, SEO, optymalizację strony, content. Na głównej stronie, bezpośrednio po wejściu na witrynę widzimy wszystkie kluczowe informacje: ocenę konsumentów (wzbudzenie zaufania), dostęp do kategorii produktów (uporządkowane informacje, intuicyjność przemieszczania się po stronie), promocje (działanie perswazyjne, aby nie odstraszyć użytkowników wysokimi cenami), nagrody (działanie brandingowe, wpływające na wzmocnienie marki).

sklep organic farma zdrowia

Strona jest przygotowana dla osób charakteryzujących się odmiennymi potrzebami – łowcy okazji (promocje), użytkownicy o odmiennych preferencjach diet (bezglutenowa, bezmleczna, prozdrowotna), idealiści (szukający rzetelnych firm, działających na rynku fair).

Co więcej, oprócz optymalizacji, Organic farma zdrowia zadbała również o pozycjonowanie strony, aby znajdowała się wyżej w wynikach wyszukiwania zarówno poprzez działania zmierzające do zdobycia wartościowych linków, jak i ilości stron odsyłających ogółem.

struktura linków organic24.pl

Strona jest nasycona frazami kluczowymi, które są odpowiednio podlinkowane tak, że znajdują się w TOP10 (750), jak i TOP 50 (ponad 5,5 tys. Fraz) fraz kluczowych.

Ilość fraz sklepu internetowego ze zdrową żywnością

Organic Farma zdrowia nie jest jednak wolna od błędów. Widać na podstawie linków strony, że organic24.pl zmniejszył ilość linkowania witryny, ponieważ od maja nastąpiło zredukowanie stron odsyłających:

linkowanie strony ze zdrową żywnością organic24.pl

Patrząc na działania konkurencji, strona organic24.pl powinna spotęgować ilość linkowania, a nie je ograniczać.

Porównanie struktury linków stron ze zdrową żywnością

Mimo iż strona organic24.pl osiąga dobre wyniki, to w zestawieniu ze stronami konkurencji jej struktura linków jest zdecydowanie mniejsza. Strona ze zdrową żywnością biosklep.com.pl posiada niemal 13 tysięcy słów kluczowych w TOP10, co stanowi 17-krotność ilości słów kluczowych strony organic24.

A jak z optymalizacją strony? Niestety, ale organic24.pl zapomniała o odpowiednich meta description, meta title, nagłówkach czy szybkości strony.

W sieci widoczny jest wzrost ilości stron oferujących zdrową żywność, które dbają o odpowiednie przygotowanie swojej strony i możliwości dotarcia do niej użytkownika.

W czasie przygotowania artykułu, wyszukując sklepy oferujące zdrową żywność, trafiliśmy w target różnych stron określony w kampaniach Google Ads. To niezwykle istotne, aby odpowiednio określić grupę docelową według zainteresowań, aby precyzyjniej trafiać do użytkowników.

Reklama google ads marketu bio – sklepu ze zdrową żywnością

Tym samym, trafiamy do sklepu Marketbio, który w dużej mierze bazuje na wzbudzeniu zaufania. Marka, którą buduje sklep skupia się na utworzeniu w głowie odbiorcy wizji e-commercu, któremu możemy ufać i któremu zaufało już wielu użytkowników. Aż w trzech miejscach zawarł informacje o zaufaniu użytkowników serwisu CENEO, Google oraz trusted shops. Co więcej, sklep zadbał również o wizualną część swojego sklepu, w którym dominują jasne, pastelowe kolory, które wywołują spokój. W logo widzimy liść nad słowem bio, które dodatkowo jest oznaczone kolorem zielonym. Całość wizualna wpływa także na branding marki – kojarzymy ze spokojem, zamiłowaniem do natury (przecież mamy nawet w logo element flory! J). Ponadto, sklep odnosi się w pierwszym slajdzie do swoich Klientów, którym dziękuje. To wpływa na poczucie – też chcę być w ich grupie, chcę być częścią ich społeczności i być przez nich doceniany!

Dodatkowo strona jest prosta i intuicyjna. Posiada rozbudowane menu z listą rozwijaną, dzięki czemu użytkownik już na początku może dostać się do miejsca, które go interesuje, pomijając te, które nie są tożsame z jego potrzebami.

marketbio

Jednak... marketbio również nie zadbał o odpowiednią optymalizację. Alty, szybkość, mapa strony… - brakuje tego.

Podsumowanie celu: Stworzenie łatwej w obsłudze, intuicyjnej strony, która wyświetla się wysoko w wynikach wyszukiwania. Zoptymalizowanej przez UX. Wykorzystanie Google Ads do promowania produktów kierując na odpowiednio określony target.

Uwierzę, jak zobaczę! Sprawdźmy wideo marketing stron

Wiodące marki zajmujące się promowaniem zdrowej żywności wykorzystują materiały wideo, w których bohaterami są osoby z odmiennych grup społecznych, demograficznych. Dzięki temu docierają z komunikatem szerzej. Tymbark swojej promocji nie tylko wykorzystuje materiały dedykowane do różnych grup docelowych, ale także charakteryzujących się odmiennymi priorytetami. Osoby, które cenią sobie zdrowie, jak i osoby, które kochają życie. W jednym z komunikatów pokazuje jak łączyć radość życia z produktami Tymbark, w drugiej wykazuje zalety zdrowych produktów, jakie posiada w swojej ofercie, dodając komunikat, jak są tworzone – ekologicznie, z krajowych upraw. Użytkownik, który dociera na stronę, ma możliwość wyboru, jakie materiały chce oglądnąć.

dostępne opcje wyboru na stronie Tymbark.com

strona internetowa Tymbark.com dopasowana pod użytkowników

Odbiorca może wybrać content, który go interesuje – ofertę dla starszych, młodszych, aktywnych sportowo, aktywnych mobilnie. Po wyborze przekierowany zostaje do podstrony, która nasycona jest dedykowaną treścią. Może także wejść w dyskusję z innymi użytkownikami lub wymienić się zdjęciami – np. z przepisami lub sportowymi eskapadami.

Podsumowanie celu: Dotrzeć do szerokiego grona odbiorców, zbudować markę promotora zdrowej żywności i radości życia. Przekaz krótki, treściwy, pozytywny.

Trochę więcej, trochę szerzej, czyli o nowych odbiorcach

Tymbark swoje działania reklamowe rozszerza na różne grupy odbiorców, kierując elastycznie komunikaty pomiędzy poszczególnych zainteresowanych. Niektóre marki przez większość funkcjonowania kierowały swój przekaz do wąskiej grupy odbiorców i na nich skupiały swoją uwagę. Wraz z rozwojem konkurencji, zdały sobie sprawę z konieczności rozszerzenia grona zainteresowanych. Chcąc zdywersyfikować swoje działania, warto przestudiować biznesplan, przeanalizować produkt i sprawdzić potencjał innych grup, które można zainteresować ofertą.

Kubuś na stronie głównej daje możliwość wyboru użytkownikowi podstrony, która go interesuje – dla rodziców, lub dla dzieci. Przechodząc w dane miejsce, możliwy jest wybór spośród interesujących go zakładek.

strona internetowa kubuś.pl dopasowana pod różnych odbiorców

Przechodząc na stronę, możemy znaleźć dedykowane aktywności, dopasowane pod odbiorców. Pozwala to na zainteresowanie szerszej grupy użytkowników, budowanie z nimi relacji, co w konsekwencji umożliwi zaoferowanie im produktów.

Podsumowanie celu: Rozszerzenie grupy odbiorców i potencjalnych klientów, wiąże się z szerszym gronem zainteresowanych naszymi produktami. Działanie to z jednej strony wpływa na pozyskanie nowych adresatów, z drugiej natomiast ich klasyfikację i nasycenie podstron informacjami, które ich interesują, nie zniechęcając tym samym komunikatami, które ich nie dotyczą. Dedykowane podstrony sprawiają, że użytkownicy nie rozpraszają się, nie błądzą pomiędzy treściami, ale napędzają swoją motywację do działania dzięki przeklikiwaniu się pomiędzy treściami, które ich bezpośrednio dotyczą.

Markety, hipermarkety i zdrowa żywność..

..zdecydowanie mogą iść ze sobą w parze. Promując produkty, możemy pozwolić sobie na budowanie marki, manewrując komunikatami, tworząc historię. W przypadku dużych sklepów, które w swojej ofercie mają pełną gamę artykułów – zdrowych, mniej zdrowych, przetworzonych po chemię, produkty użytku codziennego należy do tematu promowania zdrowej żywności podejść z innej strony. Tak, aby użytkownik nie musiał zbyt dużego wysiłku wkładać w poszukiwania interesującej go treści, zniechęcając się nadmiarem bezużytecznej w danej chwili.

Po pierwsze, wyjątkowość

Odbiorcy dzisiaj potrzebują jasnych komunikatów, prostej drogi, dedykowanych rozwiązań. Mało, który użytkownik będzie miał czas i ochotę na szukanie informacji na stronie. Dlatego też ważne, aby była ona intuicyjna, prosta, dopasowana pod użytkownika, zoptymalizowana pod UX i skondensowana. Tym samym, w przypadku dużych wielkopowierzchniowych sklepów, warto utworzyć dedykowane podstrony, landing page, które pozwolą użytkownikowi na znalezienie dokładnie tych informacji, które znajdują się w kręgu ich zainteresowań. Z dedykowanej strony skorzystało TESCO.

dedykowane landing page pod hipermarkety - tesco

Osoby zainteresowane tematem produktów ekologicznych nie tylko znajdują interesujące ich materiały, ale również mogą wyszukać poradniki, artykuły, a także budować swoją społeczność.

wygląd landing page TESCO

Na stronie można znaleźć nie tylko odnośniki do produktów, ale również Tesco dba o swoją społeczność poprzez udostępnienie podstrony z możliwością publikacji zdjęć na niej.

Podsumowanie celu: Budowanie społeczności, pokazywanie firmy jako eksperta w branży, ukierunkowanie odbiorców na dedykowany landing page, na którym będą mogli znaleźć wszystkie potrzebne informacje a przy okazji poznać firmę.

A co, gdy nie jesteśmy gotowi na milowy krok?

Wbrew pozorom duże marki nie zawsze mają w sobie odwagę lub chęć do podjęcia kroków na szeroką skalę. Biedronka w swoim sklepie utworzyła podstronę z produktami BIO, na którą można wejść przez listę rozwijaną. Podstrona ta nie wyróżnia się tak jak dedykowany landing page czy podstrony, na które możemy wejść z menu, jednak jest już to krok naprzód prowadzący do promocji zdrowej żywności. Pozwala to użytkownikowi na wybór grupy produktów, które go interesują i wejście na dedykowaną podstronę poświęconą stricte danemu tematowi. Takie pogrupowanie produktów dostarcza użytkownikowi rozwiązanie, które go interesuje, nie rozpraszając uwagi na produkty niepowiązane.

Rozwiązanie to jest o tyle korzystne, że jest najtańszą w realizacji i najmniej czasochłonną alternatywą indywidualnej promocji oferowanych produktów. Niemniej jednak jest to działanie po linii najmniejszego oporu. Nie wykazuje się ani specjalnym podejściem, ani budowaniem relacji, społeczności a przede wszystkim nie wpływa znacząco na budowaną markę.

BIOprodukty w biedronce

Podsumowanie celu: Wyjście naprzeciw oczekiwaniom odbiorców poszukujących zdrowej żywności, ALE bez radykalnych, kosztownych zmian i z niskim oddziaływaniem.

Podsumowując, promocja sklepu ze zdrową żywnością w dużej mierze pokrywa się z działaniami reklamowymi innych branż. Po pierwsze optymalizacja, poprawa widoczności strony po drugie dedykowane rozwiązania, indywidualne podejście. Różnica tkwi w contencie. Warto więc ułożyć scenariusz i wedle niego działać. Budowanie marki kampanii jest procesem czasochłonnym i wymagającym sporych nakładów kreatywności. Tym samym, jeśli brak Wam czasu lub pomysłu, warto zainwestować w działania promocyjne i outsourcingować wyspecjalizowanej agencji promocje swojej oferty nadzorując przy tym jej przebieg.

Jak zaimplementować pomysł w kampanii swojego sklepu?

Ile może kosztować promocja sklepu online ze zdrową żywnością?

Platformy e-commerce są dość specyficznym przedmiotem promocji w sieci, wymagającym odpowiednio dobranych prac. Dlaczego? Z jednej strony ilość treści na stronie (produkty, kategorie, blog, informacje handlowe i biznesowe itp.) sprawia, że ma ogromny potencjał w zakresie SEO/SEM, content marketingu czy nawet social media.

Z drugiej strony bardzo często właściciele sklepów zapominają lub nie zdają sobie sprawy z elementarnych błędów, które znacząco wpływają na efektywność nie tylko promocji ale i samej sprzedaży. Źle zoptymalizowana ścieżka w koszyku zakupowym, która z jakiś powodów zniechęca użytkowników do finalizacji transakcji. Generyczne czy wręcz skopiowane z katalogu producenta opisy produktów. To tylko niektóre przykłady.

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco z naszymi artykułami. Nie przegap najciekawszych tekstów.

Administratorem udostępnionych przez Ciebie danych osobowych jest Ideo Force Sp. z o.o. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak ich niepodanie uniemożliwi świadczenie usług na Twoją rzecz. Dowiedz się więcej o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci uprawnieniach w Polityce prywatności.

Świadomość koniecznych do spełnienia wymogów dobrego e-commerce stale rośnie pośród polskich przedsiębiorców. Nie w każdym przypadku jest jednak wystarczająca. W takich sytuacjach warto zaufać ekspertom i zwrócić się do nich z prośbą o analizę strony. Zalecane jest to szczególnie przed rozpoczęciem dużych i intensywnych kampanii reklamowych albo w sytuacji, kiedy zaczynają Cię niepokoić spadki ruchu na stronie lub inne niepożądane zjawiska.

Klienci często zaczynają współpracę z nami od zlecenia analizy sklepu online. Weryfikujemy go zarówno pod kątem optymalizacji SEO (na poziomie kodu źródłowego, opublikowanych treści itd.) oraz zachowania standardów UX. Efektem prac jest raport zawierający rekomendacje zmian, które należałoby wprowadzić przed rozpoczęciem jakichkolwiek innych działań. W zależności od wielkości serwisu, analizy mogą potrwać nawet kilkanaście dni i kosztować więcej niż kilkaset złotych.

Bardzo często równolegle wykonujemy dla klientów benchmarkingi konkurencji oraz opracowujemy strategie marketingowe. Analizy dostarczają aktualnej wiedzy, która jednocześnie staje się podstawą pod przyszłe działania marketingowe. Zazwyczaj obejmują ocenę aktywności konkurencji w sieci na płaszczyźnie SEO / SEM, Social Media, Content Marketing, On-site marketing czy Communication Strategies. Budowana na tej podstawie strategia prezentuje rekomendacje działań i narzędzi promocji, nakreśla sposoby kreowania komunikacji z otoczeniem marki oraz określonego wizerunku.

Tego typu projekty są czasochłonne. Analizy bazują zazwyczaj na min. 3 konkurencyjnych markach, a strategie obejmują wszystkie pola komunikacji marketingowej. W związku z tym dość często zdarza się, że ich przygotowanie może trwać nawet miesiąc, a ceny oscylują powyżej kilku tysięcy złotych.

Kiedy zakończone zostaną już prace przedwstępne, następnym krokiem jest już właściwa promocja sklepu online ze zdrową żywnością. I tutaj niezwykle ciężko podać jakiekolwiek ramy kwotowe. Ilość i różnorodność działań, stopień ich złożoności, unikalne koncepcje, nieszablonowe aktywności oraz wiele innych czynników sprawiaj że jakakolwiek cena będzie podana z olbrzymim marginesem błędu. Podanie precyzyjnych kosztów możliwe jest dopiero po indywidualnym zapytaniu skierowanym do agencji, do którego gorąco zachęcamy!

Streszczenie

  • Era pustych komunikatów, które charakteryzują się prostym tekstem, zachętą do oferty i ładnym wizualnie zdjęciem powoli dobiega końca.
  • Ich przesyt w Internecie nakierował konsumenta na poszukiwanie historii.
  • Cyfryzacja społeczeństwa w Polsce postępuje dynamicznie, czego efektem jest silny rozwój sektora e-commerce.
  • Według badań GUS dostęp do internetu posiada już ponad 84% gospodarstw domowych.
  • Firmy zmotywowane działaniami promocyjnymi, ustalają program, plan działania, scenariusz i ruszają z kampaniami, często zapominając o zoptymalizowaniu strony.
  • Każde działanie promocyjne musi być budowane na podstawie mocnych fundamentów!
  • Platformy e-commerce są dość specyficznym przedmiotem promocji w sieci, wymagającym odpowiednio dobranych prac.
Zespół Ideo Force
AUTOR
tel.+48 17 860 09 59
Napisz do mnie
UDOSTĘPNIJ
in tw fb
Ocena artykułu:
Twoja ocena:
Średnia ocen użytkowników 5.0 na podstawie 2 ocen

Inne wpisy