Marketing na Dzień Kobiet

8 marca sklepy wypełniają się czekoladkami i kwiatami, a wszystko po to, by „skusić” mężczyzn na promocje z okazji Dnia Kobiet. W Internecie marki przygotowują kreatywne posty, aby w tym dniu wyróżnić się spośród innych i przykuć uwagę swoich fanów.
8 marca 2019 [aktualizacja: 06.03.2020]

Każdego roku, marki przygotowują specjalne oferty, kampanie reklamowe i akcje promocyjne. Część z nich idzie znacznie dalej i propaguje swoimi działaniami postawy społeczne, zwracając uwagę na problemy dotykające kobiety na całym świecie. Międzynarodowy Dzień Kobiet już w niedzielę. Jako że idea tego święta w marketingu internetowym ma szczególne znaczenie, a ubiegły rok obfitował w interesujące wydarzenia, postanowiliśmy zaktualizować nasz artykuł.

Spis treści:

 1. Dzień Kobiet 2020
 2. Dzień Kobiet 2019

W Polsce, już od lutego wzrasta zainteresowanie Dniem Kobiet. Sklepy prześcigają się w rabatach, a konsumenci wypatrują okazji do tańszych zakupów i uczestnictwa w specjalnych wydarzeniach.

Dzień Kobiet 2020

Na początek przyjrzyjmy się obniżkom cen, które mają zazwyczaj miejsce podczas różnych świąt, nie tylko w Dniu Kobiet. Możecie zajrzeć do naszego Kalendarza marketingowego 2020 i sprawdzić, kiedy jeszcze warto pomyśleć nad zorganizowaniem wydarzenia interesującego z punktu widzenia konsumenta i branży.

Rabaty od kilku do kilkudziesięciu procent to jedna z najpopularniejszych praktyk. Na fanpage bydgoskiego sklepu marki Levis dodano informację o 20% rabacie na kolekcję damską.

 

Poniżej sklep z branży obuwniczej, który przygotował dla klientów obniżkę cen tylko 8 marca.

dzien kobiet marketing
źródło: https://www.eobuwie.com.pl/

Popularnością cieszy się nie tylko rabat, ale także darmowa dostawa czy użyteczne dodatki do zamówienia, takie jak np. torba bawełniana.

rowinska dzień kobiet
źródło: https://rowinskabusinesscoaching.com/

Przejdźmy do inicjatyw społecznych związanych z kobietami i połączonych z 8 marca. W sieci głośno zrobiło się za sprawą akcji Bolt. Firma poruszyła ważny społecznie temat – wynagrodzenie kobiet w Polsce. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, wynagrodzenie mężczyzn w październiku 2018 r. było wyższe od wynagrodzenia kobiet o 19,9%. Odpowiedzią firmy na to zjawisko jest zniżka dla kobiet na 5 kolejnych przejazdów. Warunkiem jej otrzymania jest zrobienie selfie, dodanie zdjęcia do relacji i oznaczenie Bolt Poland. W poście na Instagramie dodano, że rabat nie rozwiąże problemu, ale z pewnością przyczyni się do budowania świadomości w tym temacie. Zarówno zwolenników, jak i przeciwników akcji nie brakuje. Jedno jest pewne, mówi się o niej!

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Mówi się, że w Polsce różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn są stosunkowo niewielkie. To nie do końca prawda. Najnowszy raport Głównego Urzędu Statystycznego wskazuje, że miesięczne wynagrodzenie mężczyzn w październiku 2018 roku było o 19,9% wyższe niż kobiet. Naszym zdaniem to nie jest ani mało, ani w porządku. Dlatego z okazji Dnia Kobiet chcemy zwrócić uwagę na problem, oferując wszystkim kobietom symboliczne 19,9% zniżki na kolejne przejazdy Boltem. Wiemy, że żaden rabat nie rozwiąże problemu - ale budowanie świadomości to pierwszy krok do zmian. 1. Zrób dowolne selfie, dodaj do story, oznacz @bolt_poland i #19i9 2. W niedzielę sprawdź wiadomości i odbierz kod -19,9% na 5 kolejnych przejazdów Udostępniajcie ten post - bo im więcej kobiet (i mężczyzn) pozna te statystyki, tym lepiej dla wszystkich. Z góry dziękujemy! #Bolt #SmartRides #19i9

Post udostępniony przez Bolt Poland (@bolt_poland)

Dzień Kobiet 2020 w ciekawy sposób świętuje Galeria Północna w Warszawie, otwierając w 8 marca ponad 50 sklepów. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że w Polsce obowiązuje zakaz handlu w niedzielę. Jest to jednak możliwe, ponieważ sklepy będą obsługiwane nie przez pracowników, a właścicieli, na co już prawo w Polsce zezwala. „Handlowa niehandlowa” to wydarzenia, któremu będzie towarzyszyć wiele atrakcji.

dzień kobiet
źródło: https://pl-pl.facebook.com/galeriapolnocna/

Firma Redro, z okazji Dnia Kobiet zorganizowała akcję charytatywną. Przez cały marzec można kupować unikatowe, specjalnie na tę okazję zaprojektowane plakaty. Część zysków ze sprzedaży zostanie przekazana dla organizacji Centrum Praw Kobiet. Marka chce w ten sposób zwrócić uwagę na problem przemocy i dyskryminacji kobiet.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

⚡Zbliża się marzec, a wraz z nim wyjątkowa akcja #zRedrodlakobiet!⚡ W naszej ofercie, z okazji Dnia Kobiet💐 pojawi się 10 unikatowych plakatów. Są one niezwykłe dlatego, że w dniach 1.03 - 31.03 z każdej sprzedanej sztuki (niezależnie od rozmiaru) przekazujemy 30 zł dla organizacji Centrum Praw Kobiet.💛 ✨Chcemy w ten sposób zwrócić uwagę na problem przemocy i dyskryminacji kobiet.✨ Plakaty przedstawiają niezwykłe kobiece👩 cechy osobowości: 🔸odwagę 🔸cierpliwość 🔸wielozadaniowość, 🔸piękno 🔸siłę 🔸niezależność 🔸kreatywność, 🔸wytrwałość 🔸wrażliwość i 🔸siostrzeństwo. Będą więc wspaniałą ozdobą w domu, biurze ale sprawdzą się też rewelacyjnie, jako prezent🎁 dla mamy, siostry czy przyjaciółki.👩‍🦰 Link do kolekcji już od 1 marca w bio naszego profilu. __________ #redro #fototapetyredro #fototapetynawymiar #fototapet #wnetrza #wnętrza #inspiracjewnetrz #walldecor #aranżacjawnętrz #design #dekorowanie #pięknewnętrza #mieszkajpiękne #dekoratorwnetrz #architekturawnętrz #architektwnętrz #architektwnetrz #plakat #plakaty #dzieńkobiet #8marca #8marca🌷 #zRedrodlakobiet #kobieta #kobiecość #centrumprawkobiet #sila #stopprzemocy #wspieramy

Post udostępniony przez Fototapety redro.pl (@fototapety_redro.pl)

Jak widać, Dzień Kobiet jest okazją do wypromowania marki, zwrócenia uwagi na problemy dotykające kobiety oraz wsparcie rozwiązań i instytucji działających na rzecz kobiet. Dlatego, nie tylko właściciele e-commerce mają okazję do świętowania wraz z kobietami, ale firmy świadczące usługi i producenci.

Tworzymy strategie marketingowe, które sukcesywnie wdrażamy! Wiemy, jak zdobyć sukces dla naszych Klientów.
Skontaktuj się

Dzień kobiet 2019

Coraz częściej możemy zobaczyć, że Międzynarodowy Dzień Kobiet to doskonała okazja do tego, aby zwrócić uwagę na inne, ważne dla społeczeństwa problemy.

Dzisiaj wybraliśmy dla Was 8 ciekawych, naszym zadaniem, akcji z okazji Dnia Kobiet, które prezentujemy poniżej, a w drugiej części tego wpisu znajdziecie garść inspiracji, jak przygotować kampanię marketingową na ten dzień.

 

kcje społeczne

Avon wspiera ogólnoświatową kampanię stand4her. Globalna kampania marki ma na celu wspieranie kobiet na całym świecie przede wszystkim w wyrażaniu siebie, w rozwijaniu swoich kompetencji oraz pomaganiu im w rozwoju i spełnianiu zawodowym.

dzień kobiet
Źródło: https://lifestyle.newseria.pl/biuro-prasowe/uroda/avon-wspiera-kobiety-na,b311172622

Krakowski Alarm Smogowy przygotował kampanię, której celem jest zwiększanie  świadomości wymagań uchwały antysmogowej. Kampania wystartowała 1 marca, a jej punkt kulminacyjny jest właśnie 8 marca.

Dzień kobiet e-marketing
Źródło: https://www.facebook.com/ZielonaMalopolska

Starbucks i Power Speech na Dzień Kobiet - z okazji Dnia Kobiet, Krakowski Starbucks organizuje spotkanie dla kobiet, które ma  motywować i inspirować kobiety do tego, aby zawsze pozostawały wierne swoim wartościom, nie bały się podejmować decyzji, które mogą okazać się niepopularne.

Dzień kobiet

Fundacja Sukces Pisany Szminką i akcja #NiePrzepraszamZa została skierowana oczywiście do kobiet, a jej celem jest zmobilizowanie kobiet do tego, aby miały pewność i wiarę w siebie. W akcję włączyło się wiele znanych kobiet. Akcja ma pokazać, za co kobiety w dzisiejszym świecie nie muszą przepraszać.

E-marketing na Dzień Kobiet

Akcje rekrutacyjne

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych przygotowały kampanię rekrutacyjną skierowaną do kobiet. „Każdy superbohater ma własną historię” – taki jest początek spotu promocyjnego realizowanej kampanii, której celem jest zachęcenie kobiet do wstąpienia w szeregi US Air Force.

Akcje rekrutacyjne
Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=XA7c4FoT1SA

Pratt & Whitney Rzeszów z okazji Dnia Kobiet zorganizował Rekrutacyjny Dzień Otwarty dla Pań. Podczas tego dnia można zobaczyć jak wygląda hala produkcyjna oraz poznać pracujące już operatorki. Dodatkowo można zgłosić się na spotkanie z rekruterką, która opowie jak wygląda praca w firmie.

akcja rekrutacyjna


Kampanie sprzedażowe

Marka Yes, dla rozważnych i spontanicznych, w swoim sklepie internetowym przygotowała specjalną promocję na zakupy. Z promocji można korzystać  już 15 lutego i zrobić sobie prezent na 8 marca.

yes

Real Time Marketing

Marka McDonald’s na swoim fanpage opublikował Real Time Marketingowy post z okazji Dnia Kobiet, pokazujący że nie ma różnic między kobietami i mężczyznami.

Akcje e-marketingowe w Dniu Kobiet

Dzień kobiet to już nie tylko kojarzone z tym świętem „goździki i rajstopy”,  to kolejna okazja, którą możemy wykorzystać w naszych działaniach marketingowych.

A jak zatem przygotować skuteczną kampanię reklamową na Dzień Kobiet?

Kampanie reklamowe

Bardzo często w działaniach performance sklepy skupiają się na targetowaniu reklamy na tych, którzy poszukują prezentu, ale czy to jedyny słuszny  kierunek? Jak widać na wielu przykładach niekoniecznie. Kto przecież sprawi kobiecie lepszy prezent niż ona sama sobie?

Targetowanie, kim są nasi potencjalni klienci i dokąd zmierzają?

Planując kampanię z okazji Dnia Kobiet przygotuj dwie reklamy skierowane do dwóch grup: mężczyzn, którzy planują zakup prezentu dla kogoś i kobiet, które chcą same siebie obdarować upominkiem. Przy reklamach dla tej pierwszej z grup, pamiętaj, że budżety przeznaczone na prezenty są różne, dlatego zadbaj o zdywersyfikowaną ofertę, w której Twoi odbiorcy będą mogli wybrać zarówno z propozycji produktowych, jak i cenowych. Pamiętaj, że według badań mężczyźni bazują na twardych danych.

Kolejną reklamę targetuj na kobiety. Kobiety skupiają się na promocjach, wyprzedażach, działają bardziej emocjonalnie. Ponadto, są opiekuńcze, ale lubią być także rozpieszczane. Cenią sobie, gdy ktoś je może w niektórych obowiązkach wyręczyć. Oznacza to, że najważniejsze, abyś zadbał o taki pakiet, który będzie zawierać zarówno promocje przeznaczone tylko dla nich, ale także pakiety np. rodzinne.

 

Przekaz reklamowy, czyli mów do mnie tak, że będę chciał(a) Cię słuchać

Odpowiednio sformułowany komunikat to połowa sukcesu. Treść musi być dopasowana do grupy docelowej – język, styl, forma. Jeśli naszą grupą docelową są kobiety młodsze, w wieku do 25 lat – zadbaj o kolorową grafikę, wyraźne napisy, tekst z emotikonkami. Kobiety powyżej 25 roku życia niekoniecznie są zwolenniczkami jaskrawych, krzykliwych komunikatów – pomyśl nad estetyczną, oryginalną grafiką i tekstem, który przemówi językiem korzyści.

Kobiety w dniu ich święta szukają czegoś wyjątkowego, czegoś, co wybije się spośród pozostałych propozycji. Zatem wczuj się w rolę kobiety i zastanów się, co być chciał usłyszeć.

Wybierz produkty do promocji

Niekoniecznie musisz w ramach promocji przecenić wszystkie swoje produkty w sklepie, aby wzbudziła ona zainteresowanie użytkowników. Zastanów się, jakie produkty mogą być najbardziej interesujące dla kobiet i jednocześnie, na które możesz udzielić najwyższych zniżek – na ich promocji się skup, np.  bestsellerowa gąbeczka soniczna, która zapewni Twojej skórze nieskazitelny blask, tylko dzisiaj z kodem dzienkobiet 20% taniej!

W przypadku przekazu skierowanego do mężczyzn pamiętaj, ze tu pomocne będą twarde dane – 90% naszych konsumentek jest zadowolona z zakupu – sprawdź opnie innych użytkowników i zainspiruj się.

 

zy tylko rabaty i promocje? 

Oprócz typowych promocji i rabatów warto też wykorzystać każde święto do budowania pozytywnego wizerunku marki. Jak? Czasem wystarczą życzenia, docenienie, pokazanie innych wartości. Przemyśl, jak możesz wykorzystać swój produkt do tego i jak włączyć się w ważne akcje społeczne.

Płatne kampanie reklamowe i remarketingowe

Jeśli chcesz zwiększyć konwersję, niezbędna będzie inwestycja. Zaplanuj w swoim budżecie dodatkowe środki na reklamę z okazji Dzień Kobiet. Czyli nie tylko przygotowanie ładnej kreacji graficznej otulonej w dobrze skonstruowany komunikat, ale zadbanie o budżet reklamowy sprawi, że będziesz widoczny.

Wykorzystaj zbudowane wcześniej grupy remarketingowe, do których możesz wracać z przekazem za pomocą remarketingu. Dzięki niemu będziesz widoczny dla osób, które kiedyś przeglądały Twoją ofertę. Użytkownicy, którzy poszukują podobnych produktów czy usług, łatwiej dotrą do Twojego komunikatu.

Czas kampanii

Czas to kolejny kluczowy element każdej kampanii reklamowej. Nie zostawiaj promocji na ostatni dzień, na ostatnią chwilę. Przemyśl znacznie wcześniej jej strukturę, określ grupę i cel, jaki chcesz osiągnąć. Następnie daj użytkownikom możliwość odnalezienia Twojej oferty. W Dniu Kobiet może być za późno, by się wybić. Dotrzyj więc do nich przed falą informacji, daj się zapamiętać. Może tydzień kobiet? Na taki krok zdecydowała się niegdyś Galeria Marek.

Galeria Marek marketing
Źródło: https://freshmail.pl/blog/inspirujace-kampanie-na-dzien-kobiet/


Podsumowanie

Dzień Kobiet to niewątpliwie święto, w które warto zaangażować się prowadząc e-commerce ale także jest to świetna okazja, aby dołożyć cegiełkę w procesie brandingu.

Pierwszym, najważniejszym aspektem do rozważenia jest cel, jaki chcemy osiągnąć naszymi działaniami – promocja marki, większa sprzedaż. Konwersja oczywiście nie dyskredytuje nas z działań brandingowych, jednak w tym wypadku oprócz interesującego przekazu musimy zastanowić się nad korzyściami, jakie możemy zaproponować, aby wybić się spośród pozostałych ofert konkurencji.

Gdy ustalimy swój cel, musimy określić grupę docelową, do której chcemy trafić z przekazem. Następnie sformułować komunikat i rozpocząć promocję.

Brzmi prosto? Czy tak rzeczywiście jest? Clou tkwi w tym, jak bardzo wczujecie się w potrzeby swoich odbiorców. I ostatnie – czas. Dajcie użytkownikom możliwość odnalezienia Waszej oferty, przejrzenia jej i skorzystania. Dzień Kobiet to rzeczywiście tylko 1 doba, ale przygotowanie należy zacząć znacznie wcześniej.

  Zespół Ideo Force
  AUTOR
  tel.+48 17 860 09 59
  Napisz do mnie
  UDOSTĘPNIJ
  in tw fb
  Ocena artykułu:
  Twoja ocena:

  Inne wpisy