SlideShare jako skuteczne narzędzie w strategii marketingowej

SlideShare to serwis, o którym prawie każdy słyszał, ale którego zakres możliwości nie każdy zna. O ile Facebook, Instagram czy Pinterest to media obecne w większości strategii marketingowych, to SlidShare bywa w nich często pomijany.
27 listopada 2015

SLAJD 1.: Idea powstania SlideShare’a, czyli nowatorskie podejście do contentu

SlideShare został założony w 2006 roku przez Rashmi Sinha. Powstaniu serwisu przyświecał jeden cel - chęć stworzenia miejsca wspierającego profesjonalistów w dzieleniu się wartościowymi treściami, przedstawionymi w formie czytelnych prezentacji. Ideę tę udało się zrealizować w niemalże stu procentach. W 2012 roku serwis został nabyty przez LinkedIn, co umocniło jego pozycję jako profesjonalnego narzędzia do rozpowszechniania wartościowego contentu.

Obecnie SlideShare to największe medium, które pozwala udostępniać prezentacje, infografiki, webinaria, pliki wideo i inne dokumenty szerokiemu gronu odbiorców. Za jego pośrednictwem firmy z obszaru B2B i B2C mogą dzielić się z użytkownikami merytoryczną wiedzą i praktycznymi przykładami swoich działań.  

SLAJD 2.: SlideShare w liczbach, czyli niekwestionowana potęga serwisu

Liczby nie kłamią. Te przedstawiające stopień popularności SlideShare’a są naprawdę imponujące! Jak podaje slideshare.net, serwis ten jest jedną ze 100 najchętniej odwiedzanych stron internetowych na świecie, posiada ponad 60 milionów unikalnych użytkowników i miesięcznie notuje niemalże 160 milionów wejść. Tylko w Polsce, każdego miesiąca, z serwisu korzysta ponad pół miliona użytkowników.
Ponadto w serwisie zamieszczono już ponad 18 milionów prezentacji w 40 różnych kategoriach. Każdego miesiąca użytkownicy przeglądają ponad 3 miliardy slajdów. Co istotne, SlideShare generuje również 500% więcej ruchu ze strony przedsiębiorców niż takie media społecznościowe, jak Facebook, Twitter czy LinkedIn. Przy takich statystykach nie zaskakuje fakt, iż SlideShare został okrzyknięty największym serwisem na świecie, który umożliwia dzielenie się profesjonalnym contentem.

SLAJD 3.: Bogactwo wartościowego contentu, czyli budowanie wizerunku eksperta

SlideShare to doskonałe miejsce do budowania trwałych relacji z odbiorcami i promowania marki jako eksperta w swojej dziedzinie. Uważa się, iż dzięki merytorycznym i wartościowym treściom, staje się on swego rodzaju bazą wiedzy, z której bez obaw mogą korzystać profesjonaliści, poszukujący rzetelnie omówionych, a jednocześnie przejrzyście przedstawionych zagadnień.

Za pomocą prezentacji publikowanych na SlideShare można bowiem przedstawić dosłownie wszystko – definicje pojęć, etapy dowolnego procesu, wyniki badań czy dane z raportów. Dzięki tej formie, wszystkie treści są zaprezentowane w sposób zrozumiały i uporządkowany, przez co są bardziej przystępne dla odbiorców. Dzielenie się merytorycznymi, a jednocześnie pomysłowymi i nieszablonowymi prezentacjami prowadzi do wytworzenia więzi pomiędzy marką a odbiorcą i sprawia, iż osoby zainteresowane działalnością firmy regularnie wracają na profil marki, by zapoznać się z nowymi prezentacjami.

SLAJD. 4.: Potencjał użytkowy SlideShare’a, czyli poprawa wskaźników efektywnościowych

Poza korzyściami wizerunkowymi, SlideShare to również medium, które warto wykorzystywać w celu zwiększenia efektywności realizowanych kampanii marketingowych. Serwis daje bowiem możliwość pozyskania nowych odbiorców, poprawy wskaźników sprzedażowych, a nawet optymalizacji SEO.

Zasięg dotarcia prezentacji publikowanych na SlideShare jest imponujący, co wynika z kilkunastu milionów aktywnych użytkowników, wciąż poszukujących wartościowych materiałów. Jest to więc bogate źródło nowych odbiorców, którzy mogą zainteresować się działalnością firmy i jej ofertą.  Warto również podkreślić, że SlideShare jest doskonałym medium do prezentowania swoich produktów i usług, a dzięki możliwości aktywnego przekierowywania użytkowników, za pomocą linków w profilu, opisie i treści prezentacji, na stronę firmy, przekłada się również na wzrost wskaźników sprzedażowych.
SlideShare to również wartościowa strona dla algorytmu Google, który traktuje materiały na niej publikowane jako rzetelne. Oznacza to, iż frazy kluczowe zawarte w materiałach, a także właściwe tagowanie dokumentów korzystnie wpływa na ich pozycjonowanie. Szczególnie, iż platforma ta dokonuje automatycznej transkrypcji tekstów ze slajdów prezentacji, co przekłada się na wysokie pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania Google’a.

Slajd 5.: Tworzenie prezentacji w praktyce, czyli jak to robią najlepsi

Wbrew pozorom, stworzenie atrakcyjnej prezentacji, zarówno pod względem wizualnym, jak i merytorycznym, nie jest zadaniem prostym. Niezbędna jest tu oryginalna koncepcja i niestandardowa forma, które sprawią, iż odbiorcy, do których kierowany jest materiał, zainteresują się nim. Jednocześnie prezentacja, by pozostać przejrzystą i czytelną, nie może przytłaczać zbyt dużą ilością treści. Jak więc w pełni wykorzystać potencjał serwisu i stworzyć wartościową prezentację?

Oto 5 przykładów materiałów z SlideShare’a, którymi warto się inspirować.

How Google Works

jak działa google

Prezentacja, stworzona przez dyrektora wykonawczego Google’a, Eric'a Schmidt'a, to atrakcyjny wizualnie materiał, opowiadający o pracy w jednym z największych przedsiębiorstw na świecie. Materiał zawiera ciekawostki dotyczące funkcjonowania Google’a oraz istotne wskazówki dla osób zajmujących się prowadzeniem własnej firmy. Wszystko to w przyjemnej dla oka formie. Prezentacja została wyświetlona ponad 2 200 000 razy. Udostępniono ją również ponownie ponad 14 300 razy na Facebook’u i niemalże 8 000 razy na LinkedIn.

What 33 Successful Entrepreneurs Learned From Failure

33 przedsiębiorców

Fascynujący materiał prezentujący oryginalne historie 33 przedsiębiorców, którzy pomimo tego, iż osiągnęli zawodowy sukces, nie uniknęli porażek. Stosunkowo długie wypowiedzi bohaterów prezentacji są tu przeplatane humorystycznymi obrazkami i podpisami, dzięki czemu, pomimo iż prezentacja liczy aż 83 slajdy, czyta się ją z przyjemnością i zaciekawieniem, a całość jest spójna i przejrzysta. Prezentacja uzyskała ponad 760 000 odsłon i została ponownie udostępniona na Facebook’u - 367 razy i na LinkedIn - 481 razy.

Design Your Career 2015

ścieżka kariery

Publikacja ta stanowi zbiór wartościowych porad dla osób pragnących dobrze zaprojektować ścieżkę swojej kariery. Prezentacja skłania czytelników do zastanowienia i odpowiedzenia sobie na pytania, jakie zadaje im autor materiału. Całość doskonale zachowuje ciąg przyczynowo skutkowy, a treść kolejnego slajdu wynika z poprzedniego. Warto podkreślić, iż prezentacja jest niezwykle spójna wizualnie – kolor czarny, biały i czerwony przeplatają się, tworząc materiał, który bardzo dobrze się przegląda. To doskonały wzór dla osób, które, poprzez prezentację, pragną skłonić użytkowników do przemyśleń i analizy jakiegoś zagadnienia. Prezentację wyświetlono ponad 1 000 000 razy i podzielono się nią ponownie na Facebook’u 325 razy.

10 Powerful Body Language Tips for your next Presentation

mowa ciała

Publikacja przedstawia 10 praktycznych porad dotyczących mowy ciała w trakcie prezentacji. Materiał ten inspiruje przede wszystkim ze względu na sposób, w jaki został zaprojektowany. Składa się jedynie z 22 slajdów, jednak dzięki umiejętnemu połączeniu kolorów, rozmiarów czcionek i zastosowanych efektów specjalnych, skupia uwagę czytelników i zachęca do jej przeglądania. Prezentacja została obejrzana prawie 1 500 000 razy, a na Facebook’u udostępniło ją ponownie ponad 3 200 osób.

The Search for Meaning in B2B Marketing

znaczenie marketingu

Prezentacja pod niemalże filozoficznym tytułem "Poszukiwanie znaczenia w marketingu B2B" to opowieść, którą czyta się jednym tchem. Nawet pomimo tego, iż liczy aż 90 slajdów! Schemat książki, oryginalne rysunki, brak przesadnej ilości efektów specjalnych i humorystyczne podejście do tematu sprawia, iż cały materiał bardzo przyjemnie się przegląda. Warto też zaznaczyć, iż mimo zawartego w prezentacji humoru, znaleźć w niej można wiele wartościowych przemyśleń dla osób działających w branży marketingowej. Materiał został wyświetlony ponad 920 000 razy i udostępniono go ponownie 404 razy na Facebook’u i aż 923 razy na LinkedIn.

Odpowiedź na pytanie: „Czy SlideShare to wartościowe narzędzie dla realizacji celów marketingowych?” wydaje się być więc jedna. Zdecydowanie tak! To bowiem medium, które może przynieść marce wymierne korzyści i to nie tylko wizerunkowe, ale również sprzedażowe.

Zespół Ideo Force
AUTOR
tel.+48 17 860 09 59
Napisz do mnie
UDOSTĘPNIJ
in tw fb
Ocena artykułu:
Twoja ocena:
Średnia ocen użytkowników 5.0 na podstawie 3 ocen

Inne wpisy