Marketing szeptany

Opinie i rekomendacje mają ogromny wpływ na decyzje konsumentów. Za każdym produktem kryje się historia jego użytkowania. Marketing szeptany pozwoli Ci mówić o swoich produktach przez inne osoby.

Kiedy konwencjonalna reklama zawodzi, albo potrzebuje uzupełnienia, warto sięgnąć po bardziej niestandardowe metody promocji marki. Marketing szeptany (buzz marketing) jest jedną z nich. Dzięki opiniom użytkowników i znanych osób dotrzesz do osób, które jeszcze nie znają Twoich produktów lub rozważają ich zakup i potrzebują dodatkowych informacji.

Paweł Szczyrek
Paweł Szczyrek
Creative and Content Manager
  • tel. 665 157 583
Napisz do mnie

Buzz marketing

Dobrze prowadzony buzz marketing, czyli marketing szeptany, powinien zaczynać się od określenia grupy docelowej i wyznaczenia kanałów komunikacji. Właśnie tam należy wywołać dyskusję na konkretny temat lub wziąć udział w już istniejącej. Należy przekierować uwagę uczestników rozmowy na ofertę marki. Jeśli jednak rozmówcy zorientują się, że mieli do czynienia z reklamą, w najlepszym wypadku ją zignorują, a w najgorszym zaczną się negatywnie o niej wypowiadać. Dlatego wspominanie o marce jest ostatnim etapem działań, wprowadzanym dyskretnie i z dużym wyczuciem.

Marketing szeptany ma wysoką skuteczność działania, bo wykorzystuje mechanizmy rekomendacji i opinie internautów, a te mają dzisiaj ogromny wpływ na decyzje konsumentów. Buzz marketing jest jednocześnie narzędziem, które należy wykorzystywać ostrożnie i umiejętnie.

Influencerzy

Marketing szeptany nie musi się opierać wyłącznie na działaniach sugerujących aktywność „zwykłych” konsumentów i internautów. Skutecznym, choć zazwyczaj bardziej kosztownym, rozwiązaniem jest podjęcie współpracy z wpływowymi osobami w internecie (tzw. influencerami). Są to blogerzy, youtuberzy, streamerzy czy jeszcze inni sieciowi celebryci, którzy budują swoje audytorium dostarczając wartościowych treści, za pośrednictwem własnych kanałów komunikacyjnych. Ich popularność i znaczenie w społeczeństwie nieustannie rośnie wraz z rozwojem nowych mediów – w szczególności pośród młodszych pokoleń.

Stają się w ten sposób osobami wpływowymi, liderami opinii i trendsetterami. Podejmowanie współpracy z nimi – bez względu czy mają stać się twarzą reklamy, pomagać budować content marketing czy uczestniczyć w buzz marketingu – docierają do określonej grupy zaangażowanych fanów. Polecane przez nich produkty, mają przez to większą szansę na wzbudzenie zainteresowania pośród odbiorców. 

Zadbamy o Twój marketing szeptany!

Dlaczego warto?

W dzisiejszych czasach panuje ogromny szum komunikacyjny. Użytkownicy bombardowani są setkami informacji, z czego ogromna część z nich to reklamy. Ciężko się zatem dziwić, że konsumenci coraz bardziej się na nie uodparniają. Z tego powodu ciągle poszukuje się nowych możliwości docierania do odbiorców. Dobrym pomysłem jest buzz marketing, mający wywołać zainteresowanie użytkowników konkretnym tematem lub dyskusję o marce na zupełnie innej płaszczyźnie. Jakie korzyści daje nam marketing szeptany?

  • Marketing szeptany pozwala skutecznie dotrzeć z informacją do użytkowników, pomijając panujący w sieci szum informacyjny; rezygnuje z typowych kanałów komunikacyjnych przeładowanych treściami marketingowymi.
  • Pozwala pochwycić uwagę potencjalnych klientów przy minimalnych nakładach finansowych.
  • Buzz marketing wykorzystuje mechanizmy rekomendacji oraz liderów opinii – komunikacja między użytkownikami jest postrzegana jako bardziej wiarygodna, niż oficjalne treści pochodzące od firm.
  • Szukając opinii o produktach współczesny klient kieruje się w stronę miejsc skupiających zwykłych użytkowników – fora dyskusyjne, grupy na Facebooku, blogi influencerów.
  • Możliwość zdobycia feedbacku ze strony posiadaczy produktów marki, którzy udzielają szczerych odpowiedzi w tych „nieformalnych” kanałach komunikacji.
  • Dzięki marketingowi szeptanemu firma dostaje możliwość wzbudzania lub kierowania dyskusji na wybrane zagadnienie w swojej grupie docelowej.
  • Od lat rośnie znaczenie sieciowych influencerów – popularność i zaufanie, którymi się cieszą, dają im możliwość szerokiego wpływania na swoich odbiorców oraz kształtowania ich opinii/poglądów.
  • Uczestniczenie w dialogu ze zwykłymi użytkownikami pozwala sondować ich opinie, a także diagnozować potencjalne problemy na linii marka-klient; w ten sposób można sprawnie ocenić i zoptymalizować nie tylko działania marketingowe marki ale także jej ofertę handlową.
  • Słuchanie opinii i potrzeb zwykłych użytkowników jest także potencjalnym źródłem inspiracji dla wdrażania nowych rozwiązań, kreatywnych kampanii promocyjnych czy treści na bloga; marka która rozwiązuje problemy swoich odbiorców i dostarcza odpowiedzi na ich pytania zdobywa ich zaufanie i przychylność.

Zapytaj o ofertę
 

 

Content marketing - komponenty

Artykuły eksperckie to jeden z najważniejszych elementów content marketingu. Tekst specjalistyczny stanowi doskonałą promocję firmy, która docierając do użytkowników występuje jako autorytet w danej dziedzinie.
Konsumenci ufają tylko tej marce, z którą zbudowali trwałe relacje. Dlatego trzeba im dostarczać treści wyjątkowe, które przełożą się na wzrost zaufania. W tym miejscu najlepiej sprawdzi się blog firmowy.
Dobrze prowadzony marketing szeptany powinien zacząć się od określenia grupy docelowej i wyznaczeniu kanałów wykorzystywanych do komunikacji. Właśnie tam należy wywołać dyskusję na lub wziąć udział w już istniejącej.
Dobry produkt to nie wszystko. Trzeba jeszcze umieć go sprzedać. Rozwiązaniem jest odpowiednie opakowanie go cechami, zachęcającymi do zakupu tej rzeczy spośród szeregu konkurencyjnych ofert.
Bez unikalnej i wartościowej dla użytkowników treści skuteczne pozycjonowanie jest niemożliwe. W ramach usługi copywritingu SEO oferujemy tworzenie treści przeznaczonych do publikacji w serwisach zewnętrznych oraz własnych klienta.
Jeżeli zależy Ci na pozyskaniu nowych klientów i przywiązaniu do siebie dotychczasowych, pozwól nam przygotować profesjonalne video dla Twojej marki. Filmy reklamowe pozwalają kontaktować się marce z odbiorcami na zupełnie nowej, dynamicznej płaszczyźnie.
Treści przygotowywane w formie ebooków, poradników, czy case study zawierają unikalne i bogate pod względem merytorycznym informacje. Stają się coraz bardziej cenione nie tylko przez czytelników, ale także przez wydawców.
Wysokiej jakości treści na stronie i regularnie ich aktualizowane odgrywają ważną rolę. Przyciągają uwagę użytkowników, zachęcają do odwiedzania witryny, ale też pomagają w pozycjonowaniu.
Skontaktuj się z nami

Jesteś zainteresowany naszą ofertą? Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci zrealizować Twoje cele.

Administratorem udostępnionych przez Ciebie danych osobowych jest Ideo Force Sp. z o.o. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak niepodanie danych oznaczonych jako niezbędne do świadczenia usług na Twoją rzecz uniemożliwi ich świadczenie. Dowiedz się więcej o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci uprawnieniach w Polityce prywatności.

Klienci o nas

Dlaczego my?

Dostosowujemy ofertę do Twoich potrzeb i wdrożymy marketing treści, bez względu na to, czy działasz na stronie internetowej, w mediach społecznościowych czy innych kanałach komunikacji z klientami.

Dostosowujemy się do modelu i stylu komunikacji klienta (np. ticketowanie w Redminie, Asana).

Zdając sobie sprawę z różnic pomiędzy klientami prace rozpoczynamy zawsze od analizy preferencji i potrzeb konsumenckich.

Jeśli nasi klienci zarządzają projektami poprzez aplikacje, jesteśmy w stanie pracować z ich wykorzystaniem.

Korzystamy z narzędzi wspierających skuteczną komunikację (np. SentiOne, Sotrender, SEMSTORM).

Dobieramy odpowiednią strategię promocji w oparciu o konkretne cele biznesowe klienta.

Nasi klienci współpracują z indywidualnym opiekunem, który łączy rolę kierownika projektu oraz doradcy marketingowego.

Posiadamy rozbudowane kompetencje marketingowe, które wykorzystujemy w działaniach reklamowych.

Wśród naszych klientów są liderzy w swoich branżach na rynku w Polsce i Europie.